Gösterilen sonuçlar: 1 ile 3 Toplam: 3

Kına: Süs mü, gelenek mi?

Kadınlar Külübü Kategorisi Güzellik, Bakım, Makyaj Forumunda Kına: Süs mü, gelenek mi? Konusununun içerigi kısaca ->> Kına nedir? Günümüzde daha çok Ortadoğu, Orta Asya, Afrika ve Avustralya’da kullanılan kınanın yapımında pek çok farklı bitki türü kullanılıyor. ...

 1. #1
  blueice
  Misafir..

  Kına: Süs mü, gelenek mi?
  Kına nedir?

  Günümüzde daha çok Ortadoğu, Orta Asya, Afrika ve Avustralya’da kullanılan kınanın yapımında pek çok farklı bitki türü kullanılıyor. Kullanılan bitkiler yakılan kınanın amacına ve bulunulan bölgenin özelliklerine göre değişiyor. Kına yapımında kullanılan bitkilerin büyük çoğunluğu sıcak iklimlerde yetişiyor. Hindistan’da Mehandi, Mısır’da Khenna, Arabistan’da Al-Khanna adıyla bilinen kına, Ortadoğu ve Asya’da yaygın olan lawsonia inermis adlı bir bitkiden üretiliyor, en çok. Kırmızı ya da beyaz çiçekler veren bu bitki güzel kokusuyla fark ediliyor. Zaman içinde, özellikle Hindistan gibi ülkelerde bu bitkiden çeşitli kremler elde edilirmiş. Güneş yanığı gibi çeşitli rahatsızlıkların tedavisinde kullanılmış. Bu arada bitkinin boya gücü de keşfedilmiş. Kınanın genel özelliği mürekkep gibi geçici ama deri üzerinde derin bir boya bırakabilmesi. Yaklaşık dört hafta kalabiliyor. Kına, saç, tırnak gibi bölgelerin boyanmasında da etkili. Yer yer kumaş boyası olarak da kullanılıyor.
  Kınanın kullanıldığı deri üzerinde yarattığı bazı avantajlar var. Birincisi derinin sertleşmesi ve de kolay kolay terlememesi. İkincisi, kınalı el ya da ayağın dışardan gelen ısıya karşı serinletici bir özelik taşıması.

  Erkekler de kullanıyor
  Kına, Ortadoğu, Orta Asya, Afrika ve Avustralya’da binlerce yıldır kullanılıyor, Batıda popülerleşmesi ise 1990’ların başında gerçekleşti. Bir zamanlar sadece bir gelenek olan ve uğur getirdiğine inanılan kına, bugün Batıda bireyselliğin ve dışavurumculuğun simgesi sayılan bir sanat. Dövmenin geçmişi 5000 yıl öncesine dayanıyor, Eski Mısırlıların dövmeyi kültürel olarak içine aldığı kanıtlanmış durumda. Kınanın gelişim dövmeden biraz daha farklı. Dövme daha çok bir güzelleştirme aracıyken, kına daha tinsel değerlere denk düşüyor. Hintliler, kınanın terapisel bir deneyim olduğuna ve kendi içine dokunmak isteyenler için bir araç olarak değerlendirilebileceğine inanmışlar. İnsanoğlunun en eski sanatlarından biri olduğu düşünülen kına, kullanıldığı hemen her kültürde, evlilik, doğum ve ölüm ile ilişkilendirilmiş.
  Kına, kolay bulunduğu ve ucuz olduğu için yoksul ülkelerde rahatça kullanılıyor. Orta Asyalı kadınlar için kendisini başkalarından ayırma ve egzotik bir biçimde süsleme yolu, kına. Özel kadın arkadaşların birbirlerini boyamaları bir tören şeklinde gelişiyor. Türkiye’de gördüğümüz gelinlere kına yakılması, Hindistan’da çok yaygın. Hintli gelinin elleri ve ayakları düğünden bir gün önce güzel, menhdi tasarımlarına uygun bir biçimde boyanıyor. Hintli gelin, evlendikten sonra, kına tamamen yok olana dek çalıştırılmıyor. Arabistan’da da kına yaygın bir gelenek. Irak gibi ülkelerde kınanın bol şans getirdiğine inanılıyor. Fas’ta durum biraz daha farklı. Kına ile bedende oluşturulan figürler farklı olgulara işaret ediyor. Hamile kadınların ayak bilekleri boyanıyor, bu boyanın onları doğuma kadar koruduğu düşünülüyor. Ailelerin kendi özel süslemeleri var, bunlar geleneksel bir biçimde kuşaktan kuşağa aktarılıyor ve gizli simgeler olarak taşınıyor. Afrikalılar belli geometrik şekillerde kına yakıyorlar. Çiçeksi Hint figürlerinden çok daha farklı, onların boyama biçimleri.
  Keltler ise kınayla bedenlerine çeşitli düğüm biçimleri çiziyorlar. Figürler çok karmaşık ve kolayca çizilmiyor. Her figür, Anglo Sakson kültüründe derin anlamları olan büyülü ya da tinsel simgelere işaret ediyor.
  Kına, hippi kültürüyle birlikte Batı’ya tanıtıldı. 1970’lerde Ossie Clarke, Zandra Rhodes gibi modacıların defilelerinin bir parçası oldu. Pek çok sanatçı kınanın kullanımından etkilendi.
  Kına aslında tarih boyunca erkeklerce de kullanılmış. Mısır firavunlarının da kınayla eller ve ayaklarını boyadığı biliniyor. Kimi Ortadoğu ülkelerinde erkeklerin sakallarını kınayla boyayabildiği görünüyor.
  Kaynak: :: İdeal Bir Hayat, Yanında Efes Light - Kendini İyi Hisset ::

 2. #2
  - Çevrimdışı
  Aktif Üye atmaca34 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jan 2007
  Nerden
  dünyadan
  Mesaj
  1.766
  Rep Gücü
  15313

  Cevap: Kına: Süs mü, gelenek mi?

  yeterince açık anlatmışsın zaten yorum yapacak bir söz bırakmamışsın
  bari bir iki resim ekliyim 3. #3
  - Çevrimdışı
  Aktif Üye orkuorkun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jan 2007
  Nerden
  BULGARISTAN, ROMANYA, UKRAYNA, ISTANBUL, JAKARTA
  Yaş
  48
  Mesaj
  1.942
  Blog Mesajları
  3
  Rep Gücü
  37781

  Cevap: Kına: Süs mü, gelenek mi?

  eline saglik cok guzel
  Hindistan kinanin yeridir benim bildigim sac boyama olayi ilk defa kina yoluyla gerceklesmistir.

  hindistana defalarca gittim turkiyeden kina isteyenler cok oldu her defasinda bir sacboyasiyla hint kinasi karisinca Turkiyede olmayan bir renk elde ediliyormus. bunun disinda

  FAS ta Marekesh te Casablanca nin guneyinde cok buyuk bir gelenek.

  TUNUS ta da gordum misirda da ama encok fas ta el boyanir , sanat yapan kadinlar vardir. berberi ve tuareglerin bir kismi kina yapma gelenekleri fazla gorulur.

  hindistanda erkekler de kina yapar. ama her kabile degil bazi kast orgutleri.hindistan turkiye gibi cesit halklardan olusur , ben en cok TELUGU larda gordum

Benzer Konular

 1. Evde Kına Paketleme İşi
  dogangunes Tarafından Borsa ve Ekonomi Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 04-05-2012, 02:27 PM
 2. Gelenek despottur!
  mopsy Tarafından Felsefe Forum'u Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 02-07-2010, 11:15 PM
 3. Gelenek Devam Etseydi
  RABİA Tarafından Dini Sohbet Foruma
  Yorum: 12
  Son mesaj: 04-03-2009, 11:43 PM
 4. Kına Resimleri (sevenlere)
  dogangunes Tarafından El Sanatları Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 21-03-2008, 01:58 AM
 5. Kına Gecesi
  dogangunes Tarafından Evlilik ve Aile Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 31-10-2007, 02:46 AM
Yukarı Çık