Gösterilen sonuçlar: 1 ile 2 Toplam: 2
 1. #1
  Onursal Üye dogangunes - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Apr 2007
  Burç:
  Kova
  Cinsiyet
  Kadin
  Mesaj
  17.801
  Rep Gücü
  137443

  2-6 yaş arası sünnet yaptırmayın

  Kişilik ve cinsel yapılanmanın büyük oranda 0-6 yaş arasında oluştuğuna işaret edilerek, sünnetle ilgili yapılacak bir yanlışın, çocuğun gelecekteki kişiliği, cinsel yaşamı ve cinsel kimlik gelişiminde ciddi bir travma etkisi yapabileceği vurgulandı.

  Sünnetin sadece dinsel bir tören olmadığını, aynı zamanda “p***oseksüel bir olay” olduğunu belirten Yeditepe Üniversitesi Tıp Fakültesi P***iyatri Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Arif Verimli, bu nedenle çocuğun somut olarak cinselliğin farkına vardığı ödipal dönemi (2-6 yaş arası) sünnet için doğru bulmadığını, en doğru yaşın 0-1 yaş arası ve 7-9 yaş arası olduğunu söyledi.


  - Sünnetin sadece dinsel bir tören olmadığını, aynı zamanda “p***oseksüel bir olay” olduğunu belirten Yeditepe Üniversitesi Tıp Fakültesi P***iyatri Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Arif Verimli, bu nedenle çocuğun somut olarak cinselliğin farkına vardığı ödipal dönemi (2-6 yaş arası) sünnet için doğru bulmadığını, en doğru yaşın 0-1 yaş arası ve 7-9 yaş arası olduğunu söyledi.


  Prof. Dr. Arif Verimli, insanın p***olojik ve cinsel gelişim evrelerinde 0-1 yaş arası “ağızcıl dönem”, 1-3 yaş arası “anal dönem” ve 3-6 yaş arasında da “ödipal dönem” olduğunu, ancak bu dönemlerin birbirleriyle kesin sınırlarla ayrılmayıp, birbirlerinin içine geçişli olduğunu söyledi.

  Verimli, kişilik ve cinsel yapılanmanın çok büyük oranda 0-6 yaş arasında oluştuğuna işaret ederek, “Sünnetle ilgili yapılacak bir yanlış, çocuğun gelecekteki kişiliği, cinsel yaşamı ve cinsel kimlik gelişiminde çok ciddi bir travma etkisi yapabilmektedir” dedi.

  Ödipal dönemde çocuğun somut olarak cinselliğinin farkına vardığına dikkati çeken Verimli, şu bilgileri verdi:

  “Erkek çocuk, cinsel organını tanırken, kız kendisinde neden bir erkeklik organı olmadığını sorgular. Sağlıklı bir p***oseksüel gelişim için bu dönemin her iki cinste de travmatize edilmeden atlatılması gerekir. Bu dönemde yapılacak olan sünnet, travma etkisi yaratabilmektedir. Gerçek ile düşü ayıramayan, somut düşünce özelliklerine sahip çocuğun bilinçaltında mantık dışı ve ileride yaşamını etkileyebilecek komplekslerin gelişmesine yol açabileceğinden, 2-6 yaş arasını sünnet için doğru bulmuyorum. Sünnet için en doğru yaş 0-1 yaş arası ve 7-9 yaş arasıdır.”

  STADYUMLARDAKİ SÜNNET
  Prof. Dr. Arif Verimli, sünnet kıyafetlerinin de abartıdan, (kral, prens, padişah kostümleri gibi) uzak olması gerektiğini, şık ve erkeksi bir takım elbisenin, erkek çocuk için daha yapıcı bir ödül olacağını söyledi.

  Verimli, sünnet süresince yapılacak gezi ve eğlencelerin motive edici olduğunu, ancak sünnetin bir sağlık durumu gibi ele alınması ve çocukla bir yetişkin gibi konuşulmasının travma etkisi yaratmasını engelleyeceğini vurguladı.

  Arif Verimli, ayrıca herkesin gözü önünde stadyum gibi alanlarda sünnet yapılmasının da doğru olmadığını, bunun çocuklara değil, ailelerine yapılan bir yatırım olduğunu belirterek, “Sünnet bir sağlık olayıdır, bir p***oseksüel süreçtir. Ailelerin çocuklarının gelecekteki kişilik ve cinsel gelişimleri için sünneti çok dikkate almaları gerekir. Sağlıklı olan, bir belediyenin veya kurumun, bir doktorla sezonluk anlaşıp, randevu alarak bir klinikte, muayenehanede veya hastanede sünnetlerin gerçekleştirilmesidir” dedi.

  Her Hakkım Saklıdır®
  |l|lllll|lll||ll||lll||ll||
  ³³°¹³²¹³ °¹²¹²²³
  © σяigiиαL-ρяσfiLє ®

  Supermeydan

 2. #2
  Kıdemli Üye SMN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Mar 2007
  Nerden
  Sinop
  Mesaj
  918
  Blog Mesajları
  21
  Rep Gücü
  162

  Sünnet travması cinsel yaşamı etkileyebilir

  2-6 yaş arasındaki çocuklara sünneti önermeyen uzmanlar, bu yaş dilimindeki operasyonlar sonucu oluşacak sünnet travmasının, ileride seksüel yaşamı olumsuz etkileyebileceği uyarısında bulunuyor.

  Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Cerrahisi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Güngör Karagüzel, 2-6 yaş arasındaki çocuklara sünneti önermediklerini belirterek, “Bu yaş dilimindeki operasyonlar sonucu oluşacak sünnet travması, ileride seksüel yaşamı olumsuz etkileyebilir” dedi.

  ÇOCUK CİNSEL ORGANINA ODAKLANIR
  Prof. Dr. Karagüzel, 2-6 yaş arasındaki çocukların cinsel organlarına odaklandıklarını, bu yaş grubundaki çocukların cinsel organlarına yapılan müdahalelerin, çocuğun psikolojik gelişimini olumsuz etkileyebileceğini bildirdi. Çocuğun, bu yaş diliminde yapılacak sünneti, “Cinsel organının kökünden kesileceği” şeklinde algılayabileceğini vurgulayan Prof. Dr. Karagüzel, şunları söyledi: “Lokal anestezi altında yapılan sünnetlerde bu algılama çok daha üst düzeyde olabilir. Bu yüzden 2-6 yaş arasında sünneti önermiyoruz. Bu yaş diliminde yapılacak operasyonlarda oluşacak sünnet travması ileride seksüel yaşamı olumsuz etkileyebilir.”

  SÜNNET 7 YAŞINDAN SONRA YAPILMALI
  Prof. Dr. Karagüzel, ideal olarak çocuğun ailesine “Ben artık sünnet olmak istiyorum” dediği zamanın beklenmesini önererek, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu da 6-7 yaşından sonra, çocuğun ikna edilmesiyle oluyor. 0-2 yaş grubunda yapılmasını önerenler de var ama bu yaş diliminde daha sonraki dönemlerde idrar yolunun uç deliğiyle ilgili darlıklar, enfeksiyon, sulanma, kabuklanma gibi rahatsızlıkların görülme sıklığı, normale oranla 3-5 kat daha fazla. Bu yüzden bu yaş dilimindeki sünneti önermiyoruz.”

  TOPLU SÜNNET RİSKLİ
  Prof. Dr. Güngör Karagüzel, yaz aylarının gelmesiyle birlikte artan toplu sünnetlerde de bazı riskler olduğunu belirtti. Prof. Karagüzel, “Her yıl Akdeniz Üniversitesi Hastanesine 5-10 arasında hatalı sünnet vakası geliyor. Sünnet hatalarının önemli bir kısmı, toplu sünnetlerde ortaya çıkıyor” diye konuştu.

  STERİL KOŞULLARDA YAPILMALI
  Bilimsel açıdan bakıldığında sünnetin mutlaka hekim tarafından yapılması gerektiğine işaret eden Prof. Dr. Karagüzel, “Sünnetin, çocuğun psikoseksüel travmasının en alt düzeyde olacağı, yani genel anestezi altında, uygun steril koşullarda yapılması doğrudur. Bu koşullarda yapılan sünnetlerin başarı oranı da yüksektir. Sünnet hatalarının çoğu dışarıda lokal anestezi altında ya da toplu sünnetler sırasında yapılan hatalar. Bunların telafisi çok daha güç oluyor ve çocuklar ağır ameliyatlar geçirmek zorunda kalabiliyorlar” dedi.

Benzer Konular

 1. İki bayram arası düğün
  YukseLL Tarafından Evlilik ve Aile Foruma
  Yorum: 2
  Son mesaj: 09-08-2011, 03:01 AM
 2. Öğün Arası Atıştırma!
  mopsy Tarafından Diyet ve Dengeli Beslenme Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 26-06-2010, 09:50 AM
 3. Eşler arası zulüm-1
  RABİA Tarafından Dini Sohbet Foruma
  Yorum: 1
  Son mesaj: 11-08-2009, 03:45 PM
 4. dudakla Bardak arası
  Karakarizma Tarafından Öykü ve Hikayeler Foruma
  Yorum: 4
  Son mesaj: 12-06-2007, 04:38 PM
 5. Kişiler Arası İletişim
  Gül@y Tarafından Eğitim Öğretim Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 12-04-2007, 10:59 AM
Yukarı Çık