+ Konuya Yorum Yaz + Yeni Konu Aç
Gösterilen sonuçlar: 1 ile 2 Toplam: 2

Hijyen Önerileri

Kadınlar Külübü Kategorisinde ve Bu günlerde Ne Moda? Forumunda Bulunan Hijyen Önerileri Konusunu Görüntülemektesiniz, Konu içerigi Kısaca ->> Her annenin bilmesi gereken temizlik detayları Çocuklar için oyun, kirlenmenin üç anlamını da taşıyan bir faaliyet. Kirliliğin geçici olması ve

 1. #1
  - Çevrimdışı
  Kıdemli Üye Runaw@y - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Sep 2007
  Üye Numarası
  89922
  Nerden
  izmir/buca
  Yaş
  27
  Mesaj
  721
  Beğenmiş
  0
  Beğenilmiş
  0
  Rep Gücü
  169

  Exclamation Hijyen Önerileri

  Her annenin bilmesi gereken temizlik detayları

  Çocuklar için oyun, kirlenmenin üç anlamını da taşıyan bir faaliyet. Kirliliğin geçici olması ve temizlenebilmesi iyimserlik, kirlenme olasılığına rağmen istediğini yapabilme özgürlük, üretirken kirlenmek ise yaratıcılık anlamlarına geliyor. Bu nedenle kirlenmediğimizde ya da kirlenmeyi önlediğimizde, hayatı kısıtlamış oluyoruz. Kirlenmemeye çalıştığımız ölçüde yaratıcılığımız azalıyor. Hiç kirlenmeden temiz kalmak, hareketsizlik ve hayata uzaklık bedeliyle bize geri dönüyor, hayattan zevk almayı engelliyor. Bu nedenle çocuklarımız da yaşamı kirlenerek öğrenir. Kirlenmek özgürlük, temizlik sorumluluk, öğrenmek ise bu özgür ve sorumlu süreçten elde edilen kazanımdır. Kirlenerek büyümek çocuklara özgüven kazandırır. Unilever Türkiye Deterjan Kategorisi Ürün Müdürü Çiğdem Yıldız’la beraber, Omo’nun yaptığı araştırmayı hassas anneler için toparladık.

  Çamaşır ve giysilerde hijyen gerekli mi?

  Çamaşırda hijyene etki eden temel unsurlar, yıkama sıcaklığı, kullanılan deterjan ve çamaşır suyu gibi katkı maddeleri. Katı yüzeylerin zararlı mikroorganizmalardan arındırılması nispeten daha kolayken, özellikle çamaşırlarda hijyen sağlamak belirli zorluklar içeriyor. Yüksek ısılarda kaynatarak yıkamak, ya da bazı kimyasallar kullanmak, hijyen sağlamakla birlikte çamaşırlara zarar veriyor. Hijyen önceliği olan çamaşırlar aile bireyleri arasında ortak kullanılan ve enfeksiyon yayılmasını kolaylaştırabilen havlular, mutfak bezleri, çarşaflar, nevresimler ve iç çamaşırı, çorap gibi kişisel tekstil ürünleri. Örneğin bir gün giyilmiş bir çorabın her gramında ortalama 1 milyon, iç çamaşırında 100 bin, atlette 10 bin bakteri bulunuyor. Hijyenik temizlik sağlamak için, çamaşırların yıkanması sırasında bu mikroorganizmaların çamaşır üzerinden maksimum oranda uzaklaştırılması gerekir.

  Kaç derecede ve nasıl yıkamalı?

  Hijyen için yüksek ısıda yıkamak, özellikle iç çamaşırları için çamaşır suyu kullanmak ve yüksek ısılı ütü yapmak gibi sıralanabilir. Günümüzde deterjanlarla çamaşırların hijyenik temizliğini düşük ısılarda bile sağlamak mümkün. Bu sayede hem çamaşırlarımızı korumak hem de enerji kullanımı azaltmak mümkün olur.

  Çocukların giysileri kaç derecede yıkanmalı?


  Çocukların çamaşırları, özellikle iç çamaşırları ve çorapları önemli. Teknolojik araştırmalarla geliştirilen deterjanlar sayesinde hijyeni düşük ısılarda bile sağlamak mümkün. Çamaşır suyu güçlü bir dezenfektan. Ancak çamaşır suyunun özellikle aktif olduğu esnada ortama uçucu kimyasalın karışması, dolayısı ile bebeklerin temizlik esnasında ortamda bulunmaması tavsiye ediliyor. Haftada en az bir kez oyun odaları, bebeğin bulunmadığı durumda, eğer katı zemin uygun ise çamaşır suyu ile temizlenmeli.

  Çocuklar ellerini neyle ve günde kaç kez yıkamalı?

  Eve dışarıdan geldiklerinde, sofraya oturmadan önce ellerini sabunla yıkamaları öneriliyor. Tuvaletten çıkınca sabunla yıkamaları, mümkünse kolonya veya alkol bazlı el dezenfektanları ile temizlemeleri uygun olur.

  Toprakla oynamak çocuklar için zararlı mı?

  Hayır, bahçede toz toprak içerisinde oyun oynamak, gerekli tedbirleri alınırsa, oyundan sonra uygun temizlik yapılırsa, yararı zararı ile kıyaslanmayacak kadar fazla olan bir eylem. Evde enfeksiyon hastalıklarına mukavemeti düşük bireylerin çok olması, ev ortamını enfeksiyon hastalıkları açısından riskli kılar. Bu nedenle zararlı mikroorganizmaları yok etmek ve fırsatçı mikroorganizmaları kontrol altında tutmak gerekli. Ev ortamında hijyen kurallarına uymanın enfeksiyon hastalıklarını azalttığını gösterir çalışmalar var.

  Evde hijyen için ne yapmalı?

  Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi, Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Bölümü’nden Prof. Dr. Haluk Vahaboğlu, evin yeterince havalandırılması ve güneş ışığının her gün hiç olmazsa birkaç saat eve girmesi gibi asırlar boyu bilinen ve uygulanan genel önlemlerin yanı sıra riskli mekán, gıda ve eşyalara anti-mikrobik uygulamalar öneriyor. Mesela yumurta yıkanmadan buzdolabında saklanmalı ve kullanılacağı zaman da yıkanmalı. Tavuk eti iyice pişirilerek yenilmeli. Sebzeler bol suyla yıkanmalı. Tüm bunların yanı sıra dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, bu gıdaları elleyen kişilerin ellerini yıkamaları. Ellerimizin hastalık bulaşmasında en önemli araç olduğunu unutmayın. Ellerin riskli olduğu durumlarda alkol bazlı bir el dezenfektanı ile temizlenmesi hastalıkların yayılmasını azaltır.

  SULAR KESİKSE

  Hijyende suların kesik olması başlı başına temel bir sorun. Yeterli su olmayan, temizlik yapılamayan ortamlarda gıda zehirlenmesi sebebi olan mikroorganizmaların ve bağırsak parazitlerinin de tehlikeli olabileceği akılda tutulmalı.

  MUTFAK VE BANYO ÖNCELİKLİ

  Birçok kişi evlerinin temiz ve derli toplu görümesinin hijyenik açıdan yeterli olduğunu düşünebilir. Evimizde hijyenik temizlik gerektiren öncelikli yerler, mutfak, tuvalet ve banyolardır. İnsanlar, özellikle de ellerimiz, havyanlar, belirli mekanlar, yüzeyler ve giysilerimiz mikroorganizmaların yayılmasına aracılık eder. Evde sağlıklı temizlikten söz etmek için riskli mekanların mikroorganizmalar açısından da temiz hale getirilmiş olması gerekir.

 2. #2
  - Çevrimdışı
  yeni üye
  Üyelik tarihi
  Oct 2007
  Üye Numarası
  95136
  Mesaj
  76
  Beğenmiş
  0
  Beğenilmiş
  0
  Rep Gücü
  13

  Exclamation Cevap: Hijyen Önerileri

  Hijyen önerilerini okudum. Güzel bir aydınlatma ve bilinen şeyler. Acaba kaç insan (insan diyorum kadın ve erkek demiyorum. Hijyen olmak sadece kadınların boynunun borcu değil) temizliğe önem veriyor ve uyguluyor. Yinede hatırlatma fayda var diyorum, yazın için ; Eline sağlık.

Benzer Konular

 1. Hızlı Göz Makyajı Önerileri
  mopsy Tarafından Makyaj Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 31-08-2010, 11:55 AM
 2. Gelinlere Makyaj Önerileri!
  mopsy Tarafından Makyaj Foruma
  Yorum: 1
  Son mesaj: 25-08-2010, 02:05 AM
 3. Sorunlar ve Çözüm Önerileri
  SOSYALİST Tarafından Serbest Kürsü Foruma
  Yorum: 7
  Son mesaj: 14-08-2009, 10:41 PM
 4. Kadınlarda Genital Hijyen ve Bakım
  Affrodit Tarafından Kadın Sağlığı (jinekoloji) Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 16-12-2008, 04:08 PM
 5. Her eve lazım depolama önerileri
  dogangunes Tarafından Ev Dekorasyonu Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 03-01-2008, 12:14 AM
Yukarı Çık