Bazı kadınlar güzellikleri konusunda başkalarını kıskandıracak kadar kendilerine güvenlidir:

İdeal güzelliğe hitap etmeseler bile kendilerini çekici bulurlar. Buna karşılık içimizden birçoğu görüntümüz konusunda memnuniyetsizlikle "idare eder" bir anlayış arasında gider geliriz. Peki, siz kendinizi hangi kategoride hissediyorsunuz. Aşağıdaki soruları cevaplayarak, içinizdeki sesi dillendirin. En çok hangi şıkkı işaretlediğinize göre değerlendirmenizi yapın.

1) Estetik operasyonlara nasıl bakıyorsunuz?

a) Daha önce bir kez estetik operasyon geçirdim veya görüntümde küçük değişiklikler yapmaktan hoşlanıyorum. Sadece bu konuda biraz çekingenim.

b) Derin kırışıklıkları ya da yüzümdeki belirgin bir yara izini yok etmek için bir estetik operasyona hayır demem.

c) Kimse mükemmel değildir. Tabii bu bıçak altına yatmak için bir neden olamaz.

2) Diyelim ki, bir partide tüm gözlerin üzerinde olduğu bir kadın dikkatinizi çekti. Onun hangi görsel özelliği sizi hasta eder?

a) Büyük kalçaları

b) Fazla yüzeysel görüntüsü

c) Abartılı kıyafeti

3) Bu soruyu yanıtlamadan önce görüntünüzle ilgili sizi rahatsız eden detaylarınızı düşünün. Vücudunuzda kaç tane sevmediğiniz yanınız var?

a) Beşten fazla

b) İki ila beş arası

c) Hiç yok ya da bir tane

4) Çalıştığınız bölümde çok hoş görünümlü yeni bir bayan işe başladı. Ne düşünürsünüz?

a) Hiçbir şey düşünmem. İşe yeni başlayan diğer arkadaşlarım gibi onunla nasıl başa çıkacağımın hesabını yaparım.

b) Büyük bir ihtimalle işyerimizdeki erkek arkadaşlar onun için kendilerini paralarlar.

c) Sadece güzelliğiyle değil iş tecrübesiyle de dikkat çekici biridir.

5) Diğer kadınlarla yeni tanışmalarınızda onların görüntülerine dikkat eder misiniz?

a) Bu konuyla ilgili hiç detaylı bir düşüncem olmadı.

b) Sempatik insanlarsa dış görünüşleri beni hiç ilgilendirmez.

c) Evet, benim için seks bombaları olmadıkları sürece bir sorun teşkil etmezler. Aksi halde yanlarında kendimi çirkin hissederim.

6) Bir kutlamaya davet edildiniz ve biraz da geç kaldınız. Mekana vardığınızda diğer konuklar çoktan küçük gruplar oluşturmuş sohbetlerini derinleştirmişler. Ne hissedersiniz?

a) Bu tür küçük olumsuzluklarda problem yaratmam hatta tadını çıkarmaya bakarım.

b) Yanımda biri varsa zaten benim için önemli olmaz. Ancak tek başımaysam tüm gözler üzerimdeymiş gibi hissederim.

c) Kendime kuytu bir köşe bulup oraya saklanmak isterim.

7) Patronunuz sizi bir iş gezisi dolayısıyla güney Fransa’ya yolluyor. İlk düşündüğünüz şey ne olur?

a) İnşallah o güne dek birkaç kilo almam. Çünkü diğer insanlarla birlikte gün boyu sahilde güneşlenmek gerekecek.

b) Tanımadığım insanlarla birlikte bir ortamda bulunmaktan rahatsızlık duyarım. Oysa saklayacak fazla bir şeyim de yok.

c) Sevinirim, en azından yeni kıyafetimi sergileme şansım olur.

8) Aynaya baktığınızda kendinizi beğeniyor musunuz? Ne görüyorsunuz?

a) Evet. Kendimi çekici buluyorum.

b) Bir kusur gözüme çarpar. Ya popom fazla büyüktür, saçlarım dağınıktır. Ama herşeye rağmen kendimi çekici bulurum.

c) Kendimi çıplak olarak aynanın karşısında görmek sinirlerimi bozuyor. Ama şık bir kıyafetle aynadaki görüntümden oldukça memnunum.

DEĞERLENDİRME

C’ler fazlaysa İkna olmuşlar

Kendinize o kadar güveniyorsunuz ki, görüntünüzle ilgili hiçbir şey sizi üzmüyor. Vücudunuzun en doğal halinden tam anlamıyla hoşnutsunuz. Bu yüzden başka kadınların da dış görünüşleriyle ilgili çok az olumsuz görüşlere sahipsiniz. Karşınızdak dünyanın en güzel kadını bile olsa sizi komplekse sokması mümkün değil. Bu yüzden gerçekten kıskanılacak bir kadın olduğunuz söylenebilir. Ama zaman zaman mutluluğunuz aşırıya kaçıyor. O dönemlerde kendinizi podyumlarda hayal ediyor olabilirsiniz. Çalışma arkadaşlarınızın şaşkın bakışları arasında mini eteğiniz ve yüksek topuklu ayakkabılarınızla koridorda rahatlıkla yürüyebilirsiniz. Ama bazı durumlara özellikle dikkat etmelisiniz. İşyeri için seçeceğiniz kıyafetleriniz fazla abartılı olmamalı. Kendinizi iyi hissettiğinizde abartılı giyinmenize gerek olmadığını göreceksiniz.

B’ler fazlaysa Şüpheciler

Kendinizi bedeninizin içinde hiç rahat hissetmiyorsunuz. Aynada kendinizi izlediğinizde gözünüze çoğunlukla güzellik kusurlarınız batıyor: Küçük göğüsleriniz ya da sarkmaya yüz tuttuğunu düşündüğünüz poponuz... Eğer yapabilseydiniz kesinlikle birkaç yerinizi değiştirmeyi yeğlerdiniz. Küçük bir teselli; kendinle barışık olmayan tek kişi siz değilsiniz. Almanya’da Landau-Koblenz Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmada soru sorulan kadınların yüzde 16’sının görüntüsünden hoşnut olmadığını sonucu çıkmış.

Oysa kendiyle ilgili iyi düşünceleri olmayanların çekici olmaları mümkün değil. Bununla ilgili çevreden alınan negatif geri dönüşüm de sizi üzebilir. Dolayısıyla kendinizi durmadan başka kadınlarla kıyaslamaktan vazgeçin. Tabii ki, sizden daha hoş kadınlarla karşılaşmanız olası. Ama bu topmodellerin bile problemi değil. Yüzde yüz emin değilseniz görüntünüzü bu kadar yoğun bir şekilde dikkate almayın. Bu alanı başkalarına bırakın.

A’lar fazlaysa Memnunlar

Mükemmel bir orta yol bulmuşsunuz. Kendini beğenmiş değilsiniz ama bedeninizden hoşnut olduğunuz söylenebilir. Hatta bazı durumlarda kendine güveniniz daha da yoğun olabiliyor. Örneğin, kendinizi başka kadınlarla kıyasladığınızda ya da diğer bakışları başarıyla üzerinize topladığınızda mutlu oluyorsunuz.

Güzelliğin geleneksel merkezi Uzakdoğu

Ayaklarına sazan balıklarıyla pedikür yaptıran, gergin bir cilt için anti-aging kremlerin yanı sıra saf altından maskeler uygulayan kadınlar...

Tüm bu kadınlar nerede diye merak ediyorsanız, dünyanın güzelliklerine en düşkün kadınlarının Uzakdoğulu kadınlar olduğunu hatırlatmak isteriz. Yüzyıllardan bu yana başta pirinçten yaptıkları peeling’ler ve azuki fasulyesi olmak üzere birçok doğal malzemeyi güzellikleri için kullanan Japon ve Çinli kadınlar, son birkaç yıldan bu yana kozmetik markaların da gözünü buraya dikmelerine neden oluyor. Geleneksel güzellik ritüelleri dışında yenilikçi kozmetik ve doğal bakımlara ilgi duyan Japon kadınlar, Uzakdoğu’yu güzelliğinin metropolü haline getirmiş durumda.

Sürprizlere hazır olun

Modern dünyaya ileriyi gören cömert gözlerle bakan Jean Paul Gaultier bugünün özgür kadınını kutluyor ve yeni kokusunu onlara armağan ediyor. Ma Dame sürprizlere bayılıyor. Flakon ise Gaultier'in ellerinde ikonik bir hal alan bir büstün ince bir zekáyı yansıtan etkisini ortaya koyuyor. Yüksek gerilim altında ilham verici bir ışıkla aydınlatılmış çizgiler ise sanki nar şurubu sıçramış gibiÉ

Kusursuz kiprikler

Lancome makyajda devrim yaratan, mikro titreşimli ilk maskarayı yarattı: ’Scillation... Mikro titreşimli maskara mikro-titreşim sistemi sayesinde dakikada 7 bin mikro titreşim gerçekleştiriyor ve herbir kirpiği homojen şekilde kavrıyor ve sarıyor. Aplikatörün üzerindeki tuşa basarak mikro-titreşim sistemi başlatılıyor. Fiyatı: 94 YTL

Kelebek