Gösterilen sonuçlar: 1 ile 3 Toplam: 3

Televizyon Yayınlarının Çocuklar Üzerindeki Etkileri’’

İnsan İlişkileri Kategorisinde ve Anne Baba ve Çocuklar Forumunda Bulunan Televizyon Yayınlarının Çocuklar Üzerindeki Etkileri’’ Konusunu Görüntülemektesiniz, Konu içerigi Kısaca ->> Radyo ve Televizyon Üst Kurulu’nun (RTÜK) “Televizyon Yayınlarının Çocuklar Üzerindeki Etkileri’’ adlı araştırmasının sonuçlarına göre çocuk izleyiciler televizyonda en çok

 1. #1
  Eftelya
  Misafir..

  Televizyon Yayınlarının Çocuklar Üzerindeki Etkileri’’

  Radyo ve Televizyon Üst Kurulu’nun (RTÜK) “Televizyon Yayınlarının Çocuklar Üzerindeki Etkileri’’ adlı araştırmasının sonuçlarına göre çocuk izleyiciler televizyonda en çok çıplaklık içeren görüntülerden rahatsız oluyor

  Çocuklar en çok Örümcek Adam’ı seviyor, Polat Alemdar’a özeniyor

  .

  Televizyon kahramanlarından ‘Sihirli Annem’deki Betüş ve Kurtlar Vadisi’ndeki Polat Alemdar’a ve komedyen Cem Yılmaz’a benzemek istiyor. Çocuklar arasında en sevilen TV kahramanı ise Örümcek Adam oldu. RTÜK araştırmayı 17 ilde 7-14 yaşlarında bin 719 öğrencinin katılımıyla yaptı.

  RTÜK, çocukların TV izleme alışkanlıklarını öğrenmek üzere yaptığı araştırma sonuçlarını dün açıkladı. Bilkent Oteli’nde düzenlenen toplantıya, Devlet Bakanı Beşir Atalay, RTÜK Başkanı Zahid Akman, araştırmaya katkıda bulunan RTÜK üyesi Davut Dursun, Hacettepe Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ferhunde Öktem ile Prof. Dr. Nevzat Tarhan katıldı. Toplantıda konuşan Bakan Atalay, Türkiye’de çocukların ve gençlerin vakitlerinin çoğunu televizyonun başında geçirdiğini belirterek, bu alanın ihmal edilmemesi gerektiğini söyledi.

  RTÜK Başkanı Zahit Akman, araştırma sonuçlarına ilişkin bilgi verdi. Akman; “7-14 yaşları arasındaki çocukların TV izleme alışkanlıklarını belirlemeyi amaçladık. Televizyondan en çok çocuklar etkileniyor. Bu negatif etkilenmeyi pozitife çevirmek istiyoruz. Bu sebeple önümüzdeki dönemde denetleme faaliyetlerine daha fazla hız vereceğiz.” dedi. Ankara, Zaman

  Çocuklar çıplaklık içeren görüntülerden rahatsız

  Çocuklar arasında en sevilen TV kahramanı, yüzde 7,5 oranı ile ‘’Örümcek Adam’’ oldu. Örümcek Adam’ı ‘Kurtlar Vadisi’ dizisinin ünlü kahramanı Polat Alemdar yüzde 4,2 ile izliyor. Çocukların diğer kahramanları ‘Aşk Oyunu’ dizisinde Keremcem’in canlandırdığı ‘Sarp’, ‘Sihirli Annem’ dizisinde İnci Türkay’ın canlandırdığı ‘Betüş’.

  İlköğretim öğrencilerinin yüzde 3,8’i büyüdüğünde ‘Betüş’e, yüzde 3,4’ü Polat Alemdar’a, yüzde 2,9’u Cem Yılmaz’a benzemek istiyor.

  En sevilen diziler: Çocukların yüzde 12,6’sı Sihirli Annem’i, yüzde 6,4’ü Yabancı Damat’ı, yüzde 6,2’si Acı Hayat’ı, yüzde 5,9’u Cennet Mahallesi’ni, yüzde 5,8’i Aşk Oyunu’nu, yüzde 5,5’i de Avrupa Yakası’nı izliyor.

  En sevilen çizgi filmler: Çocukların yüzde 22,3’ü Tom ve Jerry’yi, yüzde 17,9’u Buggs Bunny’yi, yüzde 9,9’u Şirinler’i, yüzde 3,4’ü ise Spider Man’ı yani Örümcek Adam çizgi filmlerini seviyor.

  Öğrencilerin televizyonda izlemekten en rahatsız olduğu görüntüler, yüzde 82,7 oranıyla ‘açık saçık ve çıplaklık içeren görüntüler’ oldu.

  Çocukların yüzde 71,1’i kavga ve şiddet görüntülerinden rahatsız olduğunu belirtirken, yüzde 69,3’ü ise ‘insanların üzüldüğünü, ağladığını gösteren görüntülerden’ rahatsızlığını dile getirdi.

  Çocukların yüzde 66’sı televizyonu; sevdiği için, yüzde 21,4’ü hayal dünyasını geliştirdiği için, yüzde 21,2’si ise yapacak başka bir şey olmadığı için izliyor.

  kaynak

 2. #2
  - Çevrimdışı
  Süper Aktif Üye İnci - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Feb 2009
  Nerden
  Sanane :)
  Mesaj
  3.038
  Beğenmiş
  0
  Beğenilmiş
  0
  Blog Mesajları
  28
  Rep Gücü
  68553

  Televizyonun Çocuklar Üzerindeki Etkileri Nelerdir?

  Televizyonun Çocuklar Üzerindeki Etkileri Nelerdir?


  Günümüz toplumunda her birey için televizyonun yeri ve önemi ayrı olmakla beraber, birçok kişinin hayatının büyük bir kısmını karşısında geçirdiği teknolojik bir araç olduğu bilinmektedir. Hayata yeni başlayan bebeklerin de kısa sürede tanıştığı ve sayesinde toplumsal yaşamdan uzaklaştığı televizyonun çocuklar üzerindeki olumsuz etkileri yadırganamayacak kadar çok.

  Çağın en önemli iletişim ve bilgi alma araçlarından olan televizyonun aşırı kullanımı ve ayrılmaz bir parçamız oluşu onun olumlu yönleriyle değil de olumsuz yönleri ile ele alınmasına sebep veriyor. Küçük yaşta televizyon ile tanışan bireyler, yakınları ile konuşmak veya arkadaşlarıyla oynamak yerine televizyonun sanal kahramanlarına kendilerini kaptırıyorlar. Fiziksel ve sosyal aktivitelere ilgisizleşen çocuklar içine kapanık ve derdini anlatamayan bireyler haline geliyorlar. Kitap okuma alışkanlığını da televizyon karşısında oturarak kazanamayan çocuk, gelecek için pek fazla umut saçamıyor. Tüm bireylerde olduğu gibi çocukların da ruhsal ve bedensel gelişimine zarar veren televizyon sosyal hayatımızı olumsuz yönde etkilemeye devam ediyor.

  Ayrıca çocukların izlemesinin sakıncalı olduğu çeşitli yayınlara erişmeleri de bir kumanda mesafesi yakınlığında. Bu yayınların çocuklar üzerinde oluşturabileceği psikolojik durumu herkes tahmin edebilir. Otizm şüphesi taşıyan çocuklar için ise hemen uzmanlarla irtibata geçilmelidir, bilindiği gibi erken teşhis çok önemlidir. Otizmin tedavi edilmesinde de televizyonun olumsuz etkilerinin olduğu da bilinen bir gerçektir. Televizyonun yanı sıra bilgisayar, cep telefonu gibi çağın kolay erişilebilen her türlü teknolojik araçlarını olumlu kullanmak ve çocuklarımızı bilinçlendirmek gene büyüklerin sorumluluğunda.

  Eğitim ve öğretim hayatında daha başarılı olmak isteyen çocuklar da çağın gerisinde kalmadan, dozunda teknolojik araçları kullanmalılar. Çocukları baskı altına alıp televizyondan uzaklaştırmak ise yapılabilecek en büyük yanlışlardan biri. Çocukların sosyal ve kültürel gelişimini sağlayacak kendinize ve imkânlarınıza göre farklı yollar bulmalısınız. Bunu yapmadığınız takdirde kendini yalnız hisseden ve içine kapanık bir çocuğunuz olabilir. Öncelikle bir büyük olarak çocuklara örnek teşkil ettiğinizi unutmamalı ve onları doğru yönlendirmelisiniz. Sağlıklı bir aile ortamında yetişen çocuklar, bu konuda da yaşıtlarından daha şanslılar.

  Hem çocuklar hem de yetişkinler için uzun süre bağlı kalmadan, televizyondan yararlı yayınların takip edilmesi ise oldukça olumlu bir durum. Televizyonun hayatımızdaki yerini ve önemini, bilinçli bir şekilde davranarak ve onlara örnek olarak öğretebiliriz. Bunun için de çocuklara vakit ayırmak ve sosyal aktivitelere katılmalarını sağlamak gerekmektedir.

  kaynak

 3. #3
  - Çevrimdışı
  İletileri Onay'a Tabi
  Üyelik tarihi
  Mar 2009
  Nerden
  Türkiye
  Mesaj
  535
  Beğenmiş
  0
  Beğenilmiş
  0
  Blog Mesajları
  1
  Rep Gücü
  3468
  Çok doğru tebrik ederim emeğine sağlık
  Türk toplumun ve Türk Ailesinin karşılığı Televizyon ve Medya ( yazılı ve görsel )
  Televizyon ve Medya ( yazılı ve görsel ) karşılığı Türk toplumu ve Türk Ailesini
  Hatalar % 50 % 50
  Zaten Eğitim kalitesini yükseltmeden ve Eğitimimiz Çağdaş ve özğür olmadında
  Televizyonlar Ve Medya hep böyle olacak

Benzer Konular

 1. Savaşın İnsanlar üzerindeki Etkileri Nelerdir?
  dogangunes Tarafından Soru Cevap Foruma
  Yorum: 1
  Son mesaj: 26-11-2014, 07:59 PM
 2. Kur'an'ın Türk kültürü üzerindeki etkileri
  YukseLL Tarafından Dini Sohbet Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 19-09-2011, 05:51 PM
 3. Said-i Nursi’nin 1922’de Atatürk’e yazdığı mektup
  YukseLL Tarafından Mustafa Kemal Atatürk Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 04-01-2011, 11:40 AM
 4. Felsefe'nin İnsan Üzerindeki Etkileri
  SOSYALİST Tarafından Felsefe Forum'u Foruma
  Yorum: 11
  Son mesaj: 14-07-2009, 05:20 PM
 5. Boşanmanın çocuk üzerindeki etkileri
  blueice Tarafından Anne Baba ve Çocuklar Foruma
  Yorum: 3
  Son mesaj: 25-04-2009, 08:07 AM
Yukarı Çık