Gösterilen sonuçlar: 1 ile 2 Toplam: 2
 1. #1
  Onursal Üye dogangunes - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Apr 2007
  Burç:
  Kova
  Cinsiyet
  Kadin
  Mesaj
  17.801
  Rep Gücü
  137443

  Astroloji Nedir?

  Yunanca'da , Astro = yıldız, logos = bilim kelime anlamındadır.Tarih boyunca, astronomi ile bir tutulmuş, birlikte incelenmiş ve yararlanılmış bir bilim dalıdır. Astronomi biliminin gelişmesi daha çok Astroloji üzerinde yapılan çalışmaların bir sonucudur.

  Astrolojinin konusu, tarih boyunca, yeryüzündeki bütün olayların, özellikle insanların alın yazılarının, gök cisimlerinin özelliğine, karşılıklı durumlarına ve hareketlerine bağlı olduğu inancına dayanarak, yersel olayları önceden belirtmekti.

  Ortaçağın ilk dönemlerine kadar edinilen bulgularla, astroloji üç ana branşa ayrılmış:

  1- Judicial Astrology - Kişisel doğum haritasında kader ve talih noktalarının belirlenmesi,

  2- Horary Astrology - Bir sorunun cevaplanması teknikleri

  3- Natural or Mundane Astrology - Havanın, kıtlığın, doğal önemli olayların tahmini

  İlk Astroloji Okulu, M.Ö. 280 yılında Kos Adası'nda açılırken, 17.yy.dan sonra astroloji üniversitelerden çekilmeye başlıyor. Bunun pek çok nedeni olup, bu nedenlerden hiçbiri sonucu tek başına etkilemiyor:

  1- Evren görüşü, güneş sisteminin bulunmasıyla değişiyor.

  2- Galileo ile teleskop kullanılarak gözlemler yapılmaya başlanınca, astronomik bilgilerle, felsefe kısmını oluşturan astroloji birbirinden ayrılıyor.

  3- 1572'de Süper Nova patlaması, Astrolog Brahe tarafından gözleniyor. Bu patlama, başka gezegenler ve başka sistemler olabileceği fikrini uyandırıyor.

  4- O zamana dek, her sarayda görevli astrologlar bulunurdu. Krallar her şeyi astrologlara danışırdı. Sosyal-kültürel değişiklikler yaşanıyor. Farklı meslek grupları oluşuyor ve artık devlet büyükleri, sivil bürokratlardan, diğer çevrelerden bilgi almaya başlıyor.

  5- Daha önce, gezegenleri meleklerin döndürdüğü sanılırken, Newton'un hareket yasasıyla, mekanik bakış açısı oluşuyor: Gezegenlerin konumlarının önceden hesaplanabileceği keşfediliyor.

  19.yy.da astroloji, İngiltere ve ABD'de tekrar inceleniyor. Eski kaynaklar edinilerek, İngilizceye çevriliyor. 20.yy.ın başlarında Almanya ve Fransa'da da canlanmaya başlıyor. 2000 yılında Seattle Üniversitesi Kepler College'de astroloji tekrar üniversitede okutulmaya başlanıyor. 2002'de İngiltere'de Batth Spa University ve Türkiye'de 2002 yılında Doğuş Üniversitesi'nde eğitim progr***** alınıyor. Astroloji, evrende uyum ve simetrinin var olduğunu, ayrıca herkesin bu uyum ve simetrinin bir parçası olduğunu öğretir.

  Bir horoskop çıkarılması astronomik bir süreçtir. Horoskopun çizimi ve açıklanması ise astrolojik bir süreçtir. Astroloji, bu sembolleri çözümleyerek bir bütün halinde oluşturduğu sonucu görmemizi sağlayan teknikler içerir. Bu bilgiler, tarihin ilk çağlarından itibaren deneyimlenmiş ve doğrulanmış birikimlerden oluşur. Astrolog ise, bu bilgileri ve yorumlama tekniklerini tecrübe edinmiş, bilgiyi doğru aktarma kültürüne sahip kimsedir.

 2. #2
  RSS HABER
  Üyelik tarihi
  Feb 2006
  Mesaj
  34
  Blog Mesajları
  3
  Rep Gücü
  14

  Cevap: Astroloji Nedir?

  Astroloji, gezegen ve yıldızların insanların üzerindeki etkisini yorumlayan bir bilim dalıdır. İnsanoğlunun yazılı tarihinin başından beri var olan astroloji, bilimlerin en eskisidir.

  Astroloji kader değildir, herşey insanın kendi elindedir. Astroloji dönemleri inceler, fırsat alanlarını, şanslı zamanları, doğum haritanızda sizi kısıtlayan, zorlayan alanları, gecikmeleri gösterir. Sonuçta nasıl hareket edeceğiniz, neler yapacağınız hepsi sizin iradeniz içindedir. Gezegenlerin iyi açılar yaptığı şanslı dönemlerde, hiçbir şey yapmadan oturursanız bu fırsatları kaçırabilirsiniz. Aynı şekilde gezegenlerin zorlayıcı etkiler yaptığı dönemlerde gerekli gayret ve azmi gösterirseniz tüm zorlukları aşabilir, farkında bile olmadığınız içinizdeki gücü ortaya çıkarabilirsiniz

  Dünya varolduğundan beri insanın doğaya karşı verdiği "varoluş" savaşında kullandığı en etkili araçlardan bir tanesi de Astroloji'dir. Astroloji ilk insanın, genelde gökyüzünden gelen doğal afetleri kontrol etme çabası sonucunda ortaya çıkmış olan, bugün artık bilimsel değeri olmadığına inanılan bir "bilim"dir.

  Astroloji'nin temelinde sembollerle akıl yürütme ve tümevarım bulunur. Diğer pek çok bilim dalıyla bağlantısı olan Astroloji sayesinde, doğum haritasının yorumlanmasıyla insanın kişiliği, hayatı, keşfedilmemiş potansiyelleri, kökleşmiş alışkanlıkları, fiziksel problemleri, yetenekleri ve ilerleyen zamanlardaki dinamizmi çok rahat tespit edilebilir.

Benzer Konular

 1. Astroloji Saçmalığı Üzerine
  SOSYALİST Tarafından Astroloji (burçlar) Foruma
  Yorum: 1
  Son mesaj: 05-06-2013, 07:53 AM
 2. 2012 ve astroloji
  tansxx Tarafından Astroloji (burçlar) Foruma
  Yorum: 4
  Son mesaj: 18-05-2012, 08:33 PM
 3. Astroloji Sözlüğü
  dogangunes Tarafından Rüya tabirleri Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 13-12-2007, 01:31 AM
 4. Astroloji-Yıldızlar
  Nil@y Tarafından Rüya tabirleri Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 27-11-2006, 09:23 AM
 5. Astroloji Nedir?
  sibel Tarafından Rüya tabirleri Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 16-09-2006, 06:45 PM
Yukarı Çık