Gösterilen sonuçlar: 1 ile 2 Toplam: 2
 1. #1
  Üyecik
  Üyelik tarihi
  Oct 2011
  Mesaj
  49
  Rep Gücü
  7

  Neden Organik Gıda Yemeliyiz?

  Organik gıdalar toplum arasında insanların çok sık olarak sorguladığı bir kavramdır. Hangi ürünlerin organik olduğu hangi ürünlerin yapay müdahale içerdiğini anlamak ise güçtür. Bu nedenle sebze ve meyve tüketiminde belirli ve güvenilir yerlerin tercih edildiğini görmekteyiz.

  İnsanların doğal ve sağlıklı beslenme isteği oldukça normal bir istektir. Çünkü sadece doğal olan gerçek anlamıyla sağlıklıdır.  Organik gıda nedir?
  Organik gıda bir sebze ya da meyvenin yetiştirilirken herhangi bir zirai ilaç ve kimyasal madde kullanılmaksızın doğal koşullarda yetiştirilmesi kavramıdır. Dolayısı ile organik kelimesi doğal kelimesi ile benzerlik göstermektedir. Organik gıdalar yapay renklendiriciler ya da parlatıcı gibi diğer katkı maddelerine maruz kalmamıştır. Tamamen doğal olarak etkilenmeden yetiştirilmiştir.  Neden organik gıda yemeliyiz?
  Organik olmayan gıdalar gerek kullanılan zirai ilaçlar gerekse genetiği ile oynanarak doğallığı kaybolmuş gıdalardır. Dolayısı ile doğallığı kaybolan gıdaların sağlık açısından bir tehdit oluşturma riski fazladır. İnsanlar bu nedenle doğal yani organik ürünleri tercih etmektedir. Örneğin portakal C vitamini deposudur. Ancak organik olmayan portakal büyük ölçüde vitamin özelliğini kaybetmektedir. Bu sebeple organik gıda yenilmesi tavsiye edilmektedir.

  Organik gıdalar neden pahalıdır?
  Organik gıdaların pahalı olmasının nedeni doğal ortamlarda yapa müdahalelere maruz kalmadan yetişmiş olmalarıdır. Bir ürünün dış müdahalelere maruz kalmadan yetişmesi organik olmayan gıdalara göre daha fazla zaman almaktadır. İşte bu noktada organik gıdaların fiyatları artış göstermiştir. Bir diğer nedeni ise organik gıdaların oldukça az bulunmasıdır. Talepleri karşılayacak ölçüde ürün bulunmadığında fiyatın artması beklenir.

 2. #2
  Üyecik
  Üyelik tarihi
  Jan 2014
  Mesaj
  5
  Rep Gücü
  4
  Evet, ama biliyorsunuz organik gıdalara ulaşmak çok zor ve pahalı. Bence geleneksel usul organik usulden daha tercih edilebilir. Geleneksel usulle satış yapan pek çok firma var.

Benzer Konular

 1. Organik Tarımın Faydaları
  dogangunes Tarafından Borsa ve Ekonomi Foruma
  Yorum: 1
  Son mesaj: 16-01-2014, 08:50 AM
 2. Organik Bal Uretimi
  dogangunes Tarafından Borsa ve Ekonomi Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 04-05-2012, 02:35 AM
 3. Organik ayran Üretimi
  dogangunes Tarafından Borsa ve Ekonomi Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 04-05-2012, 02:30 AM
 4. Organik tarım nedir?
  mopsy Tarafından Süper Sözlük Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 07-12-2011, 08:00 PM
 5. Kansere neden olan 5 gıda...
  mopsy Tarafından Diyet ve Dengeli Beslenme Foruma
  Yorum: 2
  Son mesaj: 13-08-2011, 02:19 AM
Yukarı Çık