Kaybolan çocukluk


Çocukların fiziki ve sosyal gelişiminde önemli rolü olduğu belirtilen geleneksel çocuk oyunlarının çoğu, bilgisayar oyunlarına yenik düştü.

Yapılan araştırmaya göre, bir dönem çocukların arkadaşlarıyla birlikte grup halinde oynadıkları ve eğlendikleri ’uzuneşek’, ’deve güreşi’, ’yastık savaşı’, ’birdirbir’, ’saklambaç’, ’yakan top’, ’köşe kapmaca’, ’yağ satarım bal satarım’, ’mendil kapmaca’, ’kör ebe’, ’çelik-çomak’ gibi birçok geleneksel oyun, bilgisayar çağının yaşandığı günümüzde çocuklar tarafından eskisi kadar rağbet görmüyor. Sosyal Hizmet Uzmanı İlyas Ali Daştan, ekranlara yapışmış çocuk yüzlerinin kendilerini sosyal yaşamdan kopardığını ve oynadıkları bireysel teknolojik oyunlar ile grup oyunlarının tadına varamadan büyüdüklerini söyledi.

RTÜK’ten tanıtıcı film

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), unutulmaya yüz tutan geleneksel çocuk oyunlarını tanıtan film hazırlattı. Film, "www.rtuk cocuk.org.tr" adresindeki RTÜK çocuk web sayfasından ve "www.rtuk.org.tr" adresindeki RTÜK internet sitesinden izlenebilir.


Hürriyet