Gösterilen sonuçlar: 1 ile 2 Toplam: 2

Çocuklar için teknoloji ne zaman başlar?

İnsan İlişkileri Kategorisinde ve Anne Baba ve Çocuklar Forumunda Bulunan Çocuklar için teknoloji ne zaman başlar? Konusunu Görüntülemektesiniz,Konu İçerigi Kısaca ->> Çocuklar için teknoloji ne zaman başlar? Sizce bir çocuğun hangi yaşta ilk cep telefonunu, bilgisayarını ve sanal âlemdeki adını alması ...

 1. #1
  SAHARAY
  Misafir..

  Post Çocuklar için teknoloji ne zaman başlar?
  Çocuklar için teknoloji ne zaman başlar?


  Sizce bir çocuğun hangi yaşta ilk cep telefonunu, bilgisayarını ve sanal âlemdeki adını alması uygun olur?
  21.Yüzyıl'da ebeveynler bu soruları kendilerine her gün sorup duruyorlar. Ne yazık ki geçmiş nesillerden bugüne aktarılan bilgilerde bu soruların cevabı yok.

  Bazı aileler çocuklarını teknolojiyle tanıştırma konusunda rahat ve istekli davranıyor. 6 yaşında iPod kullanmaya başlayan ve şimdi de bir cep telefonu isteyen çocuklar Amerika'da ortaya çıkmaya başladı. 6 yaşındaki bir çocuk cep telefonuyla kimi aramak ister? Orası belli değil.

  Tabii ki pek çok aile bu konuda daha titiz. Bilgisayar kullanımına ancak ders çalışmak ve ödev yapmak gibi amaçlar için izin veriyorlar. İlk cep telefonu ise ergenlik çağında çocuğa armağan ediliyor ki akşam hala eve gelmemişse arayıp nerede olduğunu öğrenebilesiniz.

  DOĞRU YAKLAŞIM HANGİSİ?

  Doğru yaklaşım hangisi peki? New York Times'ın konuyla ilgili makalesinde, ilk mikroişlemcinin icat edilmesinden çok önce çocuklarda davranış psikolojisi üzerine çalışan İsviçreli psikolog Jean Piaget'in yaklaşımına dikkat çekiliyor. Halen işe yarayan bir teori olduğunu düşünülen Piaget'in yaklaşımını günümüze uyarlamak mümkün.

  0-2 Yaş: Bebekler ve minikler parmaklarını ve ellerini yeterince kontrol etme becerisinde olmadıkları için kullanabilecekleri tek teknolojik cihaz, çocuğun hareketlerine göre sesler ve ışıklar çıkaran pilli oyuncaklar olabilir. Ama o durumda bile çocuğu bir an bile gözünüzün önünden ayırmamalısınız.

  3-5 Yaş: Günümüzdeki okul öncesi çocuklar zaten dijital bir ortam içinde büyüyorlar. Yani sizin cep telefonu ve bilgisayar kullandığınızı görüyorlar. Oyuncak bir cep telefonuyla oynama yaşındalar. Ama kendi kontrolleriyle ekranda bir şeyleri hareket ettirmek için hala zihinsel gelişimleri yeterli değildir.

  6-11 Yaş: Bisiklete binebilme çağı gelen çocuğun internete girebilme çağı da gelmiş demektir. Dijital dünyanın kapıları artık aralanmaktadır. Video ve bilgisayar oyunları birden ilgi odağı olacak. Ancak bu çağda 'soyut' kavramları gerçekten ayır etmek konusunda çocukların zihinsel gelişimi hala yetersiz düzeydedir. Çocuğun bilgisayar kullanma alışkanlıkları da bu dönemde şekilleneceği için, günlük kullanım saatleri konusunda bir disiplin oluşturacaksanız, doğru zaman bu zamandır.

  12 Yaş ve üstü: Bu yaştan sonra bir çocuk artık elektronik cihazları bir yetişkin kadar iyi kullanabilecek hale gelmiştir. Artık bu çağda çocuğunuza cep telefonu almanız, onun için lüks değil sizin için gereklilik haline gelmiştir. Kalabalık bir alışveriş merkezinde kaybolma korkusu gibi ebeveyn kaygılarını da bu sayede yenmiş olacaksınız.


  kaynak

 2. #2
  - Çevrimdışı
  Süper Aktif Üye simqe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Sep 2008
  Nerden
  Türkiye
  Mesaj
  3.362
  Rep Gücü
  67755

  Cevap: Çocuklar için teknoloji ne zaman başlar?

  Şimdiki çocuklar teknoloji ile bizden çok daha önce tanışıyorlar,
  küçücük çocukların ellerinde birer cep telefonu,öyle sıradanda değil tam teşekküllü.
  Bigisayar deseniz daha neyin ne olduğunu anlamadan oturuyorlar başına oyun amaçlı.
  Burada anne babalara iş düşüyor tabii özellikle internet kullanımlarında.Benim oğlum 13 yaşında ve ilk telefonunu iki sene önce aldık malesef,dersane işleri başlayınca mecbur kalıyorsunuz,hatta iyikide almışım dediğim çok oldu.Nerede ne yapıyor,neden geç kaldı sorularıma hemen cevap buluyorum.
  Bilgisayarsa benim kontrolümden çıktı artık,oyunlarla kafayı yedi oğlum,kısıtlama,disiplin hepsi var fakat nasıl oluyorsa bir yolunu bulup beni aldatıyor..bu işe çözüm bulamadım hala.

Benzer Konular

 1. Çocuklar için Tekne orucu
  YukseLL Tarafından Dini Sohbet Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 22-07-2012, 06:18 PM
 2. Çocuklar için sömestr aktiviteleri
  dogangunes Tarafından Çocuk Sağlığı Foruma
  Yorum: 1
  Son mesaj: 07-01-2011, 07:27 PM
 3. Çocuklar için buluştular
  kirmizielma05 Tarafından Eğitim Öğretim Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 13-03-2010, 01:11 PM
 4. Çocuklar için iki kitap
  -BaDe- Tarafından Kitap Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 21-10-2009, 09:17 PM
 5. çocuklar için söylenenler
  Mevt Tarafından Anne Baba ve Çocuklar Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 28-05-2008, 11:28 PM
Yukarı Çık