Gösterilen sonuçlar: 1 ile 3 Toplam: 3

Ekmek makinesi kullanımı

Kadınlar Külübü Kategorisi Supermeydan Mutfağı Forumunda Ekmek makinesi kullanımı Konusununun içerigi kısaca ->> Ekmek Makinesi Kullanım ı ... Ekmek makinenizi kullanmadan önce kullanı m k ı lavuzunu dikkatlice inceleyin. Kullanı m k ı ...

 1. #1
  - Çevrimdışı
  Süper Aktif Üye simqe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Sep 2008
  Nerden
  Türkiye
  Mesaj
  3.362
  Rep Gücü
  67755

  Ekmek makinesi kullanımı

  • Ekmek Makinesi Kullanımı ...

  • Ekmek makinenizi kullanmadan önce kullanım kılavuzunu dikkatlice inceleyin.

  • Kullanım kılavuzunda verilen tarifleri inceleyip en basit olanıyla başlayın.

  • Aynı tarifi, farklı programlar ve farklı kabuk rengi seçenekleriyle yaparak bunların ne sonuçlar verdiğini anlamaya çalışın.

  • Ekmek makinenizin kapasitesini; hangi boyda ekmek yapabileceğini iyice anlayın. Tariflerdeki un ve sıvı miktarlarını makinenize uyacak şekilde azaltmaya dikkat edin.

  • Malzemeleri makinenin ekmek haznesine ilave ederken hazneyi yerinden çıkarıp mutfak tezgahına rahat görüp çalışabileceğiniz bir yere alın.

  • Malzemeleri kullanım kılavuzunda belirtilen sırada ilave edin.

  • Tarifte aksi belirtilmedikçe malzemelerin oda sıcaklığında olmasına dikkat edin.

  • Genllikle malzemeler ekmek haznesine şu sırada ilave edilir:
  • Sıvı malzemeler: su, süt, ayran, yumurta, kefir vb.
  • Yaş malzemeler: bal, pekmez, eski hamur, yumuşatılmış tereyağı, sıvıyağlar, püre edilmiş malzemeler, vb.
  • Unlar: her çeşit un, mahlep, kakao, vb.
  • Kuru malzemeler: şeker, tuz, süttozu, maya
  • Ek malzemeler: ek malzeme sinyalinin hemen ardından

  • Özellikle maya, unun ortasına açılmış küçük bir çukur içine konmalıdır. Mayanın tuz, şeker ve sıvılarla direkt temas etmemesi çok önemlidir. Eğer maya sıvılarla erken temas ederse diğer malzemelerle karışmadan faaliyete geçip makine çalışmaya başlayana kadar etkisini kaybedebilir.

  • Ekmek makinelerinda tavsiye edilen maya “instant kuru maya” diye tabir edilen maya cinsidir. Marketlerde vanilya ve kabartma tozunun bulunduğu raflarda küçük ambalajlarda bulabilirsiniz.

  • Eski hamur ile ekmek yaparken mayanın oda sıcaklığında olduğundan emin olun ve hamura ilave etmeden kuşbaşı et büyüklüğünde parçalara ayırın. Tek parça olarak ilave edildiğinde hamura tam olarak karışıp yoğurulmaz.

  • Sıcak sıvılar veya malzemeler mayayı etkisiz hale getireceğinden ekmeğiniz kabarmayacaktır. Eritilmiş tereyağı, patates püresi, sote edilmiş sebze gibi sıcak malzemeleri iyice ılıttıktan sonra hamura ilave edin.

  • Hamurunuzu ilk yoğurmanın ilk 5-10 dakikasında makinenizin kapağını açarak kontrol etmek daha iyi sonuçlar almak için çok gereklidir. Aynı çeşit de olsa farklı markalı unlar bile farklı miktarlarda su alacağından hamura birkaç kaşık un veya su ilave etmek gerekebilir. Hamurunuzun kulak memesinden daha da yumuşak ve pürüzsüz bir formda olması gerekir. Hamurunuzun azıcık cıvık olması kuru ve sert olmasından çok daha iyidir.

  • Hamurunuza tarifte belirtilenden daha fazla şeker veya tuz kullanmamaya dikkat edin. Fazla şeker veya tuz mayanın faaliyetine mani olacağından ekmeğin kabarmasını engeller.

  • Eğer ekmek makinenizi sabaha kuruyorsanız içinde yumurta, süt gibi bozulabilecek malzemeler olan tarifler dışındakileri tercih edin. Süt ihtiva eden tariflerde ise süttozu kullanma yoluna gidebilirsiniz.

  • Sarımsak, tarçın, portakal ve limon kabuğu gibi bazı malzemeler maya faaliyetine mani olabilirler. Bir de bazı kuru meyvelerin işlenmesinde kullanılan kimyasal malzemeler de aynı etkiyi yaratabileceğinden hamura ilave edilen malzemelerin doğal, sağlıklı ve taze olduğundan emin olmak gereklidir.

  • Tarifteki beyaz unun tamamını veya bir miktarini tambuğday unu ile değiştirirken tariftekinden biraz daha fazla su alacağını unutmayın. Bu durumda ilk yoğurmada hamuru kontrol edip hamur çok kuru olmuşsa bir yemek kaşığıyla yavaş yavaş su ilave edip hamurun yumuşak, pürüzsüz bir hale gelmesini sağlayın.

  • Üzüm, peynir, ceviz, zeytin ve bunlar gibi ek malzemeleri makinenizin sinyal verdiği anda hemen hamura ilave edilmelidir. Son anda ilave edilen malzemeler hamur içinde fazlaca yoğurulamazsa ekmeğin her yerine eşit şekilde dağılamazlar.

  • Ek malzemelerin hamur içinde eşit dağılmaları için bu malzemeleri ilave etmeden hafifçe unlanmış geniş bir tabak içinde sallayarak tanelerin unla kaplanmasını sağlayabilirsiniz.

  • Ekmeklerinize kendiniz şekil verip fırında pişirmek isterseniz, hamurunuzu ekmek makinesinin hamur programını kullanarak hazırlayıp dışarı alıp şekil verin. 45 dakika ılık bir yerde bekletip fırında pişirin.

  • Eğer mümkünse ekmeğiniz piştikten hemen sonra makineden ve piştiği kabından çıkarıp soğutma teli üzerinde ılımaya bırakın. Böylece ekmeğinizin tabanı ıslak kalmaz.

  • Ekmeğinizi en az 20 dakika ılıttıktan sonra kesip servis edin. Eğer erken keserseniz ekmeginizin içi hamur gibi görünebilir.


  40fırınekmek

 2. #2
  - Çevrimdışı
  Süper Aktif Üye simqe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Sep 2008
  Nerden
  Türkiye
  Mesaj
  3.362
  Rep Gücü
  67755
  Çok Sorulan Sorular

  1. Ekmek makinesinde hangi maya kullanılmalı?
  Ekmek makinesi için en uygun maya instant kuru mayadır.

  2. Şeker kullanmadan da ekmek yapılır mı?
  Evet yapılır. Şeker, bal, pekmez gibi malzemeler az kullanıldıklarında mayalanmayı kolaylaştrıcı malzemelerdir. Ancak bunlar olmadan da fermermentasyon gerçekleşebildiğinden bilinenin aksine, ekmek yapımındaşeker kullanmak şart değildir.

  3. Ekmek yapımında süttozu yerine süt kullanabilir miyim?
  Firmalar makine için verdikleri ekmek tariflerinde genelde süt yerine süt tozuna yer veriyorlar. Esasen, bütün tariflerde süttozu yerine süt kullanıldığında aynı sonuçları elde etmek mümkün. Süttozu ve süt değişimi şu şekilde yapılabilir:

  1 bardak/kap Süt = 4 silme çorba kaşığı Süttozu+ 1 bardak/kap Su

  Örnek 1: Tarif ½ kap süt diyorsa; 2 çorba kaşığı Süttozu + ½ kap Su kullanın

  Örnek 2: Tarif 1 çorba kaşığı Süttozu diyorsa; ¼ kap süt kullanıp su miktarını ¼ kap azaltın.


  4. Ekmek makinesinde yaş maya kullanılabilir mi?
  İnstant kuru maya özellikle ekmek makineleri için hazırlanmış olduğundan en uygun mayadır. Yaş maya ekmek makineleri için tavsiye edilmez ancak kullanmak gerekirse aşıda (Soru 5) anlatıldığışekilde test edilmesi gerekir. Eğer çalışıyorsa ekmek makinesine sıvılardan hemen sonra ilave etmek gerekir. Bununla beraber diğer bütün malzemelerin ılık olmasına çok dikkat edilmelidir. Bir önemli nokta daha; yaş maya ile ekmek yaparken zaman ayarlı programlar kullanılmamalıdır.Yaş maya kullanarak yapılabilecek en basit ekmeğin elde ve makinede yapılışı için yaş mayalı ekmektarifine bakınız.


  5. Yaş maya ile hamur nasıl mayalanır?
  Yaş mayanın un ve diğer malzemelere katılmadan önce test edilmesi gerekir. Bunun için: Temiz küçük bir cam kaba önce yaş maya konur üzerine tarifte belirtilen suyun ½ bardak kadarıılıtılıp (vücut ısısı kadar) ilave edilir. Yarım tatlı kaşığışeker ilave edilir ve üzeri streçfilm ile kapatılarak mutfağın ılık bir köşesinde 15 dakika bekletilir. Bu sürenin sonunda eğer maya kabarmış ve üzerinde köpükler oluşmuş ise una ilave edilerek hamur hemen yoğurulup mayalanmaya bırakılır.


  6. Ekmek makinesinde ekşi mayalı ekmek nasıl yapılır?
  Doğal bir maya olan ekşi maya ile ekmek yaparken ilk mayalamayı uzun tutmak gerektiğinden makinede yapmak için 2 farklı programı kullanmak gereklidir. Makinede ekşi mayalı ekmek yapımı için ekşi mayalı ekmek tarifine bakınız.


  7. Ekmek yaparken ne kadar maya kullanmalıyım?
  Maya miktarı yapılan ekmeğin cinsine göre farklılık gösterebilir fakat genel bir kural olarak aşıdaki tabloda farklı un miktarları için gerekli maya miktarlarını bulabilirsiniz.  Un(bardak/kap)Yaş(küp)Aktif Kuru (tatlı kaşığı)
  Instant Kuru (tatlı kaşığı)


  3-41/3 (15 gm)
  1 + 3/4
  1 + 1/4
  5-7 2/3 (25 gm)
  2 + 1/4
  1 + 3/4
  8-103/4 (35 gm)
  4
  3
  2 kg un1 (42 gm)
  5 + 1/2
  4 + 1/2  8. Hızlı ekmek programını tavsiye eder misiniz?
  Bu program ekmek yapmak için gerekli olan mayalama sürelerini kısaltarak ekmeği hazırlar. Bu sebeple bu programda yapılan ekmekler az kabardığından tıkız ve daha az lezzetli olur. Acil durumlarda 2 saatten az zamanda ekmeği hazır eder. Eğer vakit varsa normal programlar tercih edilmelidir.


  9. Ekmek makinesinde hangi unu kullanmalıyım?
  Her tür un makinede kullanmak için uygundur. Bu kitaptaki tariflerin hepsi ülkemizde her markette bulunabilen unlarla yapılmıştır. Fakat ekmek yapımı için özel unlardan bulabilirsiniz ekmeğinizin tadı ve yapısı daha güzel olacaktır. Yurtdışındaki okurlar “bread flour” olark satılan unları tercih ederlerse daha iyi sonuç elde edebilirler.


  10. Makinede ekmek yaparken hangi malzeme ne kadar gerekir?
  En temel (basit) ekmek için gerekli malzemeler şöyledir:
  4 kap un
  1½ kap su
  1½ tatlı kaşığı instant kuru maya
  1 silme tatlı kaşığı tuz
  1 çorba kaşığı sıvıyağ


  11. Ekmek yaparken yağ yerine neler kullanabilirim?
  Yağ yerine en çok önerilen malzemeler; elma sosu ve krem peynirdir. Tabii bunlardan tümüyle yağsız olan elma sosudur. Tarifte belirtilen yağ miktari kadar (1 kaşık tereyağ yerine 1 kaşık elma sosu veya krem peynir) ilave edilmelidir. Bu değişim sadece yağın birkaç kaşık kullanıldığı ekmekler için uygundur. Paskalya çöreği, briyoş ve bunlar gibi tereyağın şart olduğu ekmeklerde bu malzemeler iyi sonuç vermeyecektir.

 3. #3
  - Çevrimdışı
  Süper Aktif Üye simqe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Sep 2008
  Nerden
  Türkiye
  Mesaj
  3.362
  Rep Gücü
  67755
  Karşılaşılan Problemler...

  Ekmek makinesinde ekmek yapmak aslında çok basit. İlk denemlerinizde birtakım sorunlarla karşılaşmak da oldukça normal. Tecrübe kazandıkça farklı ekmek tariflerini yapıp başarlı sonuçlar elde etmek işten bile değil. Aşıdaki, ekmek makinenizde ekmek yaparken karşılaşabileceğiniz bazı sorunlar ile muhtemel sebepler ve çözüm önerileri sizlere yardımcı olacaktır.

  Ekmeğim fazla kabardı
  ·Çok maya kullanılmış.
  ·Tuzu hiç yok veya gereğinden az. Bu yüzden maya faaliyeti kontrol altına alınamamış. Her 4 bardak un için 1 tatlı kaşığı tuz kullanabilirsiniz.
  ·Hamur miktari makinenin kapasitesinden fazla.

  Ekmeğim kabarmadı ve sert oldu
  ·Maya az kullanılmış.
  ·Maya taze değil.
  ·Tuz fazla kullanılmış.
  ·Sıvı miktarı az. İyi bir sonuç için hamurunuzun kulak memesinden daha da yumuşak bir kıvamda olmasına dikkat edin.
  ·Hamurun içinde fazlaca tahıl unu varsa ekmekler fazla kabarmaz.
  ·Malzemeler ya çok sıcak ya da çok soğuk kullanılmış. Sıcak malzemeler mayayı öldürür, soğuk malzemeler ise mayalanma süresini uzatır.

  Ekmeğim pişerken çöktü

  ·Hamurunuzun suyu gereğinden fazla.
  ·Tuzu hiç yok veya gereğinden az. Tuz hamurun mayalanmasını kontrol altına aldığından fazla kabarmayacaktır.
  · Hamur, ikinci mayalamada gereğinden uzun mayalandığı için fırında çökmüş.
  ·Çok maya kullanılmış.

  ·Hava fazla sıcak; hamur fazla mayalanıp çökmüş.

  Ekmeğim piştikten sonra çöktü
  · Ekmeğiniz tam olarak pişmemiş. Fırından erken alınmış.
  ·Fırın ısısı doğru değil. Dolayısla ekmek tarifte belirtilen ısıdan daha düşükte pişirildiği için tamamen pişmemiş.

  Ekmeğimin içi iyi pişmemiş, hamur kalmış
  ·Hamur gereğinden fazla sıvı içeriyor.
  ·Hamur tahıl unları içerdiğinden ağır olmuş. Bir sonraki hamuru hazırlaken unun bir kısmını beyaz un ile değiştirin.

  Ekmeğimin dışı yandı
  ·Hamur fazlaca şeker içerdiğinden hemen yanmış. Bu tip hamurlar için tatlı ekmek programını kullanın.

  Ekmeğimin içi çok gözenekli (Bazı ekmekler için arzu edilen bir yapıdır)
  ·Hamurunuzdaki su gereğinden fazla.
  ·Çok maya kullanılmış.

  Ekmeğim çok yoğun ve tıkız
  ·Hamurunuzda un miktari fazla.
  ·Maya az kullanılmış.
  ·Hamur tahıl unu ihtiva ediyorsa bunlar sıvıyı çekmiş ve hamur kuru olmuş.
  ·Gereğinden fazla kuru ek malzeme kullanılmış.

  Ekmeğim çabuk bayatlıyor ve içi keserken ufalanıyor
  ·Hamurun un miktarı fazla.
  ·Kullanılan maya biraz fazla.
  ·Hamur tahıl unu ihtiva ediyorsa, su miktari az gelmiş. Bir dahaki sefere hamura biraz daha su ilave edin.

  Ekmeğimin kenarlarında un/hamur kalıntıları var
  ·Hamur iyice karışmamış. Karıştırma esnasında makinenizin kapağını açıp malzemelerin iyice karıştığından emin olun.

  Ek malzemeler çok parçalanmış
  ·Malzemeler hamura çok erken ilave edildiği icin pervane tarafından parçalanmış. İstediğiniz büyüklükte koyduğunuz parçaların aynı şekilde kalması için hamura ilgili sinyalden hemen sonra ilave edilmelidir.

  Ek malzemeler ekmeğin bir bölgesinde yoğunlaşmış
  ·Malzemeler hamura cok geç ilave edildiğinden iyice karışmamış. Bir dahaki sefere sinyalden hemen sonra ilave edin. Kuru yemişleri una bulayıp da ilave ederseniz de daha iyi karışacaktır.

  Ekmeğimin taban kısmı ıslak kalmış
  ·Ekmeğiniz piştikten sonra kalıbında kalmış. Pişme sinyalinden kısa bir süre sonra ekmeğinizi makineden ve kalıbından çıkarıp ızgara üzerinde soğutun.


Benzer Konular

 1. Deprem makinesi
  mopsy Tarafından Komplo Teorileri Foruma
  Yorum: 7
  Son mesaj: 11-04-2012, 10:47 PM
 2. Kuzu makinesi
  mopsy Tarafından ilginç konular Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 01-09-2011, 05:05 PM
 3. Ev dondurma makinesi
  orkuorkun Tarafından El Sanatları Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 14-08-2009, 09:38 PM
 4. Java Sanal Makinesi
  EMRE Tarafından Ücretsiz Programlar (Freeware ,Shareware ) Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 20-09-2007, 03:46 PM
 5. hesap makinesi
  karaca10 Tarafından Programlama Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 13-11-2006, 05:16 PM
Yukarı Çık