+ Konuya Yorum Yaz + Yeni Konu Aç
Gösterilen sonuçlar: 1 ile 2 Toplam: 2
 1. #1
  Kıdemli Üye Affrodit - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Dec 2006
  Nerden
  antalya
  Yaş
  40
  Mesaj
  773
  Rep Gücü
  1106

  House Gülen bebekler, sağlıklı dişler...

  Çocuğunuzun ömür boyu sağlıklı bir gülüşe sahip olması sizin elinizde
  Çocukların doğru ağız ve diş bakımı alışkanlığı edinmesi büyük ölçüde ebeveynlere bağlıdır. Çocuklarınızı erken yaşta diş hekimine ***ürmeye başlayarak çocuğunuzun ömür boyu sağlıklı bir gülüşe sahip olmasını sağlayabilirsiniz. Çocukların küçük yaşlarda anne ve babalarını taklit ettiklerini ve daha sonra bu davranışları alışkanlık haline getirdiklerini unutmayın.

  Dişlenme (diş sürmesi)
  Bebeğinizin ilk dişleri henüz 6 aylıkken çıkmaya başlar ve en geç 14 aylık olduğu zaman ilk dişlerinin çıkmış olması gerekir.
  Süt dişlerinin sürmesi normal ve doğal bir durum olduğundan aşağıdaki belirtilerin görülmesi beklenir:

  • Tükürük salgısında artma
  • Ellerin ve parmakların ağza sokulması
  • Huzursuzluk

  Ayrıca bu dönemde, bulantı, ateş veya ishal gibi sistemik bazı bozukluklar da görülebilir. Bu bir tesadüf olarak değerlendirilmemelidir. Çünkü diş sürme zamanında çocuklar etraflarında ne bulurlarsa ağızlarına ***ürürler ve bu şikayetlerin çoğu bakteriyel enfeksiyon sonucu oluşur. Bu nedenle özel üretilmiş temiz diş kaşıyıcıları çocukların yanında mutlaka bulunmalıdır.

  Bu amaçla 0–2 yaş bebekler için üretilmiş özel diş fırçalarını da kullanabilirsiniz. Bebeğinizle diş fırçalama oyunu oynayarak hem rahatlamasını sağlayabilirsiniz hem de diş fırçalama alışkanlığının ilk adımlarını, o henüz yürümeye başlamadan atmış olursunuz.

  Bunları biliyor muydunuz?

  • Emzirmek çok önemlidir. Emzirdikten sonra bebeğinizin dişeti ve dişlerinin gazlı bezle silinmesi erken dönem süt dişi çürüklerinin oluşumunu engeller. Süt dişlerinin çıkmaya başlaması ile beraber gazlı bez ya da diş fırçası ile dişler temizlenmelidir. Bebeğiniz 1 yaşına bastığında ilk diş hekimi randevusunu almalısınız.

  • Bebeğinizin ön ve arka dişlerinde oluşabilecek beyaz, kahverengi ve siyah noktaları (çürük belirtileri) kontrol etmeyi unutmayın. Ayrıca çocuğun süt dişlerine ve ilk daimi molar dişlerine fissür örtücü (diş koruyucu) uygulamaları, dişlerin çürüğe karşı korunmaları açısından oldukça önemlidir.

  • Bebeğinizi hiçbir zaman su biberonu dışında bir biberonla uyutmayın. 1 yaşından itibaren bebeğin biberondan su kabına geçmesini sağlayın.

  • Sağlıklı beslenmenin ağız sağlığı ile direkt ilişkisi mevcuttur. Çürüğe yatkınlığı etkileyen faktörün şeker miktarı değil, şekerin alınma sıklığı olduğunu unutmayın. Çocuğunuzu atıştırma seçenekleri ve sağlıklı beslenme konusunda bilgilendirin. Bebeklerde meyve sularını su katarak sulandırın.

  Alıntıdır...

 2. #2
  Kıdemli Üye Affrodit - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Dec 2006
  Nerden
  antalya
  Yaş
  40
  Mesaj
  773
  Rep Gücü
  1106

  House Bebeğinizin sağlıklı dişlere sahip olması için

  Çocuğunuzun ömür boyu sağlıklı bir gülüşe sahip olması sizin elinizde

  Çocukların doğru ağız ve diş bakımı alışkanlığı edinmesi büyük ölçüde ebeveynlere bağlıdır. Çocuklarınızı erken yaşta diş hekimine götürmeye başlayarak çocuğunuzun ömür boyu sağlıklı bir gülüşe sahip olmasını sağlayabilirsiniz.
  Çocukların küçük yaşlarda anne ve babalarını taklit ettiklerini ve daha sonra bu davranışları alışkanlık haline getirdiklerini unutmayın.

  Dişlenme (diş sürmesi)

  Bebeklerin dişleri anne karnında oluşmaya başlar. Bu nedenle hamilelik sırasında dengeli, kalsiyumu yüksek ve et, süt, yumurta gibi kaliteli protein grubu ile beslenmenin faydası çoktur.

  Bebeklerde, dişler sürmeden önce; her beslenmeden sonra ağzı, dişetlerini ve dili gazlı bez ya da tülbent yardımıyla temizlemek gerekmektedir.

  Doğal dişlenme yaş aralığı yaklaşık olarak +/- 1 yaş
  Üst Dişler Sürme
  Düşme
  Santral Kesici 8- 12 ay 6 -7 yıl
  Lateral Kesici 9- 13 ay 7 -8 yıl
  Kanin (Köpek dişi) 18- 22 ay 10- 12 yıl
  Birinci Azı 13- 19 ay 9- 11 yıl
  İkinci Azı 25- 33 ay 10- 12 yıl  Alt Dişler Sürme Düşme
  Santral Kesici 6- 10 ay 6 -7 yıl
  Lateral Kesici 10- 16 ay 7 -8 yıl
  Kanin (Köpek dişi) 17- 23 ay 9- 12 yıl
  Birinci Azı 14- 18 ay 9- 11 yıl
  İkinci Azı 23- 31 ay 10- 12 yıl


  Bebeğinizin ilk dişleri henüz 6 aylıkken çıkmaya başlar ve en geç 14 aylık olduğu zaman ilk dişlerinin çıkmış olması gerekir. İlk kalıcı dişler ise 6 yaşında sürmeye başlarlar.
  Süt dişlerinin sürmesi normal ve doğal bir durum olduğundan aşağıdaki belirtilerin görülmesi beklenir:

  * Tükürük salgısında artma
  * Ellerin ve parmakların ağza sokulması
  * Huzursuzluk

  Ayrıca bu dönemde, bulantı, ateş veya ishal gibi sistemik bazı bozukluklar da görülebilir. Bu bir tesadüf olarak değerlendirilmemelidir. çünkü diş sürme zamanında çocuklar etraflarında ne bulurlarsa ağızlarına götürürler ve bu şikayetlerin çoğu bakteriyel enfeksiyon sonucu oluşur. Bu nedenle özel üretilmiş temiz diş kaşıyıcıları çocukların yanında mutlaka bulunmalıdır.

  "Süt dişi nasılsa düşecek, fırçalamaya ve tedavi ettirmeye gerek yok." demeyin !

  özelikle yeni neslin dişlerini korumak biz dişhekimleri için çok önemli. Süt dişleri tabi ki düşecekler ama bu dişlerin de mutlaka fırçalanması gerekiyor. Normal şartlar altında bakteriler ağzımızda yaşıyorlar. Diş fırçalamayla biz bu bakterilerin sayısını azaltıyoruz. Yemeklerden sonra ağzımızda kalan yiyecek artıklarıyla beslenen bakteriler asit oluştururlar ve bu asit dişlerin yumuşamasına neden olarak çürüğün oluşmasını sağlar. Süt dişleri çürüdükleri zaman hemen altından gelen daimi yani kalıcı dişi de etkiler. çürük yapan bakteriler ve çürük bu dişe de geçerek burada da çürük oluşturmaya devam ederler. Böylece kalıcı dişlerdeki ilk hasar da meydana gelmiş olur. Süt dişleri çok önemlidir, kalıcı dişlerin sağlığı süt dişlerinin sağlıklı gelişimine bağlıdır.

  Bunları biliyor muydunuz ?
  Emzirmek çok önemlidir. Emzirdikten sonra bebeğinizin dişeti ve dişlerinin gazlı bezle silinmesi erken dönem süt dişi çürüklerinin oluşumunu engeller. Süt dişlerinin çıkmaya başlaması ile beraber gazlı bez ya da diş fırçası ile dişler temizlenmelidir. Bebeğiniz 1 yaşına bastığında ilk diş hekimi randevusunu almalısınız.
  Bebeğinizin ön ve arka dişlerinde oluşabilecek beyaz, kahverengi ve siyah noktaları (çürük belirtileri) kontrol etmeyi unutmayın. Ayrıca çocuğun süt dişlerine ve ilk daimi molar dişlerine fissür örtücü (diş koruyucu) uygulamaları, dişlerin çürüğe karşı korunmaları açısından oldukça önemlidir.
  Bebeğinizi hiçbir zaman su biberonu dışında bir biberonla uyutmayın. 1 yaşından itibaren bebeğin biberondan su kabına geçmesini sağlayın.
  Sağlıklı beslenmenin ağız sağlığı ile direkt ilişkisi mevcuttur. çürüğe yatkınlığı etkileyen faktörün şeker miktarı değil, şekerin alınma sıklığı olduğunu unutmayın. çocuğunuzu atıştırma seçenekleri ve sağlıklı beslenme konusunda bilgilendirin. Bebeklerde meyve sularını su katarak sulandırın.


  ADSD (Ağız ve Diş Sağlığı Derneği)
  Türk toplumunun diş sağlığı konusundaki bilincini geliştirmeye yönelik yapılan her türlü çalışmayı ve eğitimi desteklemek ve “koruyucu diş hekimliğini” geliştirerek sağlıklı nesiller yetişmesine katkı sağlamak amacıyla faaliyet gösteren bir dernektir.


  ADSD (Ağız ve Diş Sağlığı Derneği)

Benzer Konular

 1. Dondurulmuş Bebekler Niçin Daha Sağlıklı?
  nilayakgun Tarafından Tüp bebek ( Mikroenjeksiyon ) Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 15-09-2014, 05:17 PM
 2. Da Vinci estetiği ile kusursuz dişler
  simqe Tarafından Estetik ve Estetik Cerrahi Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 30-10-2009, 01:23 PM
 3. Hamilelikte dişler özen ister
  Affrodit Tarafından Anne Baba ve Çocuklar Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 31-03-2008, 07:45 PM
 4. Sağlıklı Dişler İçin Fırçalama Teknikleri
  Runaw@y Tarafından Ağız ve Diş hastalıkları Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 14-10-2007, 09:46 PM
 5. Dişler Nasıl Çürür?
  dogangunes Tarafından Ağız ve Diş hastalıkları Foruma
  Yorum: 1
  Son mesaj: 28-08-2007, 03:29 AM
Yukarı Çık