Dini bir sembol olmaktan çok, günümüzde çocukları sevindiren bir masal kahramanı haline dönüşen, 1931’de Huddon Sundblom adlı illüstratörün Coca Cola markası için çizdiği reklamlar sayesinde bugünkü imajına kavuşan kırmızı kıyafetli, beyaz sakallı, gözlüklü Noel Baba’yı çok sevimli buluyorum.

Gelin görün ki, yeni yıl öncesinde ülkemiz alışveriş merkezlerinde veya restoranlarında adım başı karşımıza çıkan bu figürün ne olduğunu çocuklara anlatmak pek de kolay olmuyor. Ege 2 yaşındayken, gittiğimiz bir restoranın kapısında gördüğü, insan boyutundaki oyuncak Noel Baba’ya ürkerek ve merakla yaklaşmış, dokunduğu an Noel Baba dans etmeye ve şarkı söylemeye başlayınca bizimki yaygarayı kopartmıştı. O sene, yılbaşı curcunası bitsin ve etraftaki Noel Babalar ortadan yok olsun, diye sabırla beklediğimi hatırlıyorum. Geçen sene ise, yani Defne ve Ege 3 yaşındayken, okullarını ziyaret eden, çocukları dizine oturtup masal anlatan, üstüne de küçük birer hediye veren Noel Baba, bir anda bizimkilerin en sevdiği kahraman oldu çıktı. Okulda yapılan bu aktivite, yılbaşından tam bir hafta önceydi. O gün Ege, öğretmeninin anlattığı masaldan, yılbaşında kar yağacağı ve Noel Baba’nın evlerimize gelip bize hediye getireceği sonucunu çıkartmış. Bizimkisi yılbaşı günü sabahın erken saatlerinde camın önüne kuruldu ve Noel Baba’yı beklemeye başladı.


Babamız Noel baba oldu

İçinden çıkılması zor bir durumla karşı karşıya kalmıştık yine... “Noel baba gerçek değil, gelmeyecek” desem, çocuk yıkılacak. Ayrıca okulda öğrendikleriyle çelişen bilgiler de vermemek gerek. Ne yapalım, iş başa düştü. Sabah sabah Akmerkez’e gittim ve Noel Baba kostümü aradım. Yok, hiçbir yerde kalmamış. Üstelik, mağaza yetkililerinin hepsi ağız birliği etmişcesine, yılbaşı günü kostüm bulamayacağımı söylediler. Hava kararmaya başladığında, bizimki “Noel Baba gelmeyecek, kar da yağmıyor zaten...” diye camın önünde ağlamaya başladı. Çaresiz babalarını aradım. Çocuklarını sevindirmek için her şeyi yapacak olan kocam, işini gücünü bıraktı, Beyoğlu’ndan kostüm kiraladı, bir iki basit oyuncak aldı ve eve geldi.
Tanınmamak için gözüne siyah gözlükler takarak ve sesini kalınlaştırarak “Ho ho hoooo... Burada beni bekleyen çocuklar varmış” diyerek içeri girdi. Sadece on beş dakika kaldı. Çocuklara 2007’de çok uslu ve akıllı olduklarını, 2008’de de iyi birer çocuk olmalarını, bir yaş daha büyüdüklerini söyledi. Onlara Noel Baba’nın öyküsünü anlattı ve uslu dururlarsa 2009’da tekrar geleceğini vaadederek gitti. Yani işe geri döndü. Bu güzel anıyı kameraya çekmekle meşgul olan ben, gözyaşlarımı silerken, bizimkiler Noel Baba’nın arkasından mutluluk ve hayranlıkla bakıyordu. Sonra aralarında şöyle bir diyalog geçti;
Defne: “Noel Baba, biraz babama benziyordu.”
Ege: “Bütün babalar, Noel Baba’ya benzer.”
İçimden, “Keşke oğlum... Keşke bütün babalar, Noel Baba’ya benzese...” diye geçirdim. Ama bu bilginin onların saf ve iyilik dolu dünyasında yeri olmadığı için, çenemi tuttum.


10 adımda anlatın


Bu sene beklenmedik bir krizle karşılaşmamak için yeni yılı ve Noel Baba’yı çocuklarıma nasıl anlatacağımı önceden düşündüm. Siz de faydalanın diye yazıyor, tüm çocuklar için, mutlu ve sağlıklı bir 2009 yılı diliyorum.
n 0-2 yaşındaki çocuklar genellikle Noel Baba’dan korkar. Saç, sakal çocukları ürkütür, cansız gibi gözüken oyuncakların bir anda hareketlenmesi onları paniğe sürükleyebilir. Alışveriş merkezlerinde bu tür Noel Babalar gördüğünüzde, yaklaşmalısınız.
n 2-6 yaşındaki çocuğunuza “Noel Baba gelecek, kar yağacak” demeyin. Bu yaştaki çocuklar soyut kavramlardan anlamadıkları için, aynı Ege gibi bunu somut algılıyor ve hayal kırıklığına uğrayabiliyor.
n Elinizde olmadan çocuk böyle bir beklenti içine girdiyse ona Noel Baba’nın öyküsünü yani, onun yıllar önce yaşadığını ve artık bir efsane olduğunu anlatmaya çalışın. Ölümden de anlamadıkları için “yıllar önce yaşamış olmak” onlara bir şey ifade etmeyecektir. Ama kulaklarına kar suyu kaçacak ve büyüdükçe hikayenin anl***** varacaklardır.
n Noel Baba kılığına girip, çocuğunuzu sevindirmekte, pahalı olmayan küçük hediyeler sunmakta bence hiçbir zarar yok. Birkaç yıl sonra, bunun bir oyun olduğunu nasıl olsa öğrenecekler ve büyüdüklerinde bu çabanız için size minnet duyacaklardır.
n Yeni yılın hediye anl***** geldiğini düşünmemeleri gerek. Biz bir ara cümle aleme yılbaşı hediyesi alırken, son dört beş yıldır bu alışkanlıktan vazgeçtik. Çocuklar da böyle bir şey görmedikleri için talep etmiyorlar.
n Çam ağacına gelince, geleneklerimizde olmasa da ben bu adeti seviyorum. Bu sene de ağacımızı kurduk. Defne ve Ege ile birlikte süslerken çok eğlendik.
n Yeni yılla beraber, büyüyeceklerini anlatın. Ben, “Boyunuz uzayacak ve daha akıllanacaksınız. Yani istediğiniz olmadığında ağlamamalı, gece uyanıp büyükleri çağırmamalı, tuvaletiniz geldiğinde kendiniz gidebilmelisiniz” demeyi planlıyorum.
n Yılbaşının aileyle geçirilecek, yeni yıl için iyi dileklerde bulunacağımız bir gün olduğunu anlatın. Okuma yazma biliyorsa, tebrik kartı hazırlayabilirsiniz.
n Yılbaşı günü, Defne ve Ege’yle mutfağı batırarak ama çok eğlenerek yılbaşı kurabiyeleri hazırlamayı planlıyorum.
n Karın, her zaman yılbaşında yağmadığını, kış mevsiminde geçen bazı çok soğuk havalarda yağdığını söyleyin. Zaten karın çok da güzel bir şey olmadığını, soğuklarda evleri ısınmayan çocukların üşüdüğünü detaya girmeden anlatabilirsiniz.

Bizim Kahve - Vatan Gazetesi Bizim Kahve - Gazetevatan.com