Gösterilen sonuçlar: 1 ile 3 Toplam: 3

Rüyalar

Astroloji ve Fal Kategorisi Rüya tabirleri Forumunda Rüyalar Konusununun içerigi kısaca ->> Bazen bizi şaşırtan, bazen korkutan ,mekanın, zamanın ve mantık kurallarının alt üst olduğu gizemli dünya. İnsanlar çok eski çağlardan buyana ...

 1. #1
  - Çevrimdışı
  Tecrübeli Üye Go[rk]eM - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jul 2007
  Nerden
  Ankara
  Mesaj
  479
  Rep Gücü
  98

  Rüyalar

  Bazen bizi şaşırtan, bazen korkutan ,mekanın, zamanın ve mantık kurallarının alt üst olduğu gizemli dünya. İnsanlar çok eski çağlardan buyana ,rüyaların gizli bir anlamı olduğunu düşünüp , rüyaları yorumlamaya çalışmışlardır.
  Ciddi anlamda ilk rüya analizleri Freud ile başlar. Freud bastırılan cinsellik ve saldırganlık dürtülerinin, kendilerini rüyalarda ifade ettiğini,bu ifadeninse açık olmayıp sembollerle olduğunu söyler.
  Jung rüyaları sadece bastırılmış dürtüler olarak ele almaz. Ona göre bir rüyanın anlamını belirleyen hangi zihinsel katmandan geldiği,diğer katmanlarla ilişkisi ve kişinin öznel durumudur.rüyaların kişi için taşıdığı anlamı anlamak içinse , danışanlarına açıkça sorar.
  Jung’un bu esnek ve kişiye özel yaklaşımı ,gerçekten hayranlık uyandırıcıdır. Aynı kökenden gelmemizin bizi birleştirip aynılaştırması gibi ,yaşanan tecrübelerin ışığında bireyin eşsizliği ve biricikliği de gözden kaçmamalıdır. Bu, psişeyi yani insan zihnini anlamamızda , bize geniş bir perspektif sunar.

  RÜYA YORUMU DEĞİL,RÜYA ANALİZİ.
  Rüya analizlerinin piyasada bulunan rüya yorumları ile uzaktan yakından alakası yoktur. Ayrıca her rüyanın da analiz değeri yoktur.
  Örneğin gün içinde çok uğraşyığımız bir olayı rüya içinde görmemiz gibi.
  Birde çok saçma bulduğumuz kişilerin, yerlerin, mekanların olduğundan farklı görüldüğü rüyalar vardır ki, bunlar bilinçdışı katmanlardan gelir ve analiz değeri yüksektir.
  Bu rüyalarda örneğin hiç tanımadığımız birini görebiliriz. Bu genellikle hayatımızdaki önemli birkaç kişinin bilinçdışında birleştirilerek sembolize edilmesidir. Bilinçdışımız bize rüyalarımızda kendimiz ve çevremizle ilgili ayrışmamış bilgiler gönderir. Rüya anlizlerinde ben bunları ayrıştırıp rüyanın kişiye özel ve evrensel anlamlarını bulmaya çalışırım. Aynı kültürün içinde yetştiğimizden, evrensel anlamları daha kolay yakalarken, kişiye özel anlamları bulmam daha zor olur. Bu gibi durumlarda danışanımın bilinçdışı rehberliğine müracat ederim. Hipnoz altında danışanımın bilinçdışına, rüyalarındaki sembollerin anlamını sorarım. Bazen direk cevaplar alırken, bazende bilinçdışına has sembol dili ile alırım cevaplarımı.
  Bir rüyanın en doğru analizini yine o rüyayı görenin bilinçdışı yapar. Sonrasında ise kişinin bu mesajı anlaması ve bu mesaj doğrultusunda harekete geçmesi gerekir.

  RÜYALARIN TELAFİ EDİCİ YÖNÜ

  Rüyalardan sıçrayarak uyandığımızda, mutlaka bilincimizi yakından ilgilendiren bir konu ile ilgili bilinçdışımız ,bizi uyarıyor demektir. Konu ile ilgili yapılan deneyler , bu ani uyanmaların, bilinçli yaşam için önemli olan düşlerin sonunda gerçekleştiğini doğruluyor. Bunun dışında tekrarlı bir biçimde görülen rüyalar da, bizim biliçdışı karmaşa ve takıntılarımıza işaret ederler. Elbette ki bilinçdışı bizi ,yine kendine özgü sembol dili ile uyarıyordur. Bu anlatımlarda kimi zaman birden çok nesne birleşerek görünebilir bize.Bilinçdışı tek bir nesnede birçok kompleksi birleştirmiştir ozaman.
  Rüyaların analizi kendimizi tanımada ve bilinç alanımızı genişletmede ,önemli bir araçdır.
  Takıntı ve komplekslerle daralan bilinç ,bu içeriklerin aydınlatılmasıyla bilinçdışına doğru genişler. Bu bizi yaşamda daha yaratıcı kılar. Düşünmenin,algılamanın insana sağladığı siyah-beyaz bir yaşamdansa ,bilinçdışı içeriklerin aydınlatılmasıyla , hissetme ve sezgi gibi yönlerini keşfeden insan, yaşamı daha çok boyutlu algılamaya ve yaşamaya başlar.

  HİPNOZ VE RÜYALAR

  Hipnozda görülenlerin çoğu rüyaların dili ile aynıdır.(sembol)Çünkü hipnozda bilinç dışı bizimle konuşuyordur ve yine kendi lisanını yani sembol dilini kullanıyor , genellemeler yapıyordur. Yani hipnotik rüyalarda da
  aynı mantık geçerlidir Rüyaların analizinin katı bir çizgiye oturtulması , bizi yüzeysel bir bilgiye götürür .Rüyalarda, kollektif bilinçdışının yanısıra, kişisel bilinçdışı ve bilinç düzeyinden de semboller gelebilir. ÖRNEK:Bir gökdelen görürsek rüyamızda, psikanalitik açıdan bu penis anl***** gelebilir .Ancak belkide kişi yatmadan önce bir dergi karıştırdı ve dergide baktığı son şey o resim idi.. Bu , ozaman bizi yüzeysel hatta yanlış tespitlere götürebilir.
  Halbuki hipnoz rüyaların analizi için de eşsiz bir araçtır. Bizim bir rüyamızın ,hangi bilinçdışı katmandan geldiğini ve ne anlam taşıdığını ,yine en iyi bizim bilinçdışımız bilir.
  Ben bir rüyanın danışan açısından ne anlam taşıdığını anlamaya çalışırken , kollektif bilinçdışının yanısıra, o rüyanın öznel deneyimler ve bilinçdışının diğer katmanlarıyla olan ilişkisini çözmeye çalışırım. Bunun içinse, hipnozda bunu danışanın kendisine sormaktan çekinmem. Böylece bir rüyayı olabildiğince çok yönlü ve doğru bir şekilde ele almış olurum.


  FLAŞLAR

  Uykuya dalmadan hemen önce gözümüzün önünde çakan görüntüler, tıpkı rüyalar gibi bilinçdışı içeriklerin sembolik anlatımlarıdır.Rüyalarla aynı prensipler sözkonusudur.Jung bu konu ile ilgili şöyle der;"Aslında her an rüya görürüz ancak ,uyanıkken bilincin gürültüsünden rüyaları duyamayız." Uykuya dalmadan hemen önce ,bu sesin azalmasını fırsat bilen bilinçdışı içerikler rüyaların sembol dili ile dışarı çıkmaya başlarlar.Biz bunları gözümüzün önünde çakan ani flaşlar olarak görürüz.Ve bunlar büyük bir ihtimalle kafamızı çok meşkul eden sorunlar, ve konularla ilgili konsantre haldeki görüntülerdir.Bazende bir sorunu veya sağlığımızla ilgili bir durumu bildirir. Hipnoz esnasında bu görüntüleri danışana hatırlatmak, ve sonradan bunların üzerinde tartışmak , bizi bunların gerçek içerikleri konusunda aydınlatır

 2. #2
  - Çevrimdışı
  Üyecik
  Üyelik tarihi
  Jan 2008
  Nerden
  Bilecikliyim Bilecikte yaşıyorum.
  Yaş
  28
  Mesaj
  9
  Rep Gücü
  10

  heart Cevap: Rüyalar

  :Entusiasmado: RÜYA GÖRMEYE BAYILIRIM. BİR GÜN GERÇEKLEŞECEKLERİNİ BİLDİĞİM İÇİN

 3. #3
  - Çevrimdışı
  Üyecik
  Üyelik tarihi
  Feb 2008
  Mesaj
  8
  Rep Gücü
  12

  Cevap: Rüyalar

  Her rüya gerçekleşek diye bir kesin söz yoktur Hz.Muhammed sav hadisinde sole buyurmustur 3 turlu ruya var bırı seytandan bızı uzmek ıcın gosterdıgı ıkıncısı sıradan ruyalar 3. allahın kuluna gosterdıgı ruyalardır ınsan uykudayken allahın huzurundadır bır nevı uyku gecıcı olumdur aynı zamanda lutfen sukur ve tovbe ve dua etmeyı unutmayalım allah bunları yapan kullarını sever aynı zamanda gorevımızdır..

Benzer Konular

 1. Plastik Rüyalar
  mopsy Tarafından Bu günlerde Ne Moda? Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 22-07-2010, 07:11 AM
 2. Rüyalar resmedilebilecek!
  YukseLL Tarafından Güncel Haber ve Manşetler Foruma
  Yorum: 6
  Son mesaj: 13-08-2009, 06:15 PM
 3. Yamalı Rüyalar
  RABİA Tarafından Edebiyat Foruma
  Yorum: 3
  Son mesaj: 24-08-2008, 05:10 PM
 4. Görünen Rüyalar ve Atatürk!
  Alem-i Sır Tarafından Mustafa Kemal Atatürk Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 13-12-2007, 06:31 PM
 5. Atatürk'ün Gördüğü Rüyalar
  Gül@y Tarafından Mustafa Kemal Atatürk Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 28-03-2007, 12:15 PM

Anahtar kelimeler

Yukarı Çık