1. Sayfa, Toplam 4 123 ... SonSon
Gösterilen sonuçlar: 1 ile 10 Toplam: 32
 1. #1
  Süper Aktif Üye Gül@y - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Mar 2007
  Nerden
  Samsun
  Cinsiyet
  Erkek
  Yaş
  37
  Mesaj
  2.600
  Rep Gücü
  72678

  Türk Kahvesi Nasıl Yapılır?  Kahve; hazmı kolaylaştırır, vücuda uyanıklık ve zindelik verir. Ama her şeyin olduğu gibi kahvenin de aşırısının zararı vardır. Türkiye’de kahve yetişmediği hâlde, özel pişirme şekliyle dünyanın pek çok yerinde “Türk Kahvesi” olarak bilinir. Bu bize özel kahveyi daha güzel bir şekilde pişirmek için şu hususlara dikkat etmelisiniz:

  Güzel Kahve Pişirmek İçin,

  -Her şeyden önce kahve için kullanılan su, klorsuz içme suyu olmalıdır. Kireçli bir su olursa, kahveniz tortulaşır ve acır.
  -Cezveye kaç kişilik kahve yapıyorsak o miktara göre fincanla su koyun. Bir kişilik kahve için 1 fincan suya, 2 çay kaşığı kahve yeterlidir.
  -Eğer kahvenizin az şekerli olmasını istiyorsanız 1, orta şekerli olmasını istiyorsanız 2, şekerli istiyorsanız 3 çay kaşığı şeker koyabilirsiniz.
  -Cezve, ateşin üzerine yerleştirildikten sonra içindeki su karıştırılmaz. Fakat kaynamaya başladığı anda kaşıkla karıştırırsanız, kahvenin köpük yaptığını görürsünüz. Kenardaki köpükleri ortaya alıp, karıştırma işlemine son verin.
  -Kahvenin taşmasına yakın, yani kahve cezve içinde yükselmeye başladığı anda, cezveyi indirip köpüğü fincanlara pay edin. Bu arada cezveyi hafifçe sallayıp telvenin çökmesini engelleyin. Geriye kalan kahveyi bir taşım daha kaynatıp fincanlara doldurabilirsiniz.


  Aklınızda Bulunsun

  -Bayat bir Türk kahvesi, ikram sırasında sizi zor durumda bırakabilir. Bunu engellemek için, kahve kavanoza 2-3 tane kesme şeker atın. Böylece kahveniz daha uzun bir süre tazeliğini koruyacaktır.
  -İçinde çekilmiş kahve bulunan kavanoza bir tutam tuz veya şeker ilave ederseniz, bu, kahve kokusunun daha belirgin olmasını ve artmasını sağlar. Şayet kahveniz bayatsa, kullanmadan evvel kısık ateşte hafif kavurun, hem rutubeti gider, hem de tazelenir.
  -Kahvenin kokusu hoş değilse, içerisine biraz saf vanilya koyabilirsiniz.
  -Kahvenin bozulup bayatlamaması için kapalı bir kutuda ya da kavanozda saklayın. Serin ve ışıksız bir yerde hatta buzdolabında muhafaza edin. Tadının bozulmaması için asla metal kaşık kullanmayın, plastik bir ölçü kaşığı kullanın.
  -İçilen kahve telvelerini atmayın. Kahve telvesini mutfak veya banyodaki lavaboya döküp üzerinden bol su akıtın. Kokuların ve su borusuna yığılan yağların yok olduğunu göreceksiniz.
  -Kahve izini porselenden çıkarmak için soda koyun.
  -Mutfak eşyalarındaki balık kokusunu önlemek için kahveyi kullanabilirsiniz. Yıkama suyunun içine bolca kahve telvesi atın. Telve, balık kokusunu emecektir. Sonra bildiğiniz gibi bolca suyla durulayınız. Ellerinize sinen kokuyu da yine nemli kahve telvesiyle ellerinizi ovup duruladıktan sonra giderebilirsiniz.
  -Sarımsak kokusu için de kahve için ya da kavrulmamış kahve tanesi çiğneyin.
  kaynak

 2. #2
  Süper Aktif Üye simqe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Sep 2008
  Nerden
  Türkiye
  Mesaj
  3.362
  Rep Gücü
  67755
  Teşekkürler bilgiler için :))

  bir not: en iyi türk kahvesi 11 dakikada yapılır ...

 3. #3
  Süper Aktif Üye Gül@y - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Mar 2007
  Nerden
  Samsun
  Cinsiyet
  Erkek
  Yaş
  37
  Mesaj
  2.600
  Rep Gücü
  72678
  Alıntı simqe´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
  Teşekkürler bilgiler için :))

  bir not: en iyi türk kahvesi 11 dakikada yapılır ...
  Rica ederim simgecim,övünmek gibi olmasın bende iyi türk kahvesi yaparım :)

 4. #4
  Acemi Üye Ala Nur - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Feb 2010
  Mesaj
  124
  Rep Gücü
  4756

  Türk kahvesi pişirmenin incelikleri !

  Her ne kadar Kuzey Afrika kökenliyse de, "kız isteme" ritüellerinden "fal bakma" alışkanlığına kadar bir dizi gündelik hayat kültürünü de temsil eden Türk kahvesi, bir kaç on yıldır hazır (granül) kahvenin kazandığı yaygınlığa rağmen "iktidar koltuğunu" terketmiyor. En azından sahip olduğu itibarla...

  Kesin tarih tartışmalı olsa da, kahvenin bu topraklara 16. yüzyıl ortalarında Arap yarımadasından geldiği biliniyor. Gelmesiyle birlikte de bir dizi tartışma ve gerilime neden olduğu... "Kömürleşme derecesinde kavrulan her şeyin islamiyete aykırı olduğu" fetvaları ile zaman zaman yasaklanan kahve, tıpkı diğer Osmanlı yasakları gibi uzun ömürlü olamamış. Zaten bu ve benzeri yasakların gerisinde keyif ehlinin tükettiği kahveden daha çok, kahvenin tüketildiği mekanlar ve bu mekanların toplumsal işlevleri etkili olmuş.

  Osmanlı’dan Avrupa’ya
  Kanuni döneminde Tahtakale’de açılan ilk kahvehane, muhtemelen işletmecilerinin dahi tahmin etmediği kadar büyük bir ilgiyle karşılanmış. Kahvehanede bir araya gelip çubuk tüttürüp kahve içen, esnaf, müderris, kayıkçı, hamamcı, berber, hasılı İstanbul ahalisinin erkek nüfusu, "ne olacak bu memleketin hali" şeklinde başlayan sohbetlere dalınca, konu Saray’ın kulağına kadar gitmiş. Böylece payitahtın ilk kamusal alan girişimi hüsranla sonuçlanmış.

  Biz yine kahveye dönelim... Kahvenin Osmanlı topraklarında kazandığı haklı ilgi ve şöhret, hızla sınırları aşıp Avrupa’ya ulaştı. Dolayısıyla bugün dünyanın bir çok yerinde "Türk kahvesi" olarak bilinmesinin gerisinde, Batı dünyasına Osmanlı üzerinden ulaşmasının payı var. (Gerçi Yunanlılar da "Yunan kahvesi" diyor ama, kahvenin ilk içildiği dönemde o coğrafya da Osmanlı topraklarıydı.)

  Şimdilerde, "sade", "az şekerli", "orta" ve "çok şekerli" olarak içilen Türk kahvesi, geçmiş zamanlarda yalnız sade, yani şekersiz olarak içilirdi. Ama kahvenin yanısıra şekerleme, lokum vb. ağız tatlandırıcılar da eksik olmazdı.

  Kahve Pişirmenin Püf Noktaları
  Kahvenin en makbul pişirilme tarzı üzerine de bir kaç söz edelim... Erbabı, soğuk su kullanılması gerektiğini öncelikle vurguluyor. Ateşin gayet kısık olması da önemli... Dolayısıyla, kahvenin içime hazır hale gelmesi, ya da köpürmeye başlaması için en az 15 dakikalık bir süre gerekiyor.

  Kahvenin yanında gelen suyun içimiyle ilgili rivayet de yaygın bilgiden biraz farklı. Günümüzde genellikle kahvenin ardından içilen su, bazı "otoritelere" göre kahveden hemen önce içilmeli. Nedeni ise, damağı önceden kalmış muhtemel farklı lezzetlerden arındırmak. Ya da başka bir ifadeyle, kahvenin lezzetine nüfuz etmek için damakta "beyaz bir sayfa" açmak...

  40 Yıl Az Değil...
  Türk kahvesinin pişirilmesi ve sunumunda kullanılan geleneksel alet edevat ise, -başka bir yazının konusu olacak kadar- zengin bir çeşitlilik arzediyor. Bakır ya da pirinç ibrikler, telkari gümüşten cezve ve fincan zarfları, işlemeli tepsiler, türlü motiflerle bezenmiş İznik ve Kütahya üretimi porselen fincanlar ve tabaklar, soğutma kabı, muhafaza kutusu vs. kahvenin geçmiş zamanlarda keyif hayatının ne kadar önemli bir alanını oluşturduğuna işaret ediyor.

  Aslına bakarsanız, kahveye atfedilen önem bugün de az değil. "Bir fincan kahve olsam...", "Ben bir küçük cezveyim...", "Kahve Yemen’den gelir...", "Kadifeden kesesi, kahveden gelir sesi..." gibi çok sayıda şarkıya, türküye konu olmuş, bu geleneksel içecek. Tabii, kolay değil! Bir tek fincan kahvenin 40 yıl hatırı var...

  KADINCA KARARINCA

 5. #5
  1. Hikaye yarışma birincisi
  2. Avatar yarışma birincisi
  Venhar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Dec 2007
  Nerden
  Bilmiyorum :)
  Mesaj
  4.887
  Rep Gücü
  81913
  Türk kahvesini çok severim. ve şeker kullanmam bana göre şeker tadını bozuyor :)

 6. #6
  Acemi Üye Yakamoz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Feb 2010
  Nerden
  İstanbul
  Mesaj
  218
  Rep Gücü
  23220
  Şayet kahveniz bayatsa, kullanmadan evvel kısık ateşte hafif kavurun, hem rutubeti gider, hem de tazelenir.
  Bunu bilmiyordum. Gerçekten güzel bir fikir.
  " İnsanlar; yoksulluğa, açlığa, susuzluğa tahammül ederler. Fakat adaletsizliğe, hor görülmeye, aşağılanmaya asla müsaade, müsamaha etmezler.''

 7. #7
  Aktif Üye tntcool - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jan 2010
  Nerden
  Antalya
  Mesaj
  2.191
  Blog Mesajları
  3
  Rep Gücü
  54809
  bir de bu şekilde deneyeyim pişirmeyi
  bilgi için teşekkürler...

 8. #8
  yeni üye seguka - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Mar 2010
  Mesaj
  60
  Rep Gücü
  3151
  BENDEN DE BİR TAVSİYE EVDEKİ KÖTÜ KOKULARI GİDERMEK İÇİN BİR TUTM NESCAFEYİ TEFLON TAVA ÜZERİNDE BİR SÜRE YAKIN DENEMEDİM AMA FAYDASI VARMIŞ

 9. #9
  Aktif Üye tntcool - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jan 2010
  Nerden
  Antalya
  Mesaj
  2.191
  Blog Mesajları
  3
  Rep Gücü
  54809
  Alıntı seguka´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
  BENDEN DE BİR TAVSİYE EVDEKİ KÖTÜ KOKULARI GİDERMEK İÇİN BİR TUTM NESCAFEYİ TEFLON TAVA ÜZERİNDE BİR SÜRE YAKIN DENEMEDİM AMA FAYDASI VARMIŞ

  sen bir dene de iyi oluyorsa bize de haber ver :)

 10. #10
  Tecrübeli Üye isyan_her_yerde - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Mar 2010
  Nerden
  İstanbul
  Mesaj
  394
  Blog Mesajları
  2
  Rep Gücü
  18327
  içmeyi seviyorum ama yapmak hiç işime gelmiyor =)

1. Sayfa, Toplam 4 123 ... SonSon

Benzer Konular

 1. Mum Nasıl Yapılır?
  dogangunes Tarafından El Sanatları Foruma
  Yorum: 1
  Son mesaj: 22-11-2012, 01:05 AM
 2. Yorum: 0
  Son mesaj: 05-01-2008, 06:51 PM
 3. Overclock Nedir? Neden Yapılır? Nasıl Yapılır?
  Bay X Tarafından Donanım Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 10-10-2007, 09:30 PM
 4. Türk Kahvesi, Espresso, Capuccino, Caffe Latte
  dogangunes Tarafından Supermeydan Mutfağı Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 19-09-2007, 02:26 AM
 5. Türk Kahvesi Nasıl Pişirilmeli
  Carbon™ Tarafından Supermeydan Mutfağı Foruma
  Yorum: 2
  Son mesaj: 17-03-2007, 04:15 PM
Yukarı Çık