+ Konuya Yorum Yaz + Yeni Konu Aç
Gösterilen sonuçlar: 1 ile 2 Toplam: 2

Sevgililer Gününün Tarihçesi

İnsan İlişkileri Kategorisinde ve Ask ve Sevgi Forumunda Bulunan Sevgililer Gününün Tarihçesi Konusunu Görüntülemektesiniz, Konu içerigi Kısaca ->> Her yıl 14 Şubat yaklaşırken, birbirlerini gönül bağıyla seven insanlar hummalı bir hazırlığa başlarlar. O gece yenilecek yemek, o gün

 1. #1
  - Çevrimdışı
  Eski Üye Nil@y - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Aug 2006
  Üye Numarası
  6511
  Mesaj
  2.070
  Beğenmiş
  0
  Beğenilmiş
  0
  Rep Gücü
  329

  Sevgililer Gününün Tarihçesi

  Her yıl 14 Şubat yaklaşırken, birbirlerini gönül bağıyla seven insanlar hummalı bir hazırlığa başlarlar. O gece yenilecek yemek, o gün giyilecek elbiseler, o gün verilecek hediyeler; 14 Şubat'ı adeta ticari bir sektör haline getirdi.

  Dünyada "Sevgililer Günü" olarak bilinen bu anlamlı günün tarihi ise binlerce yıl önceye, Roma İmparatorluğu'na dayanıyor. O dönemde yaşayan bir papaz olan Aziz Valentine'in trajik ölümüyle sonuçlanan olaylar, 14 Şubat Sevgililer Günü'ne zemin hazırlayan olaylar olarak anılıyor.

  Aziz Valentine'in efsaneleşen öyküsü

  Eski Roma'da 14 Şubat günü bütün Roma halkı için önemli bir gündü. Çünkü bu günde Roma'da, tanrı ve tanrıçalarının kraliçesi olan Juno'ya duyulan saygıdan ötürü tatil yapılırdı. Juno ayrıca Roma halkı tarafından kadınlık ve evlilik tanrıçası olarak da biliniyordu. Bu günü takip eden 15 Şubat gününde ise Lupercalia Bayramı başlıyordu.

  Bu bayram halkın genç nüfusu için büyük önem taşıyordu. Bunun nedeni ise yaşantıları kesin kurallar ile sınırlandırılmış, bunun doğal sonucu olarak birliktelik yaşama şansı olmayan bu gençler, sadece bu bayram süresince bile olsa birbirlerinin partneri oluyorlardı. Hangi genç bayanın, hangi genç erkek ile bir çift oluşturacağı eski bir gelenek olan ve Lupercalia Bayramı'nın arife günü yapılan bir çekiliş ile belli oluyordu. Romalı genç kızlar isimlerini küçük kağıt parçalarının üzerine yazıp bir kavanoza koyuyorlardı. Genç Romalı erkekler ise kavanozdan bu kağıtları çekerek, üzerinde hangi kızın ismi yazıyorsa o kızla bayram eğlenceleri boyunca beraber oluyorlardı. Bu birliktelikler birbirine aşık olan çiftler için bayram süresinin dışına taşıp genellikle evlilikle sonlanıyordu.

  İmparator 2. Claudius, Roma'yı kendi katı kuralları ile zalimce yöneten bir hükümdardı. Onun için en büyük problem ordusunda savaşacak asker bulamamaktı. Ona göre bu durumun tek sebebi Romalı erkeklerin aşklarını ve ailelerini bırakmak istememeleriydi. İşte bu yüzden Roma'daki tüm nişan ve evlilikleri kaldırdı.

  Aziz Valentine de, Claudius'un hükümdarlığı zamanında Roma'da yaşayan bir papazdı. Kendisi gibi papaz olan Aziz Marius ile birlikte Claudius'un yasağına rağmen gizlice çiftleri evlendirmeye devam etti. Ancak imparator bu durumu bir süre sonra öğrendi. Aziz Valentine insanları evlendirmeye devam ettiği için tutuklandı ve yaptıklarının cezası olarak sopa ile dövülerek öldürüldü. Milattan sonra 270 yılının 14 Şubat gününde Hıristiyan şehitliğine gömüldü. O gün bugündür, her yılın 14 Şubat'ı Sevgililer Günü olarak kutlanmaya devam ediyor ve yeryüzünde kadın ve erkek beraber olduğu sürece de kutlanmaya devam edilecek gibi."

 2. #2
  - Çevrimdışı
  Tecrübeli Üye
  Üyelik tarihi
  Dec 2006
  Üye Numarası
  23696
  Mesaj
  352
  Beğenmiş
  0
  Beğenilmiş
  0
  Rep Gücü
  12

  Cevap: Sevgililer Gününün Tarihçesi

  arkadaşım bana bu sevgililer günü felan çok saçma gelio ama emeğine sağlık teşk ederm

Benzer Konular

 1. Kıyamet ve Hesap Gününün Mutlaka Gerçekleşeceğini Unutmayın
  kaanansay Tarafından islam (Müslümanlık) Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 30-01-2014, 01:22 PM
 2. Cuma gününün sırrı ne?
  Karekent Tarafından Diger Dinler Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 01-06-2013, 05:03 PM
 3. BMW Tarihçesi
  dogangunes Tarafından BMW Forum Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 05-10-2010, 12:46 AM
 4. TRT'nin Tarihçesi
  dogangunes Tarafından Nostalji (Mazi'den Kalanlar) Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 23-08-2007, 01:01 AM
 5. Yunanistan Rallisi’nin Birinci Gününün Lideri Marcus Gronholm
  leonking_1905 Tarafından Otomobil Sporları Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 02-06-2007, 06:48 PM
Yukarı Çık