Gösterilen sonuçlar: 1 ile 2 Toplam: 2

Kıskançlıktan çatlıyormusunuz

İnsan İlişkileri Kategorisi Ask ve Sevgi Forumunda Kıskançlıktan çatlıyormusunuz Konusununun içerigi kısaca ->> Günümüzde insanlar hayatlarının pek çok detayını çevresindekilerle paylaşabiliyor. Bu durum hırsımızı körükleyip özsaygımıza zarar verebilir ve bazen sevdiğimiz insanları bile ...

 1. #1
  - Çevrimdışı
  Onursal Üye dogangunes - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Apr 2007
  Burç:
  Kova
  Cinsiyet
  Kadin
  Mesaj
  17.801
  Rep Gücü
  137443

  stat Kıskançlıktan çatlıyormusunuz

  Günümüzde insanlar hayatlarının pek çok detayını çevresindekilerle paylaşabiliyor. Bu durum hırsımızı körükleyip özsaygımıza zarar verebilir ve bazen sevdiğimiz insanları bile kıskanıp, çatlayabiliriz! İnsanlara ne kadar para kazandığınızı ya da bir gece önce nasıl ateşli saatler yaşadığınızı anlatmak eskiden olsa uygunsuz bulunurdu. Oysa günümüz toplumunda bizler başımıza gelen iyi şeyleri ağzımızdan kaçırmaya hatta böbürlenmeye itiliyoruz. Sorun şu ki, bu yüksek dozda paylaşım bir kıskançlık akımına yol açıyor. "Statü, eskiden olduğundan çok daha değerli ve bizler de daha rekabetçiyiz" diyor Generation Me (Benim Neslim) adlı kitabın yazarı Jean Twenge ve ekliyor: "İnsanlar hayatlarındaki iyi şeylerin diğerleri tarafından da bilinmesini istiyorlar.

  Arkadaşlardan geri kalmamak baskısı arttıkça diğer hayatlar hakkında öğrendiğimiz detaylar kıskançlığımızı da körüklüyor."Marka farkındalığını da bu soruna eklemeliyiz. Bu sayede insanlar zenginliklerinin ölçüsü olarak etiketlerinde taşıdıkları isimlerle direkt söylemeden gardıroplarının kaça mal olduğunu bize bildirebiliyor. Kendinizi kötü hissetmemeniz için; tohumlanan kıskançlık ortamının nasıl bu kadar zehirli olduğunu ve bu durumla başa çıkmanın yollarını uzmanlara sorduk.

  Kıskançlık duygumuzu kabartan nedir?

  Herkes kıskançlık duygularımızı kabartmaz. Felsefe doktoru Linda Centeno'ya göre dostlarımızın ya da bizden daha yaşlı kişilerin bizim sahip olmadıklarımıza sahip olmaları bizi rahatsız etmez. Fakat söz konusu kişi yaşıtımız veya iş arkadaşımızsa durum değişir. Bunu kaldırmak daha zordur çünkü aynı şeyleri kendimizin de hak ettiğini düşünmeden yapamayız. "Patronumun pek çok iyi marka çantası var. Fakat bu beni hiç rahatsız etmiyor çünkü o bunları elde edebileceği noktaya gelmiş durumda. Fakat bir arkadaşım kendine Louis Vuitton bir çanta alırsa kıskançlıktan ölebilirim çünkü benim almaya gücüm yetmiyor" diye anlatıyor 25 yaşındaki Selin.

  Bazı zamanlar güvensizlik kıskançlığı artırabilir. Herkesin zayıf bir noktası vardır; banka hesapları ya da sosyal çevreleri nasıl olursa olsun. Bir kadına büyük bir miras kalsa veya kadın iki beden zayıflasa da yetersizlik duygusu artabilir. Felsefe doktoru Polly Young'a göre kadınlar kendilerini diğer kadınlarla karşılaştırma eğilimindedirler. Ve bu özgüvenlerini zedeler!


  Kıskançlıktan uzak kalmanın yolları

  Arkadaşınızın uzayıp giden, son aldığı tasarım ayakkabı ya da kazandığı yüklü ikramiye ile ilgili sohbeti oturup dinlemektense konuyu fark ettirmeden değiştirin. Brag: The Art Of Tooting Your Own Horn Without Blowing it (Övünmek: Fark Ettirmeden Düdüğünü Öttürme Sanatı) kitabının yazarı ve iletişim uzmanı Peggy Klaus da sizi sıkacak kadar övünen biriyle konuşmak zorunda kaldığınızda konuyu değiştirip onun da ilgisini çekecek başka bir konu açmanızı öneriyor. Örneğin arkadaşınız Paris seyahatiyle ilgili gevezelik yapmaya başladığında ona "Bana hafta sonu kimin asıldığına inanamazsın" gibi farklı bir cümle kurun.

  "Eğer mesajı almazsa daha net bir yaklaşımla ona bu konudan hoşlanmadığınızı belirtin" diyor Klaus. Çoğu kişi sınırlarınızı saygıyla karşılayıp konuyu kapatacaktır.

  Kıskançlığınızı motivasyona yönlendirin


  Her ne kadar kıskançlığınızı yatıştırmak konusunda uzman olursanız olun hala içinizde kıskanmaya hazır bir kişilik taşıdığınızı ve sadece onu dondurmuş olacağınızı unutmayın. The Emotional Toolkit (Duygusal Yardım Çantası) adlı kitabın yazarı Darlene Mininni, yapmanız gerekenin, kıskançlığı hayatınızın gelişiminde kullanmak olduğunu söylüyor.

  Örneğin, bir kız arkadaşınızın hayatındaki adamı ballandıra ballandıra anlatmasından artık çok mu bunaldınız? Kendi kendinizle gerçekten hoşlandığınız biriyle karşılaşıncaya kadar her hafta biriyle çıkmak üzere bir anlaşma yapın.

  Kendinizi eğitin

  Kıskançlığın berbat bir duygu olduğunu bildiğinize göre başkalarını da buna maruz bırakmamaya çalışın. Klaus, "Çok yakın arkadaşlarınızla özel konularınızı paylaşabilirsiniz fakat bunu yaparken de belli bir sınırınız olmalı" diyor. Örneğin aldığınız muhteşem terfiyi birine anlatmak için can mı atıyorsunuz? Hemen çok güzel ve üstün zekalı olan kuzeninizi arayıp bunu onunla paylaşın. Eğer konuyu anlattığınız kişi kendine güvenli ve bu durumdan kendine negatif pay çıkaracak birisi olmazsa ortada kıskanılacak bir durum da olamaz.
  İnsanlarla konuşurken mütevazı ve yüceltici bir konuşma tarzı benimseyin. Bir kız arkadaşınıza aldığınız pahalı elbiseden bahsederken onun da istediği zaman kutlanabileceğini, ona çok yakışacağını düşündüğünüzü söyleyerek hem onu hem kendinizi mutlu etme fırsatını ikinize de tanıyın.

  kadinca.net

  Her Hakkım Saklıdır®
  |l|lllll|lll||ll||lll||ll||
  ³³°¹³²¹³ °¹²¹²²³
  © σяigiиαL-ρяσfiLє ®

  Supermeydan

 2. #2
  - Çevrimdışı
  Hiper Aktif Üye SOSYALİST - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Dec 2008
  Nerden
  KAPİTALİZM SİLAH ÜRETİR, MERMİ ÜRETR, BOMBA ÜRETİR; ELBETTE BUNLARIN TÜKETİMİ İÇİN ORTAM HAZRLAYCTR
  Cinsiyet
  Erkek
  Mesaj
  5.719
  Blog Mesajları
  2
  Rep Gücü
  67062
  Kıskanç olmayı bir türlü beceremedim...
  HERKES BİR GÜN KOMÜNİST OLACAK

Benzer Konular

 1. Kıskançlıktan kurtulun!
  Nil@y Tarafından Evlilik ve Aile Foruma
  Yorum: 1
  Son mesaj: 27-03-2008, 01:46 PM
Yukarı Çık