Gösterilen sonuçlar: 1 ile 4 Toplam: 4

İçki içmenin anlamını bilenlere

Kadınlar Külübü Kategorisinde ve Supermeydan Mutfağı Forumunda Bulunan İçki içmenin anlamını bilenlere Konusunu Görüntülemektesiniz,Konu İçerigi Kısaca ->> Bazı restoranlarda yemek yemek çok keyiflidir... Beyaz örtüler, bazen yeni bile olsa sanki yıllardır orada olduğu izlenimini veren bir salon ...

 1. #1
  - Çevrimdışı
  Süper Aktif Üye simqe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Sep 2008
  Nerden
  Türkiye
  Mesaj
  3.362
  Rep Gücü
  67755

  İçki içmenin anlamını bilenlere

  Bazı restoranlarda yemek yemek çok keyiflidir...


  Beyaz örtüler, bazen yeni bile olsa sanki yıllardır orada olduğu izlenimini veren bir salon ve neredeyse restoran açıldığından beri orada çalışıyormuş gibi görünen garsonlar. Müşteriler sanki dekorun bir parçası haline gelmiştir, onlar restoranı, restoran da onları tanır. Bazı restoranlarda yemek sadece tabağınızdaki yemekten ibaret değildir; etrafınızı saran atmosfer de en az onun kadar lezzetli, onun kadar iştah açıcıdır.
  Paris’in olmazsa olmazlarının başında gelen brasserie’ler işte böyle mekanlardır. Dizlerinin altına kadar uzanan beyaz önlüklü garsonların beyaz örtülerle kaplı masalara servis yaptıkları ahşap ağırlıklı duvarların, aynaların vitrayların süslediği bu restoranlar 19.yüzyılın ikinci yarısından itibaren Paris’in her tarafında açılmaya başladı ve kısa sürede sanatçılar, ressamlar ve yazarlar başta olmak üzere Parislilerin yaşamlarının ayrılmaz bir parçası oldular. İlk brasserie’leri açanlar Ren Nehri’nin batı kıyılarında uzanan yurtları, 1871 yılında Almanlar tarafında işgal edilince Paris’e göç eden Alsace’lılar olmuş. Yanlarında “sauerkraut” dahil olmak üzere yemeklerini ve kelime anlamını “bira yapılan (ve içilen) yer” olan brasserie’leriyle biralarını getirmiş, şarap ile yatıp kalkan Parislileri bira ile tanıştırmışlardır.
  Rue des Ecole’deki Balzar 1886 yılında kurulmuş Paris’in en eski brasserie’lerinden biridir. Güneşli bir Paris gününde kapısından girdiğimizde öğle yemeği başlayalı daha 15 dakika kadar olmuştu ve Balzar doluydu. Dört kişi, birleştirilen iki küçük masaya sıkışıverdik. Balzar’da milföy muhteşemdir, daha yemek siparişlerini vermeden garsona “milföy var mı” diye sordum. Aslında var mı yerine kalır mı diye sormak istediğimi anlayan garson, tatlıların olduğu tezgaha doğru şöyle bir bakış atıp milföyün varlığını onayladı ve benim milföyümü kafasında ayırdı. Artık gönül rahatlığıyla içinde Steak Tartar’ımı sipariş edebilirdim. Şimdi sıra vazifelerini yerine getirmiş birinin edasıyla etrafı incelemeye gelmişti. Ve işte o zaman onu gördüm.


  BALZAR'DA IŞILTILI BİR PAZAR YEMEĞİ

  Hemen yanımızdaki masada oturuyordu. Belli ki her pazar olduğu gibi erkenden kalkmış, hafif kabarttığını blö-gri boyalı saçlarını toplamış, kırmızı rujunu sürmüş, makyajını yapmıştı. Küpeleri ve parmaklarını dolduran küpeleriyle uyumlu pırlanta yüzükleri masayı aydınlatması gereken ışıkların altında pırıldıyordu. Masasına servis yapan garson dışındaki garsonlardan varlığını fark edenler hemen gelip hatırını soruyorlardı. Önündeki tabakta istiridye, kadehinde ise öğle yemeğini açması için şampanya vardı. Titreyen elleriyle istiridyelerini adeta yudumluyor, kadehinde ışıldayan şampanyasına çapkın bakışlar atıyordu. Madam belli ki neredeyse Balzar açıldığından beri oranın müşterisi, o masanın sahibiydi. Sonra sebzelerin üzerine serilmiş kocaman domuz etlerinden oluşan yemeğini getirdiler. Garson küçük bir şişe kırmızı şarabı diğer müşterilerine tam olarak göstermeden, özenle açıp kadehine doldurduktan sonra masanın üzerine bıraktı. Madam tatlı bir gülümsemeyle teşekkür edip kadehinden bir yudum aldı. Yemek tek başına bile yense bir ritüel haline dönüşünce ne kadar güzel oluyor diye özendim. Biz kalktığımızda daha tatlısı gelmemişti, ama sorun değildi, onun hiç acelesi yoktu. Kırmızı şarabını yudumlayarak pazarın keyfini çıkartmaya, hayatını yaşamaya devam ediyordu.
  Bu yazıyı bir süre önce Gusto dergisi için yazmıştım. Umarım madamın sıhhati hâlâ yerindedir; siz bu satırları okurken gene Balzar’daki masasında oturmuş, yemeğini aynı keyifle yiyip, şarabını yudumluyordur. Aslında onu içki içmeyi bar tezgahına dizdikleri shot kadehlerindeki votka ve tekilaları birbiri ardına dikmek olduğunu zanneden gençlerin görmesini isterdim. Belki içki içmekteki amacın vücuda işkence yapmak değil, keyif vermek olduğunu anlamalarına yardımcı olurdu. İnsanların içki içmelerinin tek nedeninin sarhoş olmak, “kafayı bulmak” olduğunu zannedenlerden de onu şarabını yudumlarken görmelerini isterdim. O zaman belki bazı insanların içkiyi tadını, lezzetini sevdikleri için içtiklerini anlayabilirlerdi.

  pazarvatan

 2. #2
  - Çevrimdışı
  Acemi Üye oddly - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Apr 2009
  Mesaj
  176
  Rep Gücü
  1040

  Cevap: İçki içmenin anlamını bilenlere

  içki içmenin anlamı günahtır.. bunu bilmek lazım....

 3. #3
  - Çevrimdışı
  İletileri Onay'a Tabi
  Üyelik tarihi
  Mar 2009
  Mesaj
  844
  Rep Gücü
  2992

  Cevap: İçki içmenin anlamını bilenlere

  Vallahi bu yazı fakire çok lüks geldi.İçki içmenin anlamını Bektaşi Muhabbetlerinde tattım.Yere bir Yuvarlak yer sofrası kurulur .Lokmalar(Dünyevi anlamı mezedir) sofraya dizilir.Mutlaka Piyaz salata olarak çıkar.Her gelen can lokma ve dem getirir.Sofra öyle bir zenginleşirki.Tabak yoktur,Bıçakta yoktur sofrada.Aslında çatalda yoktur ama daha sonra çatal girmiştir.Çatal ve kaşıklar asla kapalı tutulmazlar.Baba(Şeyh) sofraya ilk başta oturur. Gelen Dervişleri canlarıda sofraya davet eder.Herkes Manevi rütbesine göre babanın yanına oturur.Bağdaş kurmayı beceremeyenler Misafirler haricinde babanın sofrasına oturtulmazlar.Sofraya bir saki dikilir. Sakiye bağdaş yasaktır. Saki sofrada iki dizi üstünde durur.Ve Dem (Rakı)şisesi asla sofrada gözükmez.YERİ Sakinin iki dizinin arasındadır.Baba Sofra duasını okur.Sofraya önce Tuz alarak başlanır.Daha sonra Baba dem görür Küçük peymanelere saki tarafından doldurulan Rakı Avuç içinde gizlenerek (El altı işareti yapar .Yani küçük başparmak havaya dikilir Peymane kalan dört parmağın arasına gizlenir).Bunun nedeni Sakinin herkese ne koyduğun bilinmemesidir.Çünkü saki gelenleri iyi tanımalı ve hadlerine görede demi koymalıdır.Üçler aşkına deyerek Üç yudum alınır.Sonra herkes manevi rütbe sırasına göre üçler.Dem görene AŞK olsun denir.Demi içende Aşkınız cemal olsun der. Diğeri ise Cemaliniz Nur olsun der. Tekrar mukabele edilir. NURUN ALA NUR OLSUN denir.Sofrada asla diz Sofranın üstüne çıkmaz.Bağdaştan şayet bacaklar yorulurlarsa pozisyon değiştirilir Dizler üzerinde durulur.Ve Dem kendi başına asla içilmez baba HÜ deyip görmeden diğerleri restoran işi yapamazlar.Sofrada okunan Nefesler okunduğunda Kuran kabul edilir ve Lokma yenmez,dem görülmez sonuna kadar dinlenir. Sofra muhabbetleri saatlerce hatta bir gece boyunca sürer.Sofra kapanacağı zaman mutlaka Ortaya ÇORBA çıkar.Duası yapılır yine erkan dahilince içilir.Sofra bittikten sonrada Faraş merasimine geçilir ve Muhabbet sırlanır(Bitmez).Sofrada Edebe aykırı davrananlar Baba ve Dervişler tarafından BAĞDAŞINI DÜZELT! diye ikaz edilirler.Çünkü O sofrada bağdaş kuran o yorgun dizler aynı zamanda birbirine temas ederler ve kardeşlik olup cinsiyet farkı gözetilmez.Kadınlara Bacı denir. Onlarında ayrı bir sofraları vardır.Sofrada Bacılar başörtülü. erkekler ise Manevi rütbelerini gösteren arakiyelerini takarlar.Cansa beyaz dört dilimli arakiye,Dervişse beyaz Oniki dilimli arakiye Baba ise Yeşil oniki dilimli arakiye giyer.Sonuçta Nefsimize yenikde olsak İnsan gibi Muhabbet ve düşünce ile İçmesini,yemesini,Kelam etmesini,Nefes söylemesini,Cuşa gelindiğinde Adam gibi Semah yapmasını öğretirler. Baki selamlar.
  Konu yavuz34 tarafından (24-05-2009 Saat 06:34 PM ) değiştirilmiştir.

 4. #4
  - Çevrimdışı
  Kıdemli Üye catpity - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jan 2008
  Nerden
  FL,adana
  Mesaj
  650
  Rep Gücü
  10549

  Cevap: İçki içmenin anlamını bilenlere

  puauhauha konuşun siz :D ben birazdan gidip içeçem günahımı sizin hesaba yazdıracam :P
  yerimede secdeye durun siz :D

Benzer Konular

 1. hamilelikte su içmenin önemi
  nihalce Tarafından Gebelik Hamilelik Foruma
  Yorum: 4
  Son mesaj: 18-01-2011, 05:24 PM
 2. sevginin değerini bilenlere
  Venhar Tarafından Öykü ve Hikayeler Foruma
  Yorum: 12
  Son mesaj: 08-05-2009, 09:38 PM
 3. Dostluğun değerini bilenlere
  dogangunes Tarafından Öykü ve Hikayeler Foruma
  Yorum: 3
  Son mesaj: 11-01-2008, 12:20 PM
 4. Bu yazının anlamını söyliyebilen yokmu?
  uyanikguven Tarafından Serbest Kürsü Foruma
  Yorum: 3
  Son mesaj: 01-06-2007, 04:48 PM
 5. Pascal bilenlere iki soru
  balik1504 Tarafından Programlama Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 04-04-2007, 07:02 PM
Yukarı Çık