Yağsız Beslenerek Altı Haftada Bir Beden


Yağı kesmek, aldığınız kalori miktarını zorlanmadan azaltmak anl***** geliyor. Uygulayacağınız bu diyette yiyeceğiniz sınırsız sebze - meyveyle hem karnınızı doyuruyor, hem de sağlıklı besleniyorsunuz. Ekmek, makarna, pirinç ve patates gibi nişastalı yiyecekler sayesinde de asla aç kalmıyorsunuz. Kilo vermeniz, bir zaman sonra ilk başlardaki hızını kayber. Ama yine de altı haftanın sonuna geldiğinizde, kendinizi yaklaşık yedi kilo vermiş ve en az bir beden incelmiş olarak görebilirsiniz.

Yağın ölçüsü ne olmalı?

Yağı tamamen kesmeyin, çünkü metabolizma proteinlere ve karbonhidratlara olduğu kadar, yağa da ihtiyaç duyuyor. Yeteri miktarda yağ almadığınız takdirde bazı bağırsak problemleri veya vücudun yağda çözülen vitaminleri kullanamaması gibi durumlarla karşı karşıya kalabilirsiniz. Yağdan aldığınız kalori miktarı asla toplam kalorilerinizin yüzde 25 veya 30'unu geçmemeli. Günlük ne kadar yağa ihtiyaç duyduğunuzsa, tamamen ne kadar kilo vermek istediğinize bağlı. Bu bağlantıyı tabloya bakarak yapabilirsiniz. Tabloda daha fazla kilo vermek isteyenlere daha fazla yağ izni verildiğini göreceksiniz. Bunun nedeni, vücudun ağırlığı fazlalaştıkça, metabolizmanın temel faaliyetlerini yürütmek için ihtiyaç duyduğu kalori miktarının artması. Yani, vücudunuza giren kalori miktarını bir anda düşürmek sağlığınızı da kaybetmeniz anl***** gelebilir. Ayrıca unutmamanız gereken: Sıvı yağlarla katı yağların kalori değeri aynıdır. Yani sıvı yağ kullanmak sizi daha zayıf değil, sadece daha sağlıklı yapıyor.

VERİLECEK KİLO GÜNLÜK YAĞ LİMİTİ
KADINLAR ERKEKLER
7 KİLODAN AZ 28 - 33 gr. 36 - 41 gr.
7 - 20 KİLO ARASI 34 - 41 gr. 42 - 49 gr.
20 KİLODAN FAZLA 42 - 50 gr. 50 - 58 gr.


Kısaca kurallar

· Doktorunuza da danışarak ulaşmak istediğiniz ideal kiloyu belirleyin.
· Motivasyonunuzu yüksek tutmak için her hafta kaç kilo verdiğinizi bir tabloya yazın.
· Yukarıdaki tabloya göre günlük yağ limitinizi saptayın.
· Hazırladığınız yemeklere istediğiniz kadar baharat, sarmısak veya taze otlar karıştırabilirsiniz.
· Fazla şekerli yiyeceklerden kaçının.
· Her gün için yağ miktarını hesaplayabileceğiniz öğünler seçin. Bunu yaparken hazır gıdaların üzerindeki ‘besin değeri’ tablolarından yararlanın. Evde pişirdiğiniz yemeklerde önerdiğimiz öğünleri deneyebilirsiniz. Sağlığınızı kaybetmek istemiyorsanız, öğünleri her gün değiştirmelisiniz.
· Nişastalı besinlerdeki yağ miktarı azdır ancak fazla kalori verirler. Bu yüzden belirlenmiş porsiyon miktarlarına sadık kalmanızı öneriyoruz.
· Karnınızı, limitsiz yeme hakkınız olan sebze ve meyvelerle doyurmaya çalışın.
· Bol miktarda su ve dilerseniz çay, kahve ve diyet içecekler de tüketebilirsiniz.
· İstediğiniz kadar yağsız süt ve diyet yoğurt tüketebilirsiniz. Hatta kalsiyum ihtiyacınızı karşılamak için, her gün bir bardak süt içmenizi veya iki küçük kase yoğurt yemenizi öneriyoruz.
· Alkol alımını kısıtlayın.

Sebze ve meyveler


Bu diyeti yaparken, patates de dahil olmak üzere istediğiniz miktarda sebze yiyebilirsiniz. Fakat üzerlerine yağlı soslar veya peynir koymaktan kaçının. Eğer vermek istediğiniz kilolar altıdan azsa, patates, mısır, nohut ve kuru fasulye porsiyonlarını küçük tutmanızda fayda var. Çünkü bunlar kalori bakımından diğer sebzelerden daha zengin.
Meyve tüketiminde yine özgürsünüz, ama bu sefer krema veya şekerli sosların tuzağına düşmemeniz gerekiyor. Meyveleri mutlaka tatlandırmak istiyorsanız, yapay tatlandırıcı kullanın. Ayrıca eğer altı kilodan daha az zayıflamak istiyorsanız, kendinizi günde üç parça meyveyle sınırlandırmanız sonuca daha çabuk ulaşmanıza yardımcı olur.