Gösterilen sonuçlar: 1 ile 3 Toplam: 3

Ateşli bebeğe aspirin vermeyin !

İnsan İlişkileri Kategorisi Anne Baba ve Çocuklar Forumunda Ateşli bebeğe aspirin vermeyin ! Konusununun içerigi kısaca ->> Uzmanlar ateşlenen bebeklere aspirin verilmemesi konusunda aileleri uyardı. İçinde bulunduğumuz ve ateşli solunum yolları enfeksiyonlarının adeta salgın şeklinde insanları ve ...

 1. #1
  - Çevrimdışı
  Eski Üye Nil@y - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Aug 2006
  Mesaj
  2.070
  Rep Gücü
  330

  Ateşli bebeğe aspirin vermeyin !

  Uzmanlar ateşlenen bebeklere aspirin verilmemesi konusunda aileleri uyardı.

  İçinde bulunduğumuz ve ateşli solunum yolları enfeksiyonlarının adeta salgın şeklinde insanları ve özellikle de çocukları yataklara düşürdüğü şu günlerde dikkate alınması gereken bir hastalık var; Reye Sendromu. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Rasim Küçükusta, grip olan 16 yaşından küçük çocuklara aspirin verildiğinde ortaya çıkan ve vücudun birçok organını ilgilendiren, ama esas olarak karaciğerde yağ birikimi ve beyin içi basınçta aşırı yükselmeye yol açan ölüm ihtimali yüksek olan bir hastalık olduğunu belirterek, hastalık hakkında soruları yanıtladı..

  Reye sndromu nedir?

  Reye Sendromu, ilk kez 1963 yılında Avustralya’lı bir patalog olan Dr. Reye tarafından ayrı bir hastalık olarak tanımlanmıştır. Hastalığın kesin nedeni tam olarak bilinmemekle beraber, grip, soğuk algınlığı ya da suçiçeği gibi viral enfeksiyonlar nedeniyle aspirin kullanan çocuklarda ve gençlerde risk çok yüksektir. Bir araştırmada Reye Sendromu olan çocukların %90’ının aspirin almış oldukları belirlenmiştir. Gerçekten de Reye Sendromuna grip salgınlarının daha çok görüldüğü aralık, ocak, şubat gibi kış aylarında daha çok rastlanır.

  Hastalığın belirtileri neler?

  Reye Sendromu, grip gibi bir ateşli viral enfeksiyondan 1-14 gün sonra iki aşamalı bir hastalık olarak ortaya çıkar. İlk dönemde şiddetli ve sürekli bulantı ve kusma ile beraber aşırı yorgunluk, uyku hali, çevreye ilgisizlik gibi beyinle ilgili belirtiler vardır. İkinci dönemde ise, kişilik değişikliklerinden bilinç bulanıklığı ve komaya kadar giden sinir sistemi belirtileri tabloya hakim olur. 2 yaşından küçük çocuklarda kusma yerine ishale daha çok rastlanır. Reye Sendromunda ateş normaldir. Belirtilerin süresi ve şiddeti hastadan hastaya değişir.

  Erken tanı hastalığın tedavisinde ne kadar önemli?

  Reye Sendromu erken dönemde tanınıp uygun şekilde tedavi edilmediği zaman, ölüm ihtimali çok yüksek olan bir hastalıktır. İstatistiklere göre, geç tanı konanların %90’ı kaybedilirken, erken tanı ve doğru tedavi alan hastaların %90’ı hastalığı atlatabilirler.
  Reye Sendromundan iyileşen çocukların bazıları tamamen düzelir, ama bazılarında zeka geriliği gibi bir takım nörolojik ve psikolojik belirtiler kalabilir.Viral enfeksiyon geçiren ve aspirin de kullanılmış olan bir çocukta, ateş olmaksızın şiddetli kusma ile beraber karaciğer enzimleri yükselmesi varsa Reye Sendromu düşünülmelidir.

  Tedavi nerede ve nasıl yapılıyor?

  Reye Sendromu’ nun tedavisi mutlaka yoğun bakım ünitelerinde yapılmalıdır. Bu hastaların ağız yoluyla beslenmesi sakıncalı olduğundan, damar yoluyla verilen sıvılarla beslenirler. Beyin ve kan basıncı ile sıvı ve elektrolit düzeyleri sürekli olarak izlenir. Solunum yetersizliği olan hastalara solunum aletleri ile yapay solunum yaptırılır.Beyin ödemine karşı kortizon verilir. Kan şekeri düşük olan hastalara %25’lik şekerli serumlar uygulanır.

  Ebeveynler neye dikkat etmeli?

  16 yaşından küçük olan çocuklara grip veya ateşli başka bir virüs enfeksiyonu geçirdiklerinde kesinlikle aspirin verilmemelidir. Bu çocuklarda kullanılacak ağrı kesici-ateş düşürücü ilaç parasetamol olmalıdır.

  leyditurk

 2. #2
  - Çevrimdışı
  Kıdemli Üye ErDaLL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  May 2007
  Nerden
  SİNOP
  Mesaj
  666
  Rep Gücü
  610

  Ateşli çocuğa Asprin vermeyin!

  Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Rasim Küçükusta, ateşi olan çocuğa aspirin verilememesi gerektiğini söyledi.

  Prof. Dr. Küçükusta, grip olan 16 yaşından küçük çocuklara aspirin verildiğinde “Reye Sendromu” adı verilen hastalık riskinin de ortaya çıktığını belirterek, bu hastalığın ise erken teşhis edilmediği takdirde ölüme kadar götürebileceğini söyledi.


  Prof. Dr. Ahmet Rasim Küçükusta, yaptığı açıklamada “Reye Sendromu”na ilişkin bilgi verdi. Prof. Dr. Rasim Küçükusta şunları söyledi:

  “Reye Sendromu, grip olan 16 yaşından küçük çocuklara aspirin verildiğinde ortaya çıkan ve vücudun birçok organını ilgilendiren, ama esas olarak karaciğerde yağ birikimi ve beyin içi basınçta aşırı yükselmeye yol açan ölüm ihtimali yüksek olan bir hastalıktır. Hastalığın kesin nedeni tam olarak bilinmemekle beraber, grip, soğuk algınlığı ya da suçiçeği gibi viral enfeksiyonlar nedeniyle aspirin kullanan çocuklarda ve gençlerde risk çok yüksektir. Bir araştırmada Reye Sendromu olan çocukların yüzde 90’ının aspirin almış oldukları belirlenmiştir.”

  REYE SENDROMU ATEŞLİ ENFEKSİYONDAN SONRA ORTAYA ÇIKIYOR
  Hastalığın grip gibi bir ateşli viral enfeksiyondan 1 ile 14 gün sonra iki aşamalı bir hastalık olarak ortaya çıktığını belirten Prof. Dr. Küçükusta, “İlk dönemde şiddetli ve sürekli bulantı ve kusma ile beraber aşırı yorgunluk, uyku hali, çevreye ilgisizlik gibi beyinle ilgili belirtiler vardır. İkinci dönemde ise, kişilik değişikliklerinden bilinç bulanıklığı ve komaya kadar giden sinir sistemi belirtileri tabloya hakim olur” dedi. Prof. Dr. Küçükusta, Reye Sendromunda ateşin normal olduğunu, belirtilerin süresi ve şiddetinin ise hastadan hastaya değiştiğini kaydetti.

  ERKEN TEŞHİS ÇOK ÖNEMLİ

  “Reye Sendromu”nun erken dönemde tanınıp uygun şekilde tedavi edilmediği zaman, ölüm ihtimalinin çok yüksek olduğunu ifade eden Prof. Dr. Küçükusta, “İstatistiklere göre, geç tanı konanların yüzde 90’ı kaybedilirken, erken tanı ve doğru tedavi alan hastaların yüzde 90’ı hastalığı atlatabilirler” dedi. Prof. Dr. Küçükusta, Reye Sendromundan iyileşen çocukların bazılarının tamamen düzelirken, bazılarında ise zeka geriliği gibi bir takım nörolojik ve psikolojik belirtiler kalabildiğini dile getirdi. Prof. Dr. Küçükusta, Viral enfeksiyon geçiren ve aspirin kullanılmış olan bir çocukta, ateş olmaksızın şiddetli kusma ile beraber karaciğer enzimleri yükselmesi de görülüyorsa “Reye Sendromu”nun düşünülmesi gerektiğine işaret ederek “16 yaşından küçük olan çocuklara grip veya ateşli başka bir virüs enfeksiyonu geçirdiklerinde kesinlikle aspirin verilmemelidir” dedi.

  ANKA

 3. #3
  - Çevrimdışı
  Tecrübeli Üye guzin_abla - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Feb 2008
  Mesaj
  324
  Rep Gücü
  52

  Cevap: Ateşli çocuğa Asprin vermeyin!

  Sağol Erdall bu tarz bilgilendirici konu açan tüm arkadaşlara sonsuz teşekkürler ediyorum çünki cehalet yüzünden kaç tane yavrunun ölümüne ve ömür boyu taşıyacağı sakatlıklara neden olunuyor....Emeğine sağlık....

Benzer Konular

 1. Tüp Bebeğe Başlayacaklara Öneriler
  Marjinal. Tarafından Tüp bebek ( Mikroenjeksiyon ) Foruma
  Yorum: 4
  Son mesaj: 22-11-2011, 05:00 PM
 2. Ateşli havale ( febril konvulsiyon)
  İnci Tarafından Çocuk Sağlığı Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 23-11-2009, 02:40 AM
 3. Ateşli Bir Kadını Tavlama Tüyoları
  Kadim Tarafından Ask ve Sevgi Foruma
  Yorum: 6
  Son mesaj: 21-06-2009, 04:47 PM
 4. En ateşli piyano resitali
  YukseLL Tarafından Müzik Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 20-03-2008, 07:38 PM
 5. Aspirin
  PinkDaYs Tarafından Sağlık Bilgileri Foruma
  Yorum: 1
  Son mesaj: 23-08-2007, 04:41 PM
Yukarı Çık