* Her bin doğumda bir dudak veya damak yarığı olma ihtimali vardır.

Bu çocuklarda en önemli sorun beslenmedir. Damağı yarık olan çocuklar emme yapamayacaklarından anne memesi alamazlar. Bunların özel biberonlarla veya kaşıkla mama vererek beslenmeleri gerekir. Ayrıca beslerken mamanın genize kaçmaması için çocuğun dik tutulması gerekir. Bu çocuklar çok sık üst solunum yolu enfeksiyonu ve orta kulak iltihabı olabilirler. Bu nedenle ebeveynlerinin çocuğu soğuktan korumaları ve beslenmelerine dikkat etmeleri gerekir. Ayrıca bu durumlar oluştuğunda gecikmeden çocuk doktoruna veya KBB uzmanına götürülmeleri gerekir.

Operasyon yaşı...

Dudak yarığı 2.53 aylıkken, damak yarığı ise 6 ay ila 1 yaş arasında ameliyat edilmelidir. Ameliyat bu konuda tecrübeli bir plastik cerrah tarafından yapılmalıdır. Her iki ameliyat da genel anestezi altında yapılır. Eğer hem dudak yarığı, hem de damak yarığı varsa; dudak yarığı 3 aylıkken, damak yarığı 1 yaşında iken ameliyat edilir. Ameliyat yaşlarının belirlenmesinde çocuğun gelişme durumunun önemi büyüktür.

Ameliyat şart

Bu nedenle çocukların iyi beslenmesi gerekir. Damak yarığı olan çocuklarda ameliyattan önce ve ameliyattan sonra konuşma bozukluğu ve genizden konuşma olabilir. Bunu için çocukların mutlaka konuşmaya başlamadan önce ameliyat edilmeleri gerekir. Bu da 6 ay ila 1 yaş arasındadır. Ameliyattan sonra çocuğa konuşma tedavisi gerekebilir. Bu tedavi konuşma terapistleri tarafından yapılır.

Takvim