Aşerme problemi, belirli bir besine karşı isteksizlik veya istek duymanızın, mide bulantısı ya da kusma ile seyirlidir. Aşerme hamileliğinizin göstergelerinden sayılır. Çoğu hamileliklerde aşerme 7–16 haftaları arasında sürerken, nadir durumlarda daha uzun süre devam ettiği de gözlenebilir. Hamilelik döneminizde beslenme şeklinizin değişip, dengesizleşmesi çok normal bir süreçtir.

Acıbadem Bakırköy Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Müge Aksu, hamilelikte aşerme hakkında bilgiler verdi. Vücudunuzda artan hamilelik hormonlarına bağlı olarak, 5. haftanızda değişimler yaşamaya başlarsınız. Özellikle östrojen hormonunuzun artışıyla birlikte, koku hassasiyetiniz de artar. Tat alma duyularınız değişir. Bazı besinleri arzulama veya reddetme isteğinizin nedeni budur. Mide bulantılarınız da (hiperemezis) bu süreçte başlayabilir. Sabah bulantıları ile de sıklıkla karşılaşabilirsiniz. Bu durum 13. haftanızın sonuna kadar sürebilir. Hamilelik döneminizde ilgi ve alaka isteğiniz, yaşadığınız duygusal problemler, aşermenizin uzamasına neden olabilir. Sabah yataktan kalkmadan önce yiyebileceğiniz bir kaç grisini, leblebi ya da ekmek bulantınızı azaltarak, midenizin rahatlamasını sağlar.

Aşırı kusma
Aşırı kusmanız, vücut sıvınızın dengesinin bozulmasına yol açarken, vitamin emilimi, tuz miktarında eksiklik ve kan şeker seviyesinde değişikliklere de neden olabilir. Vücut ısınız düşer ve tehlike yaratabilir. Bu gibi durumlarda mutlaka doktor kontrolünde tedaviniz gerekir.

Aşermenin nedeni
Aşermenizin kesin nedenleri tam olarak bilinmese de, yok sayılamaz. Aşermeyi vücudunuzun sinyalleri olarak algılamanızda fayda olacaktır. Herhangi bir besine aşeriyorsanız, o besini belli ölçülerde tüketmeniz gerekir, çünkü vücudunuz size ihtiyacınız olan besini işaret ediyor olabilir. Örneğin; yapılan çalışmalarda vejetaryen anne adaylarının hamilelikleri sırasında, ete karşı isteklerinin arttığı gözlemlenmiştir. Vücudun artan protein, demir ve B vitamini ihtiyacı bu isteği arttırır.

Beslenme
Tercih etmediğiniz, sizde isteksizlik yapan besinler, vücudunuzun temel besin kaynakları arasında yer alıyorsa, bir şekilde bu açığı kapatmanız gerekir. Örneğin; etli besinler mide bulantınıza neden olursa, yerine baklagiller, peynir, yumurta, balık yiyebilirsiniz. Hamilelik döneminde süt de, genellikle anne adaylarının istemediği besin grubunda yer alır. Bunun yerine yoğurt, ayran eklenebilir, ara sıra sütlü tatlılar yiyebilirsiniz veya sütün içerisine organik kakao, tarçın ekleyerek lezzeti değiştirerek tüketmeye çalışabilirsiniz.

Pika
Pika, yenilebilir olmayan sabun, macun, gazete, toprak, kil, buz parçaları gibi maddeleri yeme arzusudur. Genelde vücudunuzda olması gereken demir eksikliği ile ilgilidir. Demir eksikliği için, kırmızı et, yumurta, mercimek, bulgur, tarhana çorbası, yulaf, ceviz, fındık, koyu yeşil yapraklı sebzeler, bitter çikolatayı tercih edebilirsiniz. Yine kuru meyveler, magnezyum açısından zengin besinlerdir.

Düzenli egzersiz
Düzenli bir şekilde egzersiz yapmanız, mide sıkıntılarınıza iyi gelecektir. Canınızın istediği besinleri, porsiyon miktarlarını ayarlayabildiğimiz ölçüde yiyebilirsiniz. Tek çeşit beslenmemeye, her besin grubundan seçim yapmaya dikkat etmelisiniz. Böylece ihtiyacınız olan besin öğelerini tamamlamış olursunuz. Canınız tatlı çektiğinde kuru meyveler, sütlü tatlı, meyve tatlısı, bitter çikolata yiyebilirsiniz, fakat bu besinleri tüketmek için gündüz ara öğün saatlerini tercih etmenizde fayda vardır.

Acıbadem Bakırköy Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Müge Aksu