+ Konuya Yorum Yaz + Yeni Konu Aç
Gösterilen sonuçlar: 1 ile 2 Toplam: 2

Gazoz İçerken Sarhoş Olmayın!!!!

Kadınlar Külübü Kategorisinde ve Supermeydan Mutfağı Forumunda Bulunan Gazoz İçerken Sarhoş Olmayın!!!! Konusunu Görüntülemektesiniz, Konu içerigi Kısaca ->> Tüketiciler Birliği Genel Başkanı Bülent Deniz , “piyasadan alınan ve TÜBİTAK tarafından analizleri yapılan 10 farklı gazozda belli oranlarda alkol

 1. #1
  - Çevrimdışı
  Kıdemli Üye Runaw@y - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Sep 2007
  Üye Numarası
  89922
  Nerden
  izmir/buca
  Yaş
  27
  Mesaj
  721
  Beğenmiş
  0
  Beğenilmiş
  0
  Rep Gücü
  169

  Gazoz İçerken Sarhoş Olmayın!!!!

  Tüketiciler Birliği Genel Başkanı Bülent Deniz, “piyasadan alınan ve TÜBİTAK tarafından analizleri yapılan 10 farklı gazozda belli oranlarda alkol çıktığını” ileri sürdü.


  Deniz, Bayrampaşa'daki birlik genel merkezinde düzenlediği basın toplantısında, Alkolsüz İçecekler Tebliği'nin, bugün piyasada satılan bütün meyve suları, meyve şurupları, gazlı ve asitli içecekler ile doğal suların içeriğinde neler olması gerektiğini ayrıntılı bir şekilde ortaya koyduğunu kaydetti.

  Tebliğin 5/K maddesine bakıldığında, “Alkolsüz içeceklerde alkol miktarının en çok 5.0 gram/litre olabileceği” şeklinde bir düzenleme bulunduğunu ifade eden Deniz, “Açıkçası ismi alkolsüz olan ve alkolsüz içeceklerin içeriğini düzenleyen bir tebliğde nasıl olur da litrede 5 grama kadar etil alkol olabileceğine ilişkin bir düzenleme getirilebilir diye bir soru sorduk kendimize. Bunun üzerine yaklaşık 7-8 ay önce bir çalışma başlattık” dedi.

  Deniz, bu kapsamda piyasada satılan bütün gazoz markalarındaki etiket kısımlarını incelediklerini ve bunların tamamında, etiketlerin üzerinde kesinlikle alkol bulunabileceğine ilişkin bir ibare olmadığını gördüklerini bildirdi.

  TÜBİTAK ANALİZ ETTİ

  Bir markaya ait gazozda, “İçinde kesinlikle alkol ve çözeltisinin olmadığı”na ilişkin uyarıcı bir ibare kullanıldığını kaydeden Deniz, bunun üzerine şüphelerini gidermek amacıyla ulusal ölçekte piyasalarda satılan 10 farklı marka gazoz satın aldıklarını ve alkol analizleri yapılmak üzere Gebze'deki TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezine gönderdiklerini anlattı.

  Bülent Deniz, “Piyasadan aldığımız ve TÜBİTAK tarafından etil alkol analizleri yapılan 10 şişe gazozun tamamında alkol çıktı. Üretimin tamamında böyle bir alkol bulunduğuna ilişkin bir yaklaşımdan ziyade, 10 şişede bulunan değerleri paylaşmak istedik” diye konuştu.

  Analiz edilen ürünlerde alkol oranının 1,56 ile 0,20 gram/litre arasında değerler elde edildiğini anlatan Deniz, bu sonuçlardan sonra konuyu gıda mühendisleri, kimya ve tıp alanında uzmanlarla görüştüklerini ifade eti.

  Deniz, uzmanların ifadelerine göre, “bütün gazozların üretiminde tat ve kokuyu düzenleyen esansların suda çözülebilmesi için etil alkol kullanıldığını, üretim aşamasından sonra da etil alkolün asli unsurunu kaybetmediğini ve alkol yerine başka bir maddenin de kullanılabilmesinin mümkün olduğunu, ancak maliyet nedeniyle bunun tercih edilmediğini” öğrendiklerini bildirdi.

  TAZMİNAT DAVASI AÇILABİLİR

  Deniz, söz konusu gazoz şişelerinin hiçbirinin üzerinde alkol içerdiğine ilişkin bir ibarenin yer almadığını da belirterek, şöyle konuştu:

  “Dolayısıyla her ne kadar eldeki rakamlar Alkolsüz İçecekler Tebliği'ne uygun olsa da etikette yer alan bilgilerin eksiksiz olmaması ve doğru bilgiyi yansıtmamış olması nedeniyle, öncelikle tüketicinin temel ve evrensel haklarından biri olan bilgilenme hakkı açıkça ihlal edilmektedir.

  Dini hassasiyetleri nedeniyle etil alkol tüketmek istemeyen tüketiciler, bilmeden bu gazozları satın almakta ve alkol tüketmektedirler.

  Öncelikle bu konunun yetkilisi olan Tarım ve Köyişleri Bakanlığı tebliğin ismini değiştirmeli, ya da o alkol maddesini tebliğden çıkarmalıdır. Sanayi ve Ticaret Bakanlığı da harekete geçip, etiketler üzerinde sıkı bir denetim yapmalıdır. Gazoz üreticisi firmalar ise tüketiciye ulaştırdıkları içeceklerin neyi içerdiğini tam olarak ifade eden etiketleri şişelerin üzerine yapıştırmalıdır.”

  Bu konuda tazminat davası açılabileceğini kaydeden Deniz, tüketicilere, ”dikkat edin içtiğiniz gazozda alkol var” uyarısında bulundu.

 2. #2
  - Çevrimdışı
  Aktif Üye orkuorkun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jan 2007
  Üye Numarası
  32642
  Nerden
  BULGARISTAN, ROMANYA, UKRAYNA, ISTANBUL, JAKARTA
  Yaş
  47
  Mesaj
  1.940
  Beğenmiş
  0
  Beğenilmiş
  0
  Blog Mesajları
  3
  Rep Gücü
  37780

  Cevap: Gazoz İçerken Sarhoş Olmayın!!!!

  fermentasyon her yerde vardir' :Entusiasmado:
  yeryuzunde yasadigimiz heryede hayatin oldugu her yerde
  Konu orkuorkun tarafından (18-10-2007 Saat 08:59 PM ) değiştirilmiştir.

Benzer Konular

 1. Hangi il ne kadar (sarhoş) içiyor ?
  YukseLL Tarafından Serbest Kürsü Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 12-10-2010, 04:28 PM
 2. "sarhoşum, sarhoş mu sarhoş"
  mopsy Tarafından Edebiyat Foruma
  Yorum: 3
  Son mesaj: 26-09-2009, 09:37 PM
 3. Gazoz Kapakları
  dogangunes Tarafından Nostalji (Mazi'den Kalanlar) Foruma
  Yorum: 6
  Son mesaj: 30-07-2008, 07:34 AM
 4. Sarhoş Hakem
  YukseLL Tarafından Futbol Foruma
  Yorum: 1
  Son mesaj: 15-07-2008, 08:26 AM
 5. Gelin, sarhoş damat yerine kardeşiyle evlendi
  YukseLL Tarafından ilginç konular Foruma
  Yorum: 2
  Son mesaj: 01-05-2007, 09:14 AM
Yukarı Çık