Yenidoğan bebeği banyo yaptırmak korkutucu görünse de sanıldığı kadar zor değildir. Bir bebek küveti edinin ve mümkünse bu küveti elinizin hizasına yerleştirin. Küvetin içini 10 cm kadar ılık suyla doldurun. Kulanacağınız suyun sıcaklığı vücut ısısıyla (37 derece) aşağı yukarı aynı olmalı. Dirseğinizi suya değdirdiğinizde ne sıcak ne soğuk hissediyorsanız bu doğru ısıdır. Sağ elinizin uzanabileceği bir yere kaynatılmış ılık suyu bir kova ve tasla koyun. Ayrıca bebek süngeri ve şampuanını da elinizin altında bulundurun.

Bu arada oda sıcaklığı ortalama 23 derece olmalıdır. Aşırı sıcak bir banyodan kaçının. Bu durumda bebeğiniz dışarı çıkarken üşüyebilir. Sol elinizi bebeğin göğsünün altından geçirerek sağ omzunu sıkıca kavrayın. Bebeğin diğer kolunu da kendi kolunuzun üstüne bırakın. Bu şekilde bebek kolunuzun üstünden aşağı doğru bakar. Sağ elinizle de bebeğin poposundan tutarak küvete getirin. Küvetin altına bir havlu ya da sünger sererseniz bebeğinizin ayakları kaymaz. Bebek küvvetteyken sol elinizin pozisyonunu hiç bozmayın. Bu arada sağ eliniz serbest kalmıştır. Bebeğin sırtından itibaren suyu dökün. Bebeğinizi yıkarken seri ve hızlı olun. Eğer bir yardımcınız varsa suyu o döksün. Şampuanla köpürttüğünüz süngerle fazla bastırmadan bebeği iyice yıkayın. Jenital organları ve makat bölgesini özenle temizleyin. Ayak ve el parmak aralarını temizleyin. Bebeğin sırtından su dökerek iyice durulayın. Bebeğiniz zaten temiz olduğundan iki kez sabunlamanız gereksizdir.

Gövdeyi yıkadıktan sonra sıra geldi başın temizliğine. Başı temizlerken bebeğin kulağına su kaçırmamaya özellikle dikkat etmelisiniz. Bebeklerin östaki boruları kısa ve dar olduğundan enfeksiyon kapma olasılıkları çok yüksektir. En ufak bir dikkatsizlik orta kulak iltihabına yol açabilir. Bu yüzden bebeğin başına su dökerken kafasını hareket ettirmesini önlemek için sıkıca tutun. Eğer biri su dökerek size yardımcı oluyorsa siz de elinizle başını tutun. Ama eğer yardımcınız yoksa o zaman azar azar su dökerek bebeğin başını kontrol edebilirsiniz. Başı şampuanladıktan sonra elinizdeki köpükle yukarıdan aşağı doğru bir kerede bebeğin yüzünü silin. Bebeğin gözüne su kaçmaması için seri olun ve yüzü hemen durulayın. Bebeğin başına dökülen suyla yüzü de durulayın. Saçları iyice durularsanız konak oluşumunu da engellersiniz. Bebeğin banyosu bitmiştir.

Bebeği nerede yıkamışsanız aynı yerde kurulayıp giydirin. Bebeği daha önceden serdiğiniz havlunun üzerine koyun. Her yerini iyice kurulayın. Özellikle saçlarını ve kısık yerlerini iyice kurulayın. Ardından bebe yağıyla bebeğinize bir yandan masaj yaparken bir yandan da her yerini yağlayın. Bebeğin kıyafetlerini giydirin. Banyodan çıkmadan önce başına bir başlık ve sırtına da bir yelek giydirin. Ardından bebeğinizi besleyip uyutabilirsiniz. Çok daha kolay uyuyacaktır.

Bebeğiniz ayakta durabildiği zaman onu büyük küvete alarak banyo yaptırabilirsiniz. Küvetin içini bebeğiniz oturtuduğunda göğsünün hizasına gelecek kadar suyla doldurun. Küvetin içine birlikte girin. Suda onunla oynayın. Onu yüzdürün. Etrafa su sıçratın. Yeterince oynadıktan sonra küvetin kenarına oturun ve bebeğinizi ayağa kaldırarak dizlerinizin arasına alın. Bu şekilde bebeğinizin hareketlerine hakim olabilirsiniz. Bebeğinizin vücudunu iyice şampuanlayın. En son başını yıkayın. Başını yıkarken dizlerinizle bebeğinizin hareket etmesini engelleyebilirsiniz. Bir elinizle başını öne eğerek sabitleyin diğer elinizle su dökün ve şampuanlayın. Bebeğinizin gözüne şampuan ve su kaçırmamaya özen gösterin. Son derece seri ve hızlı olun. En son vücudu tekrar durulayın.

Alıntıdır...