Gösterilen sonuçlar: 1 ile 2 Toplam: 2

7 Genel rüya ve anlamları

Astroloji ve Fal Kategorisi Rüya tabirleri Forumunda 7 Genel rüya ve anlamları Konusununun içerigi kısaca ->> Uykuda gördüğümüz imgelerin kişisel, tinsel ve hayal gücünün ifadeleri olması gerekirken çoğu insanın rüyalarının temeli gayet genel temalar üzerine kurulur. ...

 1. #1
  - Çevrimdışı
  Süper Aktif Üye simqe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Sep 2008
  Nerden
  Türkiye
  Mesaj
  3.362
  Rep Gücü
  67755

  7 Genel rüya ve anlamları

  Uykuda gördüğümüz imgelerin kişisel, tinsel ve hayal gücünün ifadeleri olması gerekirken çoğu insanın rüyalarının temeli gayet genel temalar üzerine kurulur. Rüyalarımızı başkaları ile paylaşıyor olmamız eşsiz olmadıkları anl***** gelmez; ortak deneyimleri donatan ve onları benzersiz kılan kendi ayrıntılarımızdır…

  Takip edilmek: Bedside Dream Dictionary: 500 Dream Symbols and Their Meanings’in yazarı Candice Janco, en çok karşılaşılan bu rüyayı reel hayatta hissedilen bir tehdidin işareti olarak değerlendiriyor. Bu tehdit, tehditkar bir insan ya da başa çıkmakta zorluk çektiğiniz güçlü bir duygu formunda olabilir. Sizi kimin ya da neyin takip ettiğine, rüyanızın nerede sahneleniyor olduğuna ve bu kovalama sırasında neler hissettiğinize yoğunlaşmalısınız ki rüyanızın ne anlama geldiği netlik kazansın.

  Geç kaldığınız için önemli bir aktiviteyi kaçırmak: Kaçırılan bir fırsatın pişmanlığı, bağlantı kurma acizliği ya da kendini toparlama arzusunu ifade ediyor olabilir. Kitapta ise, bu ortak sembollerin sizin için ne ifade ettiğini öğrenmeniz için sorular sormanızı öneriliyor. Örneğin: Neyi kaçırıyorsunuz? Kaçırılan bu aktivite yüzünden kim rahatsız oluyor? Kaçıran sadece siz misiniz yoksa başkaları da var mı?

  Ofiste/okulda kendinizi çıplak bulmak: Freud’a göre çıplak olmak elbette cinsel isteklerin bir ifadesi olarak yorumlanmalı. Ama bu rüyanın en önemli kısmı, duruma eşlik eden duygular… Kendinizi aniden korunmasız, hassas ve tuhaf bir durumda buluyorsunuz. Hayatınızın hangi kısmında benzer duygular ile başa çıkmak zorunda kaldınız? Rüya dahilinde nerede olduğunuzu, sizi kimlerin fark ettiğini, fark ettiklerinde ne yaptıklarını ve sizin bu duruma genel tepkinizi düşünün…

  Düşmek: Rüyada düşmek, güvensizlik ve destek eksikliği olarak yorumlanır. Hangi duruma düştünüz? Sizi kim itti? Bu rüyanın özellikle iş kadın ve adamları arasında yaygın olmasına şaşırmamak lazım. The Illustrated Dream Dictionar’nin yazarları Russell Grant ve Vicky Emptage, düşmek ve başarısızlığa uğramak arasındaki yakın ilişkinin altını çiziyor. Ve düşmenin, tek başına bırakılma, desteklenmeme hisleriyle bağlantılı olduğunu; insanların bu yoksunluklarla başarı sağlayamayacağına inandığını belirtiyorlar.
  Uçmak: Enteresan bir şekilde, Grant ve Emptage, uçulan rüyaları cinsel güçle ilgili övünmeden kaynaklandığını söylüyorlar. Rüyanın önemli kısmı ne şekilde uçtuğunuz. Uçmanın kendi manası sizin tutkularınız olduğuna göre, başarılı bir şekilde uçuyor musunuz yoksa mümkün olduğunca yükseğe uçamaya çalışıyor ancak düşüyor musunuz?

  Dişlerinizi kaybetmek: Bu tema birkaç potansiyel manaya gelebiliyor çünkü dişlerin farklı insanlar için farklı manaları var. Dişlerimiz görünüşümüzün vekilidir; gülüşümüz diğer insanların bizde ilk fark ettiği şeylerden birisidir. Yani dişleri kaybetmek, dış görünüşümüz hakkında rahat olmadığımızı ifade edebilir; hatta cinsel zayıflığımızla ilgili korkularımız olduğunu, çünkü arzuladığımız insanla flört ederken gülümsememizi sıklıkla kullanırız. Dişlerimizi ayrıca ısırmak, çiğnemek ve koparmak için de kullanırız ki bu durumda onları kaybetmek güç kaybı anl***** ya da yaşlanmaktan korkmak anl***** gelebilir. Bu rüyanın en çok menopoz dönemindeki kadınlar tarafından görülmesi bahsi geçen tüm olasılıklar dahilinde normal görünüyor, değil mi?

  Yılanlar: Yılanlar rüyada uzun zamandır korku anlamındadır. Eskiden Mısırlılar kilden yaptıkları yılanları evlerinin kapılarına koyarlardı kabusları korkutmak için. Yılanların kötü rüyaları taşıyanlar olduklarına ve kilden yapılanların gerçek olanları dışarıda tutacağına inanırlardı. Dreammoods adlı online rüya manaları sözlüğünde, yılanların gizli tehditleri sembolize ettiği yazıyor. İçeriğe bağlı olarak, bu da diğer semboller gibi farklı anlamlar taşıyabiliyor yine de. Yılanlar deri değiştirir yani yenilik ve değişim anl***** da gelebilirler.
  milliyet

 2. #2
  - Çevrimdışı
  Tecrübeli Üye Kafka - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Oct 2009
  Nerden
  Labirent
  Mesaj
  278
  Blog Mesajları
  1
  Rep Gücü
  16024
  Freud'un rüya yorumları beni derinden etkilemişti. Onun yaklaşımları hep daha farklı gelmiştir. Ki Freud'tan günümüze yorumun da bilinci gelişti açıkçası. Bu değerli konunun umarım devamı gelir. Çünkü rüyanın kendisini imgelemin derinliği olarak görüyorum.

Benzer Konular

 1. Kpss Genel Kültür Genel Yetenek Deneme Sınavları
  dogangunes Tarafından Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS) Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 06-09-2010, 01:48 AM
 2. Yorum: 3
  Son mesaj: 18-08-2009, 05:56 PM
 3. Yorum: 0
  Son mesaj: 19-05-2009, 12:31 PM
 4. Rüya...
  RABİA Tarafından Öykü ve Hikayeler Foruma
  Yorum: 4
  Son mesaj: 20-10-2008, 10:30 AM
 5. Rüya ve Sadık Rüya......
  M ü e l l i f... Tarafından islam (Müslümanlık) Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 15-07-2008, 07:36 PM
Yukarı Çık