Ankara Üniversitesinden bir öğrencinin yaptığı anket çok çarpıcı ve aslında bir o kadar da üzücü bir gerçeği getirdi gözler önüne.
Araştırmanın konusu son günlerde başbakanın da dile getirdiği "her aile 3 çocuk yapmalıdır" sözü idi.
Yapılan araştırma 3 veya daha fazla çocuğu olan bayanlara ve eşlerine uygulandı.
Bu araştırmaya göre;
Bayanlar %75i tam olarak üreme organlarının ismi
bilmiyorlar.Erkeklerin ise %50 si eşlerinin üreme organının tam adını bilmiyorlar. Birleşmiş milletler popilasyon ve gelişim fonu(UNFPA) ' nun dün yayınlamış olduğu makalede Türk insanının bu konuda ne kadar eksik olduğunu açıkça gözler önüne sermekte.(Sonuçlar Recep Tayyip Erdoğan'ın konuşmasından sonra açıklanmıştır.)

Kadınların %75'i nin kendi organının ismini bilmediği gibi hala eğitimini devam ettiren erkeklerin ise %15 inin hamileliğin nasıl geliştiğini bilmediğini gösteriyor.Araştırmaya ve ankete katılan tüm herkes içinde bir embiryonun nerede gelişeceğini bilen oranı ise yalnızca %15. Aslında belkide bunlardan daha önemlisi HIV/AIDS virüsünün nasıl bulaştığını,nerden geldiğini,ne olduğunu ve ne gibi sonuçlar doğuracağını bilen insanların oranı ise %10'la sınırlı kalıyor.

Bu konu ile ilgili düzenlenen bir konferansa Eski başbakan ve cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Türkiye-UNFPA Reprezantı Peer Sieben, Popülasyon gelişimi ve düzeni danışmanı Filiz Kardam katıldı.

Bu ankette yaşları 15 ile 24 arasında değişen 2963 gence sorular yöneltildi. Araştırmada bayanların öncelikli olarak eğitime ağırlık verdiğini daha sonra aile yapılanmasını düşündükleri ortaya çıktı. Kardam;
" Bilgisizlik ve korku;aile planlamasındaki en büyük engeldir." yorumunu yaptı ve gençlerin yaşayacakları hayatın aslında şu anda planladıkları hayat olduğunu belirtti.

“Bilgi ; aslında biyolojik olarak bile insanların hayata sağlam adımlar atması ve onların hayata atılmasını kolaylaştıracak en büyük etkendir." sözünden yola çıkarak sözlerine devam eden Kardam,özellikle 15-24 yaş arası gençlerin mutlaka okumalarını ve bilgi sahibi olmaları gerektiğini belirtti.

"Medya ve Kız arkadaş cinsel hayatın kaynağımıdır?" sorusunu cevaplayan konuk:

"Bir ülkede cinsel olarak bu yüzdeler göz önüne alınırsa bu işte bir yanlışlık olduğu ortadadır.İşte bu yüzden diyorum ki bol bol okuyup öğrenmeliyiz.Bilmeliyiz neyin ne olduğunu aslında ne yaptığımızı veya ne yapmamız gerektiğini.Bunlar ahlaksızlık olarak değil tam aksine topluma yararlı bireyler yetiştirmek adına da çok önemli bir durumdur."dedi.

Araştırmanın sonunda ise ; Tüm bayanlara yapılan ankette ise Türkiyedeki bayanların annelik yaşının 21,6 olduğu ve ortalama çocuk sayısının 2,4 olduğu belirtildi.

Daily News