+ Konuya Yorum Yaz + Yeni Konu Aç
Gösterilen sonuçlar: 1 ile 3 Toplam: 3
 1. #1
  Onursal Üye
  Üyelik tarihi
  Nov 2005
  Nerden
  Uzay:))
  Burç:
  Kova
  Cinsiyet
  Erkek
  Yaş
  42
  Mesaj
  11.462
  Blog Mesajları
  33
  Rep Gücü
  93742

  Efsaneleşmiş aşk hikayeleri

  Leyla ile Mecnun mu, Salim ile Anarkali mi? Yoksa... Şah Cihan ile Banu Begüm mü? Belki de Romeo ve Juliet!

  Romeo ve Juliet

  William Shakespeare'in trajedisinden Romeo ve Juliet herhalde dünyadaki en ünlü aşıklardır. Birbirine düşman iki ailenin çocukları olan iki genç ilk görüşte birbirlerine aşık olup her şeyi göze alarak evlenirler. Zamansız ölümleri iki düşman aileyi bir araya getiren olay olur.

  Kleopatra and Antony

  Antony ve Kleopatra'nın aşkları tüm zamanların akıllarda en çok yer eden, en etkileyici ve şaşırtıcı aşklarından bir diğeridir. İki tarihi karakterin aşkı sonradan William Shakespeare tarafından dramatize edilip dünyanın her yerinde sahnelenmiştir. İlk görüşte birbirine aşık olan çiftin aşkı, ülkeleri Mısır'ı çok güçlü bir hale getirdi. Bu güçlenmeden rahatsız olan Romalılar, Mısır'a savaş açtı ve savaş sırasında Antony karısının öldüğüne dair yanlış bir haber alıp kılıcıyla kendini öldürdü. Kocasının öldüğünü öğrenen Kleopatra da kendisini öldürdü.

  Lancelot and Guinevere

  Yuvarlak Masa şoyalvelerinin baş kralı Arthur döneminin en önemli ve trajik aşk hikayesi şovalye Lancelot and Kral Arthur'un karısı Kraliçe Guinevere'inkidir. Kraliçe aralarındaki aşka karşı koyamayıp Lancelot'un duygularına karşılık verince zamanla Kral ilişkilerini farkeder. Lancelot, Guinevere'i arkasında bırakarak kaçar. Birkaç gün sonra ise yanılarak yakılacak sevgilisini kurtarmaya döner. Bu olay Arthur'un krallığı zayıflatır ve Yuvarlak Masa'nın bölünmesine sebep olur.

  Tristan and Isolde

  Kral Arthur dönemindeki bir başka aşk hikayesi de Tristian ve Isolde'nindir. İrlanda kralının kızı olan Isolde, Kral Mark ile nişanlanır ve kendisine eşlik etmeye gelen, Kral Mark'ın yeğeni Tristian ile ilk görüşte birbirlerine aşık olurlar. Kral Mark, Isolde ile evlendikten belli bir süre sonra karısı ve yeğeni arasındaki ilişkiyi öğrenir ve ceza olarak Tristan'ı başka bir yere yollar. Orada başka bir kadınla evlenen Tristan, Isolde'yi unutamaz ve kahrından hasta olur. Isolde'ye mesaj yollayıp yanına gelmesini ister. Tristan'ın karısı yalan söyleyip Isolde'in gelmek istemeyeceğini söyleyince Tristan üzüntüden ölür. Kısa bir süre sonra Isolde de Tristan'ın üzüntüsünden ölür.

  Paris and Helena

  Homer'in Troyalı Helena ve Troya Savaşı'ndan bildiğimiz aşk hikayesinin bir kısmı gerçek, bir kısmı ise hayal ürünü. Tüm edebiyatta Sparta kralı Menelaus'un karısı, Troyalı Helen en güzel kadın kabul ediliyor. Troya kralı Priam'ın oğlu Paris, Helena'ya aşık olup onu Troya'ya kaçırır. Menelaus'ın ağabeyi Agamennon tarafından yönlendirilen büyük Yunan ordusu Troya'yı yerle bir eder. Helena Sparta'ya geri getirilir ve kocası ile mutlu bir hayat yaşar.

  Orpheus and Eurydice

  Çaresiz aşkın anlatıldığı Antik Yunan hikayesinde Orpheus ve peri kızı Eurydice çok mutlu ve birbirlerine çok aşık bir şekilde evlenirler. Kendisine aşık olan Yunan tanrısı Aristaeus'tan kaçarken yılanlar tarafından ısırılıp ölen Eurydice üzerine Orpheus o kadar üzgün bir şekilde şarkı söyler ki tüm tanrılar ve periler ağlar. Onların tavsiyesi üzerine Orpheus, yeraltına giderek Hades'i ikna edip karısını yeryüzüne götürmeye yola çıkar ancak bunu bir şartla yapabilecektir. Yeryüzüne çıkana kadar arkasına dönüp karısına bakmayacaktır. Heyecandan bunu unutup denilenin tersini yapar ve karısını ikinci kez ve bu sefer sonsuza dek kaybeder.

  Napoleon and Josephine

  26 yaşındaki Napolean evlendikten sonra yavaş yavaş Josephine'den hoşlanmaya başladı ve bu giderek aşka dönüştü. Varlıklı bir aileden gelen Josephine kendisinden yaşça küçük Napoleon'ın hislerine karşılık verdi fakat iki taraf da zina istemedikleri için birbirlerine karşı hissettikleri aşkı kalplerine gömdüler. Napoleon sonunda Josephine'den alamayacağı bir şeye ihtiyaç duyduğunu anladı, bir varise. Üzülerek yollarını ayırdılar.

  Odysseus ve Penelope

  Çok az çift bunlar kadar fedakarlık yapabilir. Ayrı düştükten sonra tekrar bir araya gelebilmek için 20 sene beklediler.Odysseus Penelope ile evlendikten hemen sonra ülkede savaş çıktı.Penelope eşinin geri döneceğinden pek umutlu değild ve bu yüzden kocası olmak isteyen 108 kişiyi reddetti.Odysseus ise mükemmel güzel büyücülere kanmayıp evine ve oğlunun yanına geri döndü.

  Paolo ve Francesca

  Paolo ve Francesca aşkı Dante'nin başyapıtı olan 'İlahi Komedya' ile ünlü oldu. Bu gerçek bir hikaye. Francesca, Gianciotto adlı kötü bir adamla evlidir ama aşık olduğu insan kocasının kardeşi olan Paolo'dur. Onların aşkları beraber okudukları bir kitap sayesinde büyür. En sonunda bu iki aşık Gianciotto tarafından öldürülür.

  Scarlett O'Hara ve Rhett Butler

  'Rüzgar Gibi Geçti' kuşkusuz edebiyatın ölümsüz eserlerinden biridir. Margaret Mitchell'in eseri olan 'Rüzgar Gibi Geçti', Scarlett ve Rhett arasındaki aşk ve nefreti konu alır. Hikaye boyunca fırtınalı evlilikleri iç savaşın etkileriyle beraber ilerler. Herkesle aşk yaşayan Scarlett kimi seçeceği konusunda karar veremezken Rhett'i seçer. Ne yazık ki iş işten geçmiştir. Scarlett'in yaptıkları zaten Rhett'i ondan uzaklaştırmıştır.

  Jane Eyre and Rochester

  Charlotte Bronte'un bu ünlü masalında, arkadaşsız karakterler her birinin yalnızlığına çare bulur. Jane kötü muamale görmüş bir yetimdir. Sinir bozucu ama çok zengin olan Edward Rochester'e bakıcılık yapmaktadır. Bu imkansız aşk gün geçtikçe büyümüştür.Tam evlenecekleri gün Edward'ın zaten evli olduğunu öğrenen Jane şehri terk eder. Büyük bir yangın sonrasında Edward karısını ve gözlerini kaybeder. Jane bunu duyunca geri gelir ve sonsuza kadar mutlu yaşarlar.

  Leyla ile Mecnun

  Leyla ile Mecnun ulaşılamaz aşkların trajik hikayesidir. Yüzyıllar boyu tekrar tekrar anlatılmış olan bu hikaye herkes tarafından bilinmektedir. Leyla ve Mecnun okula giderken birbirlerine aşık olmuşlardır. Bu aşk herkes tarfından farkedilince birbirlerini görmeleri engellenmiştir. Mecnun üzüntüden kendini çöllere atmış, hayvanlarla beraber yaşamış ve yiyip içmemiştir. Bu yüzden Mecnun'a herkes deli gözüyle bakmıştır. Çölde kendisini para karşılığı Leyla'ya götüreceğini söyleyen bir bedevi ile arkadaş olur. Leyla'nın babası onu başkası ile evlendirmiştir. Leyla'nın kocası ölünce bedevi Leyla ile Mecnun'un görüşmesine yardım eder. İki aşık sadece öbür dünyada bir araya gelirler.

  Heloise ve Abelard

  Bu hikaye bir rahip ve rahibenin aşkını anlatan bir hikayedir.1100 yılında Abelard, Notre Dame'da okumak için Paris'e gider. Felsefe alanında başarılar kazanır. Bir gün Abelard Elosie'in eğitimcisi olarak kiralanır. Zamanla bu ilişki aşka döner ve ikisi gizlice evlenirler. Heloise'in amcası bu ilişkiye onay vermeyeceği için Abelard Heloise'ı güvenli bir yere yollar. Amca Abelard uyurken onu hadım eder. Bu olaydan sonra Abelard rahip olur ve kendini öğrenmeye adar. Kalbi kırılan Heloise ise rahibe olur. Ayrılıklara ve yaşananlara rağmen aşkları sonsuza kadar sürer.

  Pyramus ve Thisbe

  Bu çiftin aşkı o kadar bencil bir aşktı ki ölüme bile beraber gideceklerine inanıyorlardı. Pyramus ve Thisbe birbirine komşu evlerde yaşayıp büyüdükçe birbirlerine daha fazla aşık olan iki karakterdi. Aileleri evlenmelerine karşı olduğu için bir gece evden uzak bir ağaç altında buluşmaya karar verirler. Thisbe erken gider. Ağacın altında beklerken ağzı kanlı vahşi bir aslan yanına yaklaşır. Thisbe panik halinde kaçar ve kaçarken peçesini düşürür. Ağacın altına geldiği zaman Thisbe'nin peçesini aslanın ağzında gören Pyramus onun öldüğünü düşünür. Sevgilisinin ölümüne dayanamayacağını düşünen Pyramus kendi kılıcıyla kendini öldürür. Kayalıkların arkasına saklanmış olan Pyramus dışarı çıkınca seviglisinin öldüğünü görür ve kılıcı onun gögsünden çıkarır ve kendisine saplar.

  Elizabeth Bennett ve Darcy

  Jane Austen'ın klasik romanı 'Gurur Ve Önyargı''nın iki unutulmaz karakteri. Elizabeth ve Darcy. Darcy aristokratik denebilecek, toplumda iyi yeri olan bir aileden gelmektedir. Elizabeth ise oldukça mütevazı olan orta ailenin beş kızından biridir. Kısacası ikilinin aşkı toplumun farklı kesimlerini de birleştirdiğinden oldukça ilginçtir.

  Salim ve Anarkali

  Salim ve Anarkali'nin aşkı günümüzde dahi tüm aşıkların bildiği destansı bir masaldır. Babür İmparator'u Akbar'ın oğlu olan Salim, kendisinden daha düşük sosyal statüye sahip olan sıradan bir kız olan Anarkali'ye aşık olur. İmparator'un karşı çıkmasıyla baba ve oğul savaşırlar. Ölüme mahkum edilen Salim'i kurtarmaya çalışırken Anarkali diri diri gömülür.

  Pocahontas ve John Smith

  Amerikan tarihinin efsanevi hikayesi ve aşkıdır. Pocahontas, yakışıklı İngiliz beyefendisi John Smith kızıl derililerin eline tutsak olarak düştüğünde onu kurtarır ve aşık olur. Daha sonra Pocahontas Smith'i hiç görmez. Ta ki 8 yıl sonra Hıristiyan olup İngiltere'ye gidene kadar.

  Şah Cihan ve Mümtaz Banu Begüm

  Hiç kuşkusuz tarihin en büyük ve görkemli yapıtlarından biri olan Hindistan'da bulunan Tac Mahal bu olağanüstü aşkın hatırası olarak yaptırılmıştır. Mümtaz, eşine 14 çocuk doğurduktan sonra onun favorisi olup böylesine bir hediyeyi hak etmiştir.

  Marie and Pierre Curie

  Onlarınki bilim aşkıdır. Ülkesi Polonya'da eğitimine devam edeyemen Bayan Curie, Fransa'ya gittiğinde Pierre Curie'nin dikkatini çeker ve aralarındaki aşk böylelikle başlar. Evlendikten sonra bile iş birlikteliklerini devam ettirmişlerdir, ve beraber polonyum ile radyum elementlerini bulmuşlardır.

  Kraliçe Victoria ve Prens Albert

  Eşinin ölümünün ardından 40 yıl boyunca yas tutan bir kadının, İngilzi Kraliyet Ailesi'nin aşk hikayesidir. Evliliklerinin 21'inci yılında Albert hayatına veda eder ve bu Victoria'yı derin bir yasa boğar. Öyle ki, kraliçe üç yıl boyunca toplum içerisine dahi çıkmamıştır. Ayrıca bu derin acı kraliçeyi hiç bir şeyden vazgeçirememiştir ve ülkeyi yönettiği sırada İngiltere'yi dünyanın bir numaralı devleti haline getirmiştir.

  EKOLAY

 2. #2
  güney
  Misafir..
  Hıımmm ...Güzel hikayeler...
  Şimdi Süpermeydanın efsaneleşen en büyük aşkı ne acaba?
  Bilen varmı?

 3. #3
  Onursal Üye
  Üyelik tarihi
  Apr 2009
  Nerden
  ISTANBULLU -YURTDISINA OTURUYORUM
  Mesaj
  14.034
  Rep Gücü
  88647
  merhaba!

  Taç Mahal, Hindistan Türk İmparatorluğu'nun Timuroğulları hanedanının 5. hükümdarı Şah Cihan (1593-1666) tarafından, o zamanki imparatorluğun başkenti olan Delhi’nin 193 km güneyinde bulunan Agra şehrinde, Yamuna Nehri'nin kıyısında yaptırılmıştır. Dünyada aşk için dikilmiş en büyük ve en güzel anıt olarak kabul edilen bu anıt-mezar, Şah Cihan'ın büyük bir aşkla sevdiği eşi Ercümend Banu'nun (Mümtaz Banu) 1631’de 14. çocuğunu dünyaya getirirken vefatı üzerine, onun hatırasına yaptırılmıştır. Şah Cihan eşi Mümtaz’la 18 yıldır evliydi. Mümtaz Banu vefat ettiğinde 36 yaşındaydı. Şah Cihan, hanımının ölümüyle hem eşinden, hem de danışmanından olmuştu. 2 yıl yas tuttu. Hatta bu iki yılda saçlarının tamamen ağardığı söylenir.

  Aski icin oyle bir eser yaptiriyor ki; Dünyanın yedi harikasından biri oluyor.
  Bu harika askta dunyanin yasanmis ornek aski herhalde.

Benzer Konular

 1. Hikayeleri silmeyin
  mopsy Tarafından Sizden Yonetime! Foruma
  Yorum: 5
  Son mesaj: 20-04-2012, 06:29 AM
 2. İlginç SMS hikayeleri!
  dogangunes Tarafından Cep Telefonu ve Aksesuarları Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 07-02-2011, 04:54 PM
 3. KUR'AN KISSALARI/Hikayeleri
  mopsy Tarafından Din ve İnanç Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 17-08-2010, 01:10 AM
 4. Aşk hikayeleri
  blueice Tarafından Ask ve Sevgi Foruma
  Yorum: 1
  Son mesaj: 27-12-2008, 11:07 AM
 5. Yol hikayeleri...PART 1....
  güney Tarafından Öykü ve Hikayeler Foruma
  Yorum: 16
  Son mesaj: 30-09-2008, 02:23 AM
Yukarı Çık