Gösterilen sonuçlar: 1 ile 1 Toplam: 1
 1. #1
  Aktif Üye -BaDe- - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jan 2009
  Nerden
  Eskişehir
  Mesaj
  1.588
  Rep Gücü
  20917

  Suçlamalarınıza dikkat edin!

  Suçlayıcı tavırlar evlilik kurumuna ciddi ölçüde zarar veriyor, uzmanlar eşlere 'birbirinizi yargılamayın' uyarısında bulunuyor.
  Evlilkte mutlu olmanın temel prensiplerini açıklayan Dr. Cem Keçe, çiftlere, 'Emir cümlesi kullanmayın, yargılayıcı ve suçlayıcı olmayın, rolleri paylaşın, iletişime ve karşılıklı anlayışa önem verin, kıyaslamayın, cinsel hayatınızı renklendirin gibi bazı önemli önerilerde bulunuyor.

  Kültür farkı sorun yaratabilir
  Kültür, anlayış ve davranış farklılıkları da evliliklere zarar veriyor. Çiftlerin çoğunluğunun birbirilerini fazla tanımadan, duygularının etkisiyle yakınlaşıp, her şeyin toz pembe gideceği hayaliyle evlendiğini anlatan Keçe, bunun da mutsuz yuvaların kurulmasına yol açtığını ifade ediyor. Keçe, 'Eşlerinden ayrılmayı düşünen veya anlaşamadıkları için mutsuz olduklarını ifade eden bu çiftlerin başa çıkılmaz olarak gördükleri sorunlar, büyük oranda karakter, kültür, anlayış ve davranış farklılıklarıdır' değerlendirmesini yapıyor. Sorun yaşayan çiftler, 'Eşim beni anlamıyor', 'Eşim çok değişti', 'Artık beni sevmiyor', 'Daha fazla dayanma gücüm kalmadı', 'Evlenmeden önce daha iyiydik' ve 'Ne yapmam lazım bilemiyorum' şeklinde yakınmalarda bulunuyor. Keçe bu tür yakınmalar için de şunları söylüyor 'Bu yakınmaları söyleyen ve evlenene kadar hiçbir problem yaşamadıklarını ifade eden çiftler, evlendikten sonra var olan her anlaşmazlığın ve tartışmanın kaynağını acımasızca evlilik kurumuna bağlama yanlışlığına da düşüyorlar. Bir süre sonra 'belki de evlenmeseydik bunlar başımıza gelmezdi' diye düşünüyorlar.

  Çiftler yardım almaya çekiniyor
  Ancak inatlaşmaları, karşılıklı atışmaları, ego tatminsizliklerini veya karakter farklılıklarının doğurduğu mutsuzlukları göremeyen çiftler evlilik kurumunun değil, kendilerinin sorun yarattığını kabul etmek de zorlanıyorlar.

  İşte bu nedenlerden dolayı evlilik danışmanlığının amacı, çiftlerin kendi başlarına çözemedikleri her türlü problem ve çatışmaları terapist ile beraber anlamaya çalışmaları ve çözüm yollarını en iyi şekilde öğrenmeli

  - TurkForum.Net
  Konu -BaDe- tarafından (31-01-2009 Saat 04:49 PM ) değiştirilmiştir.

Benzer Konular

 1. 3g kullanıyor iseniz buna dikkat edin
  YukseLL Tarafından Cep Telefonu ve Aksesuarları Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 24-07-2012, 04:59 PM
 2. CV yazarken bunlara dikkat edin!
  YukseLL Tarafından İş ve Kariyer Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 23-12-2010, 02:19 PM
 3. Dikkat edin ey insanlar!
  RABİA Tarafından Kuran-ı Kerim Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 20-01-2010, 06:26 PM
 4. Yazın ayaklarınıza dikkat edin
  serseriozi Tarafından El Ayak Bakımı Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 21-06-2007, 01:10 PM
 5. Öpüşürken dikkat edin
  Cerrah Tarafından Sağlık Bilgileri Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 11-01-2007, 09:32 PM
Yukarı Çık