2009'u geride bırakırken yeni yılda aileniz ve yakınlarınızla paylaşabileceğiniz fikirler şöyle...

30 Aralık 2009 - 15:12 Yazı Boyutu:
* Dostlarınıza ‘Umut' içerek kartlar gönderin: Kendi el yazınızla yazdıklarınız, insanlarda daha fazla hissedilir bir etki bırakır. E-mail ve cep telefonu mesajı yerine, elle tutulur gerçek bir kartı ya da notu tanıdık veya sevdiklerinize posta ile gönderin. Yazınızda kullandığınız kelimeler arasında ’umut’ mutlaka bulunsun. Dostlarınıza onları önemsediğinizi belirtin.

* Muhitinizden alışveriş yapın: Muhitinizdeki en az 3 küçük işletme ya da dükkan seçin. Zincir mağazalar yerine, bu komşu yerlerden alışveriş yapın. Bütçenize çok fazla dağıtmadan, küçük işletmelere ayırdığınız ‘komşuluk payı’ ile onların zor zamanları atlatmalarına yardımcı olun.

* Bir çocuğa kitap okuyun: Siz kendinizi iyi hissederseniz, çocuk da iyi hisseder. Yeni şeyler öğrenmeleri için onlara kitap okuyun. Bu çok basit ve eğlenceli bir yöntem.

* Kedi veya köpek yavrusu edinin: Beslediğiniz bir hayvan yoksa, semtinizdeki bir hayvan barınağını ya da bir petshop’u ziyaret edin. ‘Tüylü bir dost’ edinmek size muhteşem gelecek.

* İlhamla dolmaya bakın: Pozitif, enerji ve hayat dolu radyo programlarını dinleyin. Ünlü konuklar, ilginç uzmanlar ya da enteresan konular size hayata dair, daha önce hiç duymadığınız ipuçları ve ilhamlar verebilir.

* Askere veya polise teşekkür edin: Ülkemiz ve insanımız için hayatlarını tehlikeye atan güvenlik güçlerine teşekkür edin. Asker olsun, polis olsun; onlara şükranla doluyuz. Bunu onlara ifade ederek, onlar iyi oldukları zaman, bizim de mutlu olacağımızı belirtin.

* Küçük de olsa bir iyilik yapın: İyilik yapmak insana kendini iyi hissettirir. Kimsesizlere yardımcı olun, fakirlere yemek verin ya da tanıdık-tanımadık her hangi birine ufak ta olsa bir yardımda bulunun. Bu, iş görüşmesine gidecek birini arabayla bırakmak ta olabilir. Bu, dizi izleyerek harcayacağınız bir saatten size çok daha fazlasını verecek bir hazine gibidir.

* Elektrikli her şeyi 5 dakikalığına kapatın: Televizyon, müzikçalar, lamba, ışık, saat, ısıtıcı ve İPod’unuz; çevrenizde çalışan ve güç harcayan ne varsa hepsini 5 dakikalığına tamamen kapatın. Çevrenizdeki vızıltı ve uğuldama sona ersin. Düşünce ve hissiyatın sizi saracağı bu 5 dakikalık sessizlik, sizi harikalar diyarına götürebilir.

* Arada bir dışarı çıkın: Fırsat buldukça dışarı çıkın. Yürüyün ya da gidebileceğiniz neresi varsa gidin. Dışarıda her zaman ilham veren şeyler görebilirsiniz. Bu bir kaldırım taşındaki çatlaktan dışarı fırlamış çiçek de olabilir. Onun, toz ve çamura aldırmadan; yağmur ve güneş ışığının yardımıyla, nasıl da çatlaktan dışarı muhteşem güzelliği ile çıktığına bakın. Ufacık bir bitki bunu yapabiliyorsa, siz de fevkalade şeyler yapabilirsiniz.

* Yeniden çocuk olun: Ofisinizdeki koltuğunuzda, asansörde ya da dışarıdasınız.. Yanınızda kimse yok. Tek başınasınız. 8 yaşında olduğunuz yıllara dönmek için bundan güzel fırsat mı olur? Yeniden çocuk olun ve 8 yaşındayken yaptıklarınızı yapın. Yapmak istediğiniz bir şeyler hala oradadır.
Posta Gazetesi
Yaşam