+ Konuya Yorum Yaz + Yeni Konu Aç
Gösterilen sonuçlar: 1 ile 2 Toplam: 2

Parmak emen çocuğa ne yapmalı?

İnsan İlişkileri Kategorisinde ve Anne Baba ve Çocuklar Forumunda Bulunan Parmak emen çocuğa ne yapmalı? Konusunu Görüntülemektesiniz, Konu içerigi Kısaca ->> 'Parmak emme' alışkanlığının, normal çocuklarda herhangi bir pisko-patolojik etken olmaksızın 3-4 yaşlarına kadar görülen bir olgu olduğu, bu konuda ailelerin

 1. #1
  - Çevrimdışı
  Tecrübeli Üye sibel - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Nov 2005
  Üye Numarası
  23
  Nerden
  Samsun
  Mesaj
  333
  Beğenmiş
  0
  Beğenilmiş
  0
  Rep Gücü
  77

  Parmak emen çocuğa ne yapmalı?

  'Parmak emme' alışkanlığının, normal çocuklarda herhangi bir pisko-patolojik etken olmaksızın 3-4 yaşlarına kadar görülen bir olgu olduğu, bu konuda ailelerin çocuklara yaptıkları baskının ters etki yapabileceği belirtildi.

  Neredeyse tüm bebeklerde rastlanan davranışın, yeni doğan bebeklerin parmak emmeyi daha anne rahminde öğrenmiş bulunmasından kaynaklanan güçlü bir refleks olduğu kaydedildi.

  Konuyla ilgili bilgi veren Klinik Psikolog Mustafa Sungur, parmak emme alışkanlığına sahip çocukların oyalama ve meşgul etme taktiği ile bu alışkanlıklarından vazgeçirilmeye çalışılması gerektiğini, aksi halde onları azarlamak ya da korkutmanın çözüm olmayacağını söyledi.

  Sungur, "Çocukların parmak emmesi doğal bir olgu. Ancak bunun sorun olup olmayacağını ailenin tutum ve davranışları belirler. Yanlış tutum ve davranışlar çocukların gençlik dönemlerine kadar parmak emme alışkanlığını sürdürmelerine neden olabilir. Çocuk parmak emerken görüldüğünde, ona elini ağzından çekmesini sağlayacak bir iş vermek ve meşgul etmek daha doğru.

  Örneğin: 'Şu dergileri annene götür' gibi, iki elini kullanabileceği bir istekte bulunmak, ona bu davranışını o anda unutturabilir. 'Parmağını emme' diye telkinde bulunmak bu konuda yapılmayacaklar listesinde. Bu arada çocuk eğer uyurken parmağını emiyorsa, uykuya daldığında parmağını yavaşça ağzından çekmeniz yeterli olacaktır. Eğer uykudan önce parmağını emmeye başlıyorsa, ona uyurken oyalanacağı bir oyuncak verebiliriz. Ama bunun haftanın belirli günleri yapılması taraftarıyız. Çünkü bununda bağımlılık yapmasını istemeyiz" diye konuştu.

  Parmak emme alışkanlığının pek çok nedeni olabileceğini belirten Sungur, erken sütten kesilme, çok emzik kullanmanın da etkenler arasında olduğunu sözlerine ekledi.

  (İHA)

 2. #2
  - Çevrimdışı
  Üyecik
  Üyelik tarihi
  Nov 2007
  Üye Numarası
  99224
  Mesaj
  1
  Beğenmiş
  0
  Beğenilmiş
  0
  Rep Gücü
  9

  Icon13 Cevap: Parmak emen çocuğa ne yapmalı?

  bence çucuğun eline biber sürün elini yaladığın da acı yı hisse der bir daha yalamaz

Benzer Konular

 1. Çocuğa Bakıcı Aramak
  mopsy Tarafından Sohbet ve Dedikodu Foruma
  Yorum: 1
  Son mesaj: 13-09-2011, 10:50 AM
 2. Hayat Bir Çocuğa Nasıl Anlatılmalı?
  birisi Tarafından Edebiyat Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 18-02-2010, 04:05 PM
 3. Hayat Bir çocuğa Nasıl Anlatılmalı?
  Mevt Tarafından Serbest Kürsü Foruma
  Yorum: 1
  Son mesaj: 01-08-2008, 12:34 PM
 4. Baba ve Annenin çocuğa verebilecekleri!..
  Affrodit Tarafından Anne Baba ve Çocuklar Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 11-07-2008, 04:50 PM
 5. ÇOCUĞA HAYIR DEMEK ÇARE Mİ ?
  Karakarizma Tarafından Anne Baba ve Çocuklar Foruma
  Yorum: 1
  Son mesaj: 23-03-2007, 09:41 AM
Yukarı Çık