Gösterilen sonuçlar: 1 ile 7 Toplam: 7

Çocuklar neden yalan söyler?

İnsan İlişkileri Kategorisinde ve Anne Baba ve Çocuklar Forumunda Bulunan Çocuklar neden yalan söyler? Konusunu Görüntülemektesiniz, Konu içerigi Kısaca ->> Uzmanlar, okulların açılması ile birlikte birçok sorun ve stres unsuru ile karşı karşıya olan çocukların pek çok nedenle yalana başvurabileceğini

 1. #1
  blueice
  Misafir..

  Çocuklar neden yalan söyler?

  Uzmanlar, okulların açılması ile birlikte birçok sorun ve stres unsuru ile karşı karşıya olan çocukların pek çok nedenle yalana başvurabileceğini belirtiyor.

  Bu durumla karşılaşan anne ve babaların, çocuklara ceza vermek yerine onları yalandan uzaklaştıracak başka yöntemler denemesi gerektiğini ifade ediyor.

  Özellikle hatayı gizlemek için söylenen yalan, uzmanlara göre çocukların cezadan kaçmak için başvurduğu bir yol olarak gösteriliyor.

  Ancak çocuk psikologları, yaşamının ilk 5 yılında çocuğun söylediği yalanlardan endişe duymamak gerektiğini çünkü gerçeği algılama ve ona sadık kalma davranışının bu yaşlardan sonra geliştiğini belirtiyor. Öte yandan gerçeği ayırt edebilen çocuğun yine de yalan söylemeyi sürdürmesi durumunda uzmanlar, ebeveynleri bir problem olduğu konusunda uyarıyor.

  Uzmanlar, çocuk yalan söylüyorsa mutlaka çevre ile olan ilişkilerinde yolunda gitmeyen bir şeyler olduğunu belirtiyor. Öte yandan hata yapmış çocuk, verilecek cezadan kaçmak için de yalana başvurabiliyor. Çocuk; özellikle ekonomik anlamda kendisini çevresindekilerden aşağı görmeye başladığı zaman da yalana başvurup, kendisini olduğundan farklı durumlarda gösterebiliyor.

  Aileye söylenen yalanlardan en çok başvurulanı ise okuldaki başarısızlıkları gizlemek için söylenenler olarak gösteriliyor. Okuldaki başarısızlık çocuğu rahatsız ediyor ve çocuk kendisini rahatsız eden bu gerçeği gizlemek için ailesine yalan söylüyor.

  Uzmanlar bu ve benzeri durumlarla karşılaşan ailelerin kesinlikle sert tutumlar içine girmemesini, çocuğun sevgisizlikten kaynaklanan sorunları olabileceği gibi çevresinden bu konuda model aldığı kişilerin olabileceğini belirtiyor.

  Çocukta yalan davranışının önlenmesi konusunda; çocuğu yalan söylemeye iten nedenlerin bir dedektif titizliği ile araştırılması, tespit edilmesi ve bu nedenlerin onunla "Böyle demek istiyor olabilir misin" diye konuşularak irdelenmesi, anne ve babaların kesinlikle yalan söylememesi, yalan karşısında çok sert ve aşağılayıcı tavır takınılmaması öneriliyor.

 2. #2
  - Çevrimdışı
  Süper Aktif Üye Gül@y - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Mar 2007
  Üye Numarası
  49776
  Cinsiyet
  Erkek
  Nerden
  Samsun
  Yaş
  36
  Mesaj
  2.600
  Beğenmiş
  0
  Beğenilmiş
  0
  Rep Gücü
  72677

  Cevap: Çocuklar neden yalan söyler?

  Çok güzel bi konu bu canım emeğine sağlık:)

 3. #3
  - Çevrimdışı
  Acemi Üye k.mutluluk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Feb 2008
  Üye Numarası
  108489
  Nerden
  umut dolu bir yerlerden
  Mesaj
  155
  Beğenmiş
  0
  Beğenilmiş
  0
  Rep Gücü
  88

  Cevap: Çocuklar neden yalan söyler?

  Çocuklar ebeveynlerin kendilerine olan güvensizliğini ve inançsızlığını hissettikleri zaman ve görecekleri tepkinin hoş olmayacaklarını bildikleri için bu yolu çoğunlukla seçiyorlar.Oysa ki yapılan davranış hatalı dahi olsa anne-babaların her koşulda çocuklarını önce dinlemeleri gerekiyor...

 4. #4
  - Çevrimdışı
  Süper Aktif Üye Gül@y - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Mar 2007
  Üye Numarası
  49776
  Cinsiyet
  Erkek
  Nerden
  Samsun
  Yaş
  36
  Mesaj
  2.600
  Beğenmiş
  0
  Beğenilmiş
  0
  Rep Gücü
  72677

  Çocuklar neden yalan söyler

  3-4 yaş çocukları sıklıkla yalan söyleyebilirler. Bu yalanlar, gerçeği çarpıtma amacı taşımayan sözde yalanlardır. Çocuklarının zaman zaman yalan söylediğini fark eden anne ve babalar bunun sebebini merak edip endişelenebilirler !!!

  Beş yaşına kadar gerçeği algılama yetileri gelişmediği için çocukların ilk beş yılda söyledikleri yalanlar doğal karşılanır. 3–4 yaş çocukları sıklıkla yalan söyleyebilirler. Bu yalanlar, gerçeği çarpıtma amacı taşımayan 'sözde' yalanlardır. Çocukların yaptıkları hataların üzüntüyle karşılanması sözde yalanları doğurabilir. Çoğu zaman da bu yalanlar oyun niteliği taşır. Örneğin, bir vazoyu deviren çocuk aslında kardeşinin yaptığını söyleyebilir ya da hayal gücünün bir ürünü olan öyküler uydurabilir. Öykü uydurmak yalan söylemek değildir, bu duruma müdahale edilmemelidir. Ancak, 4 yaşındaki bir çocuk, övünme, hayal gücü ya da şaka amacı dışında bir yalan söylediğinde, anne çocuğa eğer doğruyu söylemezse ona ne zaman inanacağını bilemeyeceğini belirtmelidir. Çocuğun ''sözde'' yalanlarına karşılık çocuğa sert cezalar verilmemelidir. Doğru söylemenin övgüye değer olduğu anlatılmalıdır. Ayrıca, çocuğun çevresindeki yetişkinler de yalan söylemeyerek örnek olmalıdır. Çocuk, gerçekle gerçek olmayanı ayırt edebildiği halde,

  Cezadan kurtulmak amacıyla,

  Çevresinde yalan söyleyenleri model aldığı için,

  Çekindiği için,

  Çok fazla eleştirildiği ya da çok fazla karışıldığı için,

  Arkadaşlarının beğenisini kazanmak için,

  Anne-babanın beklentilerine karşılık onları hayal kırıklığına uğratmamak için,

  Utanç duyduğu durumları saklamak için,

  Takdir edilmek amacıyla yalan söyleyebilir.

  Bu durumun temelinde çevreyle olumsuz ilişkiler yatar. Bu durumda, çocuğun yalan söylemesinin sebepleri araştırılmalıdır. Çocuk kaygı ve çekingenlik sebebiyle yalan söylüyorsa, öfke ve kınama tepkilerinden kaçınarak çocuğa güven verilmelidir.
  Beş yaş ve üzeri çocuklarda, çocuğun yalan söyleme davranışına, alt ıslatma, tırnak yeme, tik, kekemelik, saldırganlık gibi davranışlar da eşlik ediyorsa; çocuk kaygısızsa ve yalan söyleme davranışı, hırsızlık ya da okuldan kaçma gibi diğer davranışlara eşlik ediyorsa, uzman yardımı alınmalıdır.

  Uzm. Psk. İpek İzgialp


  kaynak

 5. #5
  - Çevrimdışı
  Aktif Üye sahrabetis - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Sep 2007
  Üye Numarası
  89981
  Nerden
  Aslen Gürcistan ama ANkara'da yaşıyorum
  Yaş
  39
  Mesaj
  1.325
  Beğenmiş
  0
  Beğenilmiş
  0
  Rep Gücü
  19338
  Bilmeden doğrusunu yapıyormuşum , şimdi çok daha bilinçli şekilde yolumda devam edeceğim. Bilgi için çok teşekkürler ...

 6. #6
  - Çevrimdışı
  yeni üye By_BooMeranG - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Aug 2009
  Üye Numarası
  133830
  Nerden
  evde
  Mesaj
  91
  Beğenmiş
  0
  Beğenilmiş
  0
  Rep Gücü
  403
  evlenirde çocuklarım olursa bende aynını yapcam :)

 7. #7
  - Çevrimdışı
  Tecrübeli Üye diojen - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jul 2009
  Üye Numarası
  133170
  Mesaj
  437
  Beğenmiş
  0
  Beğenilmiş
  0
  Rep Gücü
  19529
  kolhbergin ahlaki gelişim kur***** göre 4 -5 yaşları ceza _itaat dönemidir,yani cezadan kaçtığı için kurallara uyar,yalanıda cezadan kaçmak için söyler

Benzer Konular

 1. İnsanlar Niçin Yalan Söyler?
  dogangunes Tarafından Serbest Kürsü Foruma
  Yorum: 68
  Son mesaj: 04-04-2016, 07:27 PM
 2. Kadınlar mı erkekler mi daha çok yalan söyler?
  dogangunes Tarafından İnsan İlişkileri Foruma
  Yorum: 1
  Son mesaj: 21-05-2010, 04:15 AM
 3. Çocuklar Neden Kayboluyor?
  Server Bedii Tarafından Güncel Haber ve Manşetler Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 30-01-2010, 04:03 PM
 4. Yalan neden söylenir?
  cah Tarafından Serbest Kürsü Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 21-05-2009, 06:56 PM
 5. Çocuklar Neden Okulu Sevmez?
  Gül@y Tarafından Anne Baba ve Çocuklar Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 30-01-2009, 10:38 PM
Yukarı Çık