Merhaba

Gece yatağına yalnız yatmış kaç kişi dua ediyor, gerçek bir sevgiye kavuşabilmek için? Kim bilir bu gece, tam da şu anda dünyada kaç insan, sevmeye değer birini bulmak ve sevilmek için dilek tutuyor?Neden bazı dualara cevap gelmiyor? Belki de geliyor ama farkına varmıyoruz. Ben içinde sevgi olan her duanın bir şekilde evrende kabul gördüğüne inanırım. Başkalarının hayatını etkilemek üzere edilmemişse duanız, mutlaka yanıtının alınacağını düşünürüm.

Çevremde bu duruma şahit olduğum pek çok kişi var. Uzun zaman yalnız kalıp, aşka susadıktan sonra, dilekleri kabul olur. Karşılarına biri çıkar fakat onların hep ceplerinde bir adet “ama” bulunur.“ Beni seviyor ama bana uygun olduğunu düşünmüyorum!” , “Biraz uğraşsam, belki bir ilişkiye dönüşebilir ama bu kadar emeği niye ona vereyim ki?”; neden vermeyesin?

Sevgi, mütevazı bir duygudur. Her yere ve her yöne dağıldıkça büyür, kendini ve sizi geliştirir. Sevgi, insanı olgunlaştırır. Sevgi, lafla öğrenilen bir duygu değildir ki, dibine kadar yaşamanız gerekir.

Adetlerimiz demode, doğrularımız yanlış, hissettiklerimiz romantik, aşka inancımız zayıf hale geldiğinden beri, büyük bir hızla kirleniyoruz. Teknolojiyi, modernizmi, kendimizi daha iyiye ve olgunluğa ulaştırmaya değil de; özentiye, maddiyata düşkünlüğe, zaaflarımıza yenilmeye doğru götürdük. Sonunda toplumsal bir değişim yaşadık.

Şimdi geldiğimiz noktada, sevginin yerini maddiyatın almaya çalıştığını üzülerek seyrediyorum. Ellerimizle bozduklarımızın altında kalmak bu olsa gerek!

Ancak hiçbir zaman umut bitmez. Nefes aldığımız sürece mücadeleye devam etme şansımız var. Toplumsal değişim için elimiz kolumuz bağlı olabilir. Tek başınıza neye gücünüzün yeteceğini düşünüp, ümitsizliğe kapılabilirsiniz. Ancak bu düşüncelerden sıyrılın!

Siz, kendinizden sorumlusunuz. Birey olarak değişin. Hayatın farklı lezzetlerini yakalamaya çalışın. Sadeleşin, zaaflarını belirleyin, nerelerde hata yapıyorsunuz onu bulun. Her birimiz, kendi adımıza bir adım atmayı başarırsak, toplumsal bir hareket haline getirmiş oluruz.

Sevgiye ve sevginin gücüne inanın. Başkası için değil, sadece kendiniz için sevin. Sevdiğinizde hayatınızda nelerin değiştiğini gözleyin. Sevgiden zarar gelmez! Bu cümlenin ardından, birilerinizin, “benim canım çok yandı” dediğini duyuyorum. Haklısınız ancak suçlusu sevgi değil, beklentileriniz ve olgun sevgiye sahip olmayışınızdır. Bu konuyu da başka bir yazıda açıklarım. Şimdilik biz, kendimizi sahile vurmuş denizyıldızı sayalım ve işe kendimizi kurtarmakla başlayalım.

Candan Ünal

Sadece Kendiniz İçin Sevin! - *MSN Kadın - Aşk ve İlişkiler