Dengeli Ve Yeterli Beslenme,Dengeli ve Düzenli Beslenme,Dengeli ve Yeterli beslenmenin önemi,Yeterli ve dengeli beslenme nedir?

Yeterli ve dengeli beslenme nedir?
Vücudun büyümesi, yenilenmesi ve çalışması için gerekli olan enerji ve besin öğelerinin her birinin yeterli miktarlarda alınması ve vücutta uygun şekilde kullanılması “Yeterli ve Dengeli Beslenme” deyimi ile açıklanır. Sağlığın korunmasında ve hastalıkların önlenmesinde yeterli ve dengeli beslenme önemli rol oynamaktadır.

Nasıl yeterli ve dengeli beslenilir?
Yeterli ve dengeli beslenme; besleyici de ğerleri yönünden dört besin grubu altında toplanan besinlerin yeterli miktarda tüketilmesi ile sağlanır. Bir grup içinde yer alan besinler birbirlerinin yerini tutar.Bunlar; süt grubunda yer alan süt, yoğurt, peynir, et grubunda yer alan et, tavuk, balık, yumurta, kurubaklagiller vs, tahıl grubunda yer alan ekmek, bulgur,makarna, pirinç, mısır, tarhana v.s. sebze ve meyve grubudur. Bu besinlerin önerilen tüketim miktarları kişiye özgü olarak değişmektedir. Bireyin yaşı, cinsiyeti ve fiziksel aktivite durumu bunu etkilemektedir.