Gösterilen sonuçlar: 1 ile 2 Toplam: 2

Aşık olmak Kalp'e iyi geliyor

İnsan İlişkileri Kategorisi Ask ve Sevgi Forumunda Aşık olmak Kalp'e iyi geliyor Konusununun içerigi kısaca ->> Karşılıklı ve iyi yaşanan aşk, endorfin denilen mutluluk hormonunu artırarak kalbi güçlendiriyor. Endorfin, damarların iç tabakasında bulunan endotelin daha iyi ...

 1. #1
  - Çevrimdışı
  Tecrübeli Üye sibel - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Nov 2005
  Nerden
  Samsun
  Mesaj
  333
  Rep Gücü
  79

  Post Aşık olmak Kalp'e iyi geliyor

  Karşılıklı ve iyi yaşanan aşk, endorfin denilen mutluluk hormonunu artırarak kalbi güçlendiriyor.

  Endorfin, damarların iç tabakasında bulunan endotelin daha iyi çalışmasını ve yararlı maddeler salgılamasını sağlıyor. Bu maddeler, damarları genişleterek kalbe daha fazla kan pompalanmasına olanak yaratarak kalp krizi ve felce neden olan pıhtı oluşumunu önlüyor”
  Dünya Sağlık örgütü verilerine göre kalp hastalıklarına bağlı ölümlerde Türkiye ilk sıralarda yer alıyor. Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Kalp ve Damar Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. M. Şah Topcuoğlu’na göre bunun temelinde yaşam koşullarının giderek yıpratıcı olmasının yanında aşırı rekabetçi, maddeci ve sevgisiz toplum bulunuyor.

  ‘PLATONİK VE BENCİL OLMAYAN AŞK’
  Karşılıklı ve iyi yaşanan aşkın, “mutluluk hormonu”nu artırarak kalbi koruduğunu ve güçlendirdiğini söyleyen Topçuoğlu, “kalbini sevenlere aşık olmayı” önerdi. Topçuoğlu, kalp hastalarına ilaçlı tedavinin yanı sıra yaşam tarzı konusunda önerilerde bulunduklarını ifade ederek, “Bunlar arasında ilk sırayı da aşk, sevme ve sevilme alıyor. Ancak aşkın da “platonik ve bencil olmayanını” öneriyoruz” dedi.

  ‘AŞK BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİ GÜÇLENDİRİR’
  Topçuoğlu, “Endorfin, damarların iç tabakasında bulunan ve endotel denen kısmın iyi çalışmasını ve yararlı maddeler salgılamasını sağlıyor. Bu maddeler ise damarları genişleterek kalbe daha fazla kan pompalanmasına imkan tanıyor. Bu sayede, kalp krizi ve felce neden olan damar içi pıhtı oluşumu önleniyor” dedi. Topçuoğlu’na göre aşk, bağışıklık sistemini de güçlendirerek, iltihabi oluşumları engelliyor. Bu sayede, gerek kalp gerekse beyin damarlarını bozan, kalp krizine ve felce yol açan damar sertliği de önleniyor.

  ‘AŞKI BİLMEYENLER DAHA DEPRESİF’
  “Tıp dilinde ikincil korunma denen duruma en çok uyanlar aşık ya da seven, sevilen kişilerdir. Aşıklar, aşık oldukları kişiye iyi görünmek için kendilerine iyi bakarlar. Kilo almamak için yağlı, şekerli, unlu gıdalardan uzak duran aşıklar, spor yaparak formda kalmaya çalışırlar. Bütün bunlar, kalbe ilaç etkisi yapar” şeklinde konuşan Topçuoğlu, aşkı bilmeyenlerin daha depresif olduklarını, depresif birinin kalp krizi geçirme riskinin ise depresif olmayana göre 4 kat fazla olduğunu söyledi.

  ‘ADRENALİNE DİKKAT’
  Topçuoğlu, acı veren aşk ve dozunu aşan heyecanın ise adrenalin seviyesini normalden fazla yükselterek kalbe zarar verdiğini vurgulayarak, “Duygular, vücudun çalışma sistemi üzerinde çok önemli etki yaratır. Güçlü olumsuz duygular, kalp için zararlıdır, çünkü kontrolsüz ve fazla miktarda adrenalin salgılanmasına yol açar. Bu, kişide takvim yaşından sekiz yıl daha yaşlı olmasına yol açar. Bu duygular yüksek tansiyona neden olabileceği gibi vücudun normal onarım mekanizmalarına zarar verebilir ve damarları daraltarak yeterince kanın dolaşmasına engel olabilir” dedi ve “Ömür boyu turp gibi kalp için” kavuşulunca ömrü kısa olduğu savunulan aşkın, daha kalıcı olan sevgiye dönüştürülmesini önerdiğini sözlerine ekledi.

  AA

 2. #2
  - Çevrimdışı
  Üyecik colombia - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Feb 2007
  Nerden
  Trabzon/Yeşiltepe
  Yaş
  33
  Mesaj
  9
  Rep Gücü
  11

  Cevap: Aşık olmak Kalp'e iyi geliyor

  Evet Cesur Olalım Ve Aşkımızı İtiraf Edelim Se-ni Seviyoruumm Beyonce )) Ne Kadar Mutlu Oldum ;Bİliyormusunuz Kan Dolaşımım Hızlandı :yah Birde O Bilse Varya Şimdiki Amacım O Ona Bildirmek.Bence Her Kez Bunu Yapmalı Kendi İçimizde Bitirmemeliyiz Aşk ı Tabi Zarar Verir O Zaman Bize Kimde Başlamışsa Onda Bitir.Kız Beyonce Yaktın Beni )))

Benzer Konular

 1. Âşık olmak kalbe iyi geliyor
  Ala Nur Tarafından Ask ve Sevgi Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 10-02-2010, 10:27 AM
 2. ''Aşk'', Aşık Olmak...Peki kaç kez?
  İnci Tarafından Ask ve Sevgi Foruma
  Yorum: 9
  Son mesaj: 14-09-2009, 07:01 PM
 3. Yapay kalp geliyor
  SAHARAY Tarafından Biyoloji Forum'u Foruma
  Yorum: 2
  Son mesaj: 03-11-2008, 08:24 PM
 4. Aşık erkeğin kalp sesleri
  Nil@y Tarafından Kadın Erkek İlişkileri Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 24-05-2008, 03:39 AM
 5. Aşık olmak...
  RABİA Tarafından Din ve İnanç Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 01-04-2008, 11:41 AM
Yukarı Çık