Bazen çocuklar hırsızlık yapar çünkü başkalarının mallarını almanın yanlış olduğunu öğrenmemiş olabilirler. Bazı çocuklar ise kızdıklarında yada korktuklarında hırsızlık yapar. Sebep ne olursa olsun hırsızlık yapan bir çocuğa yardım etmenin temelinde önce neden yaptığını bulmak yatar.

Bazı çocuklar doğru ve yanlışı bilmelerine rağmen genede hırsızlık yaparlar. Bunun nedeni yaşamlarında bir şeylerin ters gidiyor olması ve yardıma ihtiyaçları olduğu içindir.

Çalmanın nedenleri:
Arkadaşlarını etkilemek
(özellikle dışlandığını hissediyor ise). Bir şeyler çalıp bunları arkadaşlarına vererek dostluklarını kazanmaya yada satın almaya çalışıyor olabilir.

Cep harçlığı diğer arkadaşlarının harçlıklarına kıyasla az olabilir
veya hiç olmayabilir. Bu durumda kendini diğerleri ile eşitlemeye çalışıyor olabilir.

Mutsuz yada kendisini sevgisiz hissediyor olabilir.
Bazen sevilmediğini düşünen çocuklar hırsızlık yaparak ailenin ilgisini çekmek isteyebilir. Özellikle anne yada baba sadece olumsuz durumlarda tepki veriyor ise ve diğer zamanlarda kayıtsız kalıyor ise çocuk onaylanmayan davranışları tekrarlamaya başlar.

İlgiye ihtiyacı olabilir. Hırsızlık yapmak genelde oldukça fazla ilgi çeker.

Kızgın olabilirler ve bu şekilde anne veya babalarından intikam alıyor olabilirler.

Arkadaşınızın çocuğu muhtemelen son üç seçenekten birinden yada üç seçeneğin hepsinden dolayı hırsızlık yapıyor olabilir. Anladığım kadarı ile anne çocuğunun güvenini bazı sözleri ve davranışları ile sarsmış durumda.

Bu durumda ne yapmak gerekir?
Öncelikle arkadaşınıza bu sorunun çocuğun sorunu olmadığını ve yaşadığı problemlere karşı bir tepki olduğunu açıklamaya çalışmanızı öneririm.

Sorunun kimden kaynaklandığını bulmaya çalışmanın ve suçlu aramanın kimseye bir faydası olmayacağı açıktır, dolayısıyla problemin neden kaynaklandığını bulmaya çalışmak daha faydalı bir yaklaşım olacaktır.

Çocuğun neden hırsızlık yapmaya ihtiyaç duyduğunu bulmak açısından, annesinden ayrı olarak p***oloğa devam etmesi önemli olabilir.

Çocuğa neden hırsızlık yaptığını sormak muhtemelen sonuç vermeyecektir. Bu nedenle çocuğun hayatında ne olup bittiğine bakmak, ne tür duygusal problemler yaşadığını bulmak gereklidir.

Anne çocuğun hırsızlık yaptığını itiraf etmesi için zorlamamalıdır. Çocuklar çoğunlukla kendilerini korumak için yalan söylerler.

Anne yıllardır devam eden bu sorun yüzünden başarısızlık hissi, utanç, suçluluk duygusu yada kızgınlık duyuyor olabilir. İster istemez bu negatif duyguların sorumluluğunu çocuğuna yüklüyor olabilir. Bu durumda, p***oloğa bir süre kendisinin devam etmesi ve negatif duyguları üzerinde çalışarak çocuğuna sorumluluk yüklememeye çalışması önemli bir gelişme olacaktır. Çünkü çocuklar kendilerine sözlü olarak söylenmese bile hissedilen duyguları algılayabilirler.

Anne çocuğu utandırmaktan ve suçluluk hissettirmekten kaçınmalıdır. Bu tür yaklaşımlar çocuğun kendine güven duygusu için oldukça zarar vericidir. Bunun yerine anne çocuğun davranışından dolayı üzüldüğünü ama bunun çocuğun kötü biri olduğu anl***** gelmediğini vurgulamalıdır.

Çocuğa sorumluluk vererek güven kazanabilmesi için imkan verilebilir. Anne çocuğunun güvenilir olduğuna inanırsa, bir süre sonra çocukta buna inanmaya başlayacaktır.

Çocuk hırsızlık yaptığında kızmadan yada olayı büyütmeden sakince aldıklarını geri vermesi konusunda destek olmak, şefkat ve anlayış ile yaklaşmak bir süre sonra çocuğun annesine güven duymaya başlamasını sağlayacaktır.

Çocuğa başarılı olmak için imkanlar tanınması gerekir. Bu şekilde kendini ailesinin gözünde başarılı olmuş ve güvenilir bir çocuk gibi hissetmeye başlayabilir.

Anne çocuk ile yakın ve açık bir ilişki geliştirmeye çalışmalıdır. Aileleri ile sorunlarını açık açık konuşabilen ve yakın bir bağ geliştiren çocuklar ailelerinin değerlerini ve inançlarını uygulamaya çalışırlar.

Aile dürüst davranışı ödüllendirmeli ve tebrik etmelidir. Bu şekilde dürüst davranışlarının daha çok değer bulduğunu ve ilgi gördüğünü görecektir.

Anne çocuğu hırsız gibi isimlerle etiketlememeli yada başkalarının önünde bu problemi tartışmamalıdır. Çocuğa saygı duymayı öğretmek için önce ailenin çocuğa saygı göstermesi gerekir.