Gösterilen sonuçlar: 1 ile 2 Toplam: 2

Aşkın 3 Evresi

İnsan İlişkileri Kategorisi Ask ve Sevgi Forumunda Aşkın 3 Evresi Konusununun içerigi kısaca ->> Helen Fisher'e göre aşk bir içgüdü. Yaş ya da cinsiyet farkı olmaksızın herkes için bir ihtiyaç. Ancak 3 evrede gelişen ...

 1. #1
  - Çevrimdışı
  Eski Üye Nil@y - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Aug 2006
  Mesaj
  2.070
  Rep Gücü
  330

  Aşkın 3 Evresi

  Helen Fisher'e göre aşk bir içgüdü. Yaş ya da cinsiyet farkı olmaksızın herkes için bir ihtiyaç. Ancak 3 evrede gelişen aşk, en geç 30 ay içinde ömrünü tamamlıyor. 30 aydan sonra ise duruma göre birliktelik ya bitiyor ya da aşk yerini daha derin bir sevgi ve karşılıklı anlayışa bırakıyorç. İşte Fisher'in aşkın üç evresiyle ilgili teorisi:

  1- Şehvet evresi (Temel içgüdü seks)

  * İlk evrede seks dürtüsü ağır basıyor. İnsan çoğalma içgüdüsüyle hareket ediyor ve kiminle beraber olduğunu pek umursamıyor. Beğendiği herhangi biriyle birlikte olabiliyor. Karşı cinsin fiziksel özelliklerini çok da incelemiyor. Ancak aşkın etkisi biraz hafifledikten sonra partnerinin kaşına gözüne, vücuduna daha fazla dikkat ediyor.

  2- Cazibe evresi (Aşkın gözü kördür)

  İkinci evrede tüm dünya tek bir kişinin çevresinde dönüyor. Bu süreçte beyin yüksek miktarda dopamin hormonu salgılayarak sürekli heyecanlı olmanızı sağlıyor. Bu aynı zamanda sadece partnerinizle beraber olmak istemenize neden oluyor. İkinci evre evrim teorisine dayanıyor. Birileriyle bebek yapacak kadar yakınlaşmak için çaba sarf ediyorsunuz.

  * Bu aşamada genç kızlar defterlerine defalarca aynı kişinin ismini yazıyor, aşıklar en yakın arkadaşlarından bile uzaklaşıp sadece sevdikleri kişiyle zaman geçirmek istiyor.
  * Seksin ön plana çıktığı bu dönemde cinsel bağlılık büyük önem kazanıyor. Bu yüzden partnerimizin bir başkasıyla sevişmesine düşüncede bile katlanamıyoruz.
  * İkinci evre en fazla 30 ay sürüyor. Fiziksel olarak daha fazlasına dayanılması mümkün değil. Bundan sonra daha sakin ve derin bir ilişki başlıyor.

  3- Bağlılık evresi (Aşk öldü, yaşasın sevgi!)

  * İkinci evrede partnerinizin hatalarını ve eksiklerini göremezsiniz. Her yaptığı mükemmeldir. Bu nedenle doğru insanla birlikte olup olmadığınızı ancak üçüncü evrede anlarsınız.
  * Doğru insanla birlikteyseniz üçüncü evre çocuklarınızı yetiştireceğiniz dönemdir. Bu da tahmininizin aksine 60 yıl değil sadece çocuklar ergenlik çağına gelene kadar sürüyor.
  * Üçüncü evreyi uzatıp mutluluğuzu sürdürmenin yolu ise ilk dönemin romantik anlarını hatırlamakta saklı.

  Kendimize benzeyenlere aşık oluyoruz

  Helen Fisher, ilk evrede insanların çoğalma içgüdüsüyle hareket ettiğini ve karşı cinsin tipini çok da derinlemesine incelemediğini söylüyor. Ancak St. Andrews Üniversitesi'nde yapılan bir araştırma kişinin kendisine benzeyen insanlarla beraber olmayı tercih ettiğini ortaya koydu. Jennifer Ariston-Brad Pitt ile Kate Winslet-Sam Mendes çiftleri bunun en iyi örnekleri olarak gösteriliyor. 2. #2
  - Çevrimdışı
  Tecrübeli Üye
  Üyelik tarihi
  Dec 2006
  Mesaj
  352
  Rep Gücü
  13

  Cevap: Aşkın 3 Evresi

  kesinlikle katılıorum bunlar olmadan asla aşk olmas bence:biggrin:

Benzer Konular

 1. Tevrat’a göre Hz.Davud’un delikanlılık evresi:
  mopsy Tarafından Diger Dinler Foruma
  Yorum: 3
  Son mesaj: 05-09-2015, 12:53 AM
 2. Big Bang mı? Genişim evresi mi?
  tersinim Tarafından Felsefe Forum'u Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 07-07-2014, 12:34 AM
 3. Aşkın adı
  Kafka Tarafından Şiir Foruma
  Yorum: 15
  Son mesaj: 14-03-2010, 01:53 AM
 4. Aşkın Direnci
  EXSELANCE Tarafından Öykü ve Hikayeler Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 08-03-2009, 02:38 AM
 5. Aşkın Mevsimleri
  Karakarizma Tarafından Ask ve Sevgi Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 24-01-2008, 09:32 PM
Yukarı Çık