Arkadaşlarını da ikna edip senede bir haftanı bu işe ayırabilirsin. Sağlıklı yaşama adım atanların ilk basamağı olan detoks uygulaması artık çok popüler. Biraz araştırma yaptığında uzmanların önerdiği farklı farklı detoks yöntemleriyle karşılaşabilirsin.

Tüm detoks yöntemlerinin ortak özelliği süre boyunca çiğnemeyi ortadan kaldırıp sadece taze çiğ sebze ve meyve suyu içmek. Başlangıçta zor gibi görünse de ilk günün ardından gelen hafifleme hissi ve bedenine iyi baktığın duygusunun yarattığı ufak bir motivasyonla yılların birikintisini ortadan kaldırmak gerçekten harika. İster fazla kilolardan kısa zamanda kurtulmak, istersen de bedeni arındırmak için detoks yapabilirsin. Yaptıktan sonra da abur cubur ve aşırı yağlı yemekler yemeği kesip egzersizi eksik etmezsen dengeni kolayca korursun.

Detoksu kilo vermek isteyenler açısından değerlendirmek gerekirse, benim fikrim diyete başlamadan önce bir hafta detoks yapmanın yararlı olduğu yönünde. Diyet hem uğraş gerektiren hem de dikkat edilmediği takdirde geri dönüşü hızlı olan bir süreç. Diyet yaparken hücresel bir temizlenmenin olmaması sadece üstteki katmanların atılması, gerçek arınma anl***** gelmiyor. Kaldı ki, bedenini tanımak adına da detoks daha öğretici bir yöntem. Bunu arkeolojik bir kazı çalışmasına benzetebilirsin. Üst tabakalar yani yağlar diyet sayesinde atıldıkça, toprak kazılmaya ve bununla beraber altta yeni bir uygarlığın olduğuna dair ilk ipuçları edinilmiş olur. Ancak bu sadece birinci aşama. Gerçekler hâlâ aşağıda bir yerlerde ve kalın katmanlar gittiğinden sana artık daha detaylı daha ince bir çalışma gerekiyor. Detoks işte bu ince işlerin uzmanı. Şimdi elinde bir fırçayla hücrelerinin aralarını, etrafını temizliyor gibi düşünebilirsin. Tüm temizliği yaptıktan sonra ortaya çıkaracağın uygarlık kendi bedenin olacak.

Konunun ayrıntıları öğrenmek ve bilgilenmek için dünyada "Juice Master" adıyla tanınan Türkiye'de de '7 Günde 3,5 Kilo' adıyla kitabı basılan Jason Vale ile görüştük. Kendisi çiğ meyve ve sebze yemeyi sevmediği için sularını sıkmakla işe başlayıp sonradan tüm hayatında komple bir dönüşüm yaşamış. Türkiye'yi de ara ara ziyaret eden Jason Vale güneyde doğanın tam içinde düzenlediği programları ile insanlara kendi yarattığı "Süper Özsu Diyetini" uygulatıyor. Açıkçası onu tanıdıktan sonra böyle bir geziye katılmanın keyifli olacağını düşündüm. Daha önce detoks yapmış bir kişi olarak dürüst olmam gerekirse, tüm o sağlık konuşmalarının yanı sıra bence detoks demek bir anlamda hiçlik demek. Yemek, içmek ve gezmek üçlüsü insanın hayatından çıktığında geriye pek bir şey kalmıyor. Dolayısıyla beraber yaptığın insanların cana yakın ve eğlenceli olması çok önemli. Dilersen internet adresinden programları takip edebilirsin. "Bu aralar geziler için pek müsait değilim" diyorsan da evde veya iş yerinde yanında malzemelerin ve uygun meyve sıkacağınla rahatlıkla uygulayabileceğin bir detoks menüsü:Süper kanal özsuyu
* 2 elma (Granny Smiths haricinde)
* Küçük bir parça havuç
* ½ kereviz sapı
* 1 büyük avuç dolusu karışık yeşillik (tere, lahana, maydanoz, ıspanak ve elinde bulunan başka yeşillikler)
* 2,5 cm uzunluğunda salatalık dilimi
* 1,3 cm brokoli sapı
* 0,6 cm uzunluğunda soyulmamış çiğ pancar dilimi
* 0,6 cm uzunluğunda sakız kabak dilimi
* 1 küçük dilim limon (mümkünse kabuğu mumlanmamış)
* 0,6 cm uzunluğunda zencefil dilimi
* 2 buz küpü

Tüm malzemeleri kesip meyve sıkacağına at ve en yüksek hızda karıştır. Bunu buzun üzerine dök.

Süper detoks özsuyu
* 2 elma (Granny Smiths haricinde)
* ¼ salatalık
* 1 kereviz sapı
* 1 küçük avuç dolusu ıspanak
* Buz küpleri
* 1 çay kaşığı dolusu "Enerji Veren Yeşillik" (eğer bu yoksa bir avuç dolusu karışık yeşilliğin özsuyunu ekle- tere, maydanoz, marul)

Elma, salatalık, kereviz ve ıspanağın suyunu çıkar. Blender'a dök, sonra buz ve Enerji Veren Yeşillikler ekle. Yumuşayana kadar karıştır. Enerji Veren Yeşillikler yerine karışık yeşillik kullanıyorsan, sadece diğer malzemelerle birlikte suyunu çıkar ve buz ekle.

Süper özsuyu
* ½ limon ve portakal (kabuğu soyulmamış)
* 2 elma (Granny Smiths haricinde)
* ¼ orta boy salatalık
* ¼ avokado
* 30 gr taze buğday çimi
* 1 çay kaşığı spirulina (tablet halinde de bulunuyor)
* 1 kapsül asidofilus bakteri tozu
* Buz küpleri

Elma, ananas, salatalık, limon ve portakalın suyunu çıkar. Avokadonun etli kısmını buz, buğday çimi, spirulina ve yararlı bakteri tozuyla beraber blender'a koy. Yumuşak bir görünüm olana kadar karıştır ve bardağa al.

Limon / Zencefil harikası
* 2 havuç
* 2 elma
* 2,5 cm uzunluğunda bir dilim limon (kabuklu)
* 0,6 cm uzunluğunda taze zencefil
* 2 buz küpü

Hepsinin birden suyunu çıkarıp buzun üzerine koy.

Turbo ekspres
* ¼ küçük ananas
* ½ kereviz sapı
* 2,5 cm uzunluğunda salatalık dilimi
* 1 küçük avuç dolusu ıspanak yaprağı
* 1 küçük parça soyulmuş limon ve portakal
* 2 elma (Granny Smiths haricinde)
* ¼ olgun avokado
* Buz küpleri

Ananas, kereviz, salatalık, ıspanak, limon, portakal ve elmaların suyunu çıkar. Olgunlaşmış avokadonun etli kısmını buz ve özsu karışımı ile birlikte blender'a koy. 45 saniye boyunca iyice karıştır.

Acı ve baharatlı
* 3 elma (Granny Smiths haricinde)
* Koca bir tutam tarçın

Elmaların suyunu çıkar ve özsuyu bir sos tenceresine boşalt. Yavaşça ısıt ama kaynatma. İyice ısındığında bir kupaya koy, tarçını ekle ve sıcak sıcak iç.

Mönülerde adı geçen bazı bitkileri bulmak zor olabilir.
Bunları hap halinde içeceklerinle birlikte alabilirsin. Mesela spirulinayı sipariş verebileceğin yerler var ama Akatlar LifeCo'da da kapsülleri satılıyor. Aynı şekilde buğday çimini evde yapmak gibi bir şansın yoksa kapsül halinde o da mevcut. Enerji veren yeşillikler için de Green Vibrance ürününü alabilirsin.

Buradaki en önemli konu alacağın meyvelerin organik olmasıdır. Organikye.net adresinden evine sipariş verebilirsin. Dahası kullandığın meyve sıkacağının merkezkaç kuvveti çok önemli bir detay.
Tuğçe Tekmen/Women's Health
ekolay.net