Merhaba

Doğru yiyeceklerle beslenmek kadar sağlıklısız yiyeceklerden uzak durmak da yüz bakımınız için önemli.UCLA’s David Geffen School of Medicine’da Dermatolog Howard Murad’ın verdiği bilgilere göre; cilt sağlığınız için uzak durmanız gereken gereken besin grupları şöyle:

1 Tuzlu yemişler

Aşırı sodyum hücrelerdeki nemi emer ve hücre duvarının dış yüzeyinde birikir. Sonuçsa, şiş göz kapakları ve gözaltı torbalarıdır. Yediğiniz tüm o cipslerin, gözaltı torbalarına değmeyeceğini unutmayın.

2 Alkol

Alkol almak, tıpkı sodyumun yaptığı gibi cildin nemini emer. “Alkol vazodilatördür, yani kan damarlarını genişletir ve cildin yıpranmasına neden olur. Kırmızı şarabın kalp sağlığına faydası olduğu ise sadece bir söylenti... Aynı hazzı almak için köpüklü üzüm suyunu deneyebilirsiniz.

3 Kızarmış yiyecekler

Fast-food restoranlarında kullanılan yağlar, aşırı ısıya maruz kaldığında 4-hidroksi- trans-2-nonenal ya da HNE adı verilen bir bileşik açığa çıkarır. Bu kötü bir haberdir; çünkü deri hücrelerinin ölümüne neden olur. Ölüme mahkûm olan bu hücreler ise kuru, pullanmış ve mat bir cilde sebep olur.

4 Rafine karbonhidratlar

Şeker, kola ve çoğu işlenmiş yiyecek bu kategoriye girer. Şeker ve beyaz undan ibaret olan bu yiyecekler, yağ üretimini aktif hale geçiren androjen hormonu salınımını artırır. Bir araştırmaya göre; düşük şeker diyeti yapanlarda, işlenmiş yemekle beslenenlere oranla daha fazla sivilce çıkıyor. Daha da kötüsü basit karbonhidratlar glikasyon denilen, kolajen ve elastini, serbest radikallere karşı daha korunmasız yapan hücre sindirim sürecine de neden olabiliyor.

Dört Cilt Düşmanı - *MSN Erkek - Kişisel Bakım