+ Konuya Yorum Yaz + Yeni Konu Aç
Gösterilen sonuçlar: 1 ile 2 Toplam: 2

Aldatmanin arkasındaki sebep ne?

İnsan İlişkileri Kategorisinde ve Ask ve Sevgi Forumunda Bulunan Aldatmanin arkasındaki sebep ne? Konusunu Görüntülemektesiniz, Konu içerigi Kısaca ->> İnsanların uzun yıllardır cevabını aradığı 'aldatma' eyleminin altında, biyolojik, p***olojik ve sosyal nedenlerin olduğu iddia edildi. Ege Üniversitesi (EÜ) Tıp

 1. #1
  - Çevrimdışı
  Eski Üye Nil@y - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Aug 2006
  Üye Numarası
  6511
  Mesaj
  2.070
  Beğenmiş
  0
  Beğenilmiş
  0
  Rep Gücü
  329

  Aldatmanin arkasındaki sebep ne?

  İnsanların uzun yıllardır cevabını aradığı 'aldatma' eyleminin altında, biyolojik, p***olojik ve sosyal nedenlerin olduğu iddia edildi.

  Ege Üniversitesi (EÜ) Tıp Fakültesi P***iyatri Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Çelikkol, insanın biyolojik, p***olojik ve sosyal bir canlı olduğunu belirterek, "'Aldatma söz konusu olunca, bu üç nedenden biri, ikisi hatta üçü bir arada olabilir" dedi.

  Çelikkol, erkeklerin büyük bölümünün aldattığında, bunu ballandıra ballandıra çevresine anlattığını ve bundan haz duyduğunu ifade etti. P***ologların üzerinde durdukları, insan davranışını önemli ölçüde belirleyen üç konu olduğunu kaydeden Çelikkol, bunların benlik kavramı, özsaygı ve özgüven olduğunu söyledi.

  Çelikkol, bazı kişilerde bu üç nitelikte önemli ek***lik söz konusu olduğunu belirterek, böyle kişilerin aşağılık kompleksi içinde boğulduklarını öne sürdü. Bu güvensizlik ve inançsızlığın, kişisel deneyimlerin, geçmiş yaşantının, davranışların ve sosyal etkileşimlerin toplamında geliştirilen kazanımlar olduğunu ifade eden Çelikkol, bu durumdaki kişilerin, farkında olsa da olmasa da kendini sürekli başkalarıyla kıyasladığını, dahası eşini, çocuklarını da başkasının eşleriyle, çocuklarıyla kıyasladığını, bu tür bilinçli veya bilinçdışı karşılaştırmaların zihninde şekillenip, benlik kavramının gelişme düzeyini belirlediğini söyledi.

  Çelikkol, bu durumun, kişinin davranışlarında etken olduğuna dikkati çekerek, 'Aşırı olursa örnekleri verilen davranışlar ortaya çıkar'dedi. Birçok uzmanın, benlik kavramını, özsaygıyı ve özgüveni her alandaki toplam duygusal uyumun en iyi göstergesi olduğunu kabul ettiğine dikkati çeken Çelikkol, altta yatan değersizlik hislerinin genellikle birçok durumda ruh sağlığını etkilediğini, hatta bozabildiğini kaydetti.

  Toplumsal değer yargılarının veya erkek yanlı peşin hükümlerin de bu davranışları beslediğini belirten Çelikkol, 'Aldatma, erkek tarafından yapılıyorsa, adı çapkınlık olur. Genel anlamda erkek çapkınlığının mağduru hatta bazen kurbanı olan kadın da büyümekte olan oğluna çapkın diye, bir anlamda yüceltici sıfatlarla hitap etmekte zorlanmaz, hatta haz duyar' diye konuştu.


 2. #2
  - Çevrimdışı
  Tecrübeli Üye
  Üyelik tarihi
  Dec 2006
  Üye Numarası
  23696
  Mesaj
  352
  Beğenmiş
  0
  Beğenilmiş
  0
  Rep Gücü
  12

  Cevap: Aldatmanin arkasındaki sebep ne?

  bence erkekde kadında aldatsa çapkınlık olmas aldatmak çok kötü bişi eğer başka bi insan olcaksa ilişki yaşadığın insanı hayatından çıkar

Benzer Konular

 1. Topun arkasındaki kirli tezgah!
  mopsy Tarafından Futbol Foruma
  Yorum: 5
  Son mesaj: 03-07-2009, 06:28 PM
 2. İki ciddi sebep?
  onairci Tarafından Öykü ve Hikayeler Foruma
  Yorum: 5
  Son mesaj: 08-05-2009, 11:16 AM
 3. Ölüme Sebep Yazı
  SOSYALİST Tarafından Vip Salonu Foruma
  Yorum: 6
  Son mesaj: 16-03-2009, 07:35 PM
 4. Aldatma eyleminin arkasındaki sebep ne?
  -BaDe- Tarafından Serbest Kürsü Foruma
  Yorum: 2
  Son mesaj: 24-02-2009, 01:10 AM
 5. Su İçmek için 46 Sebep
  Karakarizma Tarafından Sağlık Bilgileri Foruma
  Yorum: 1
  Son mesaj: 15-12-2007, 01:26 AM
Yukarı Çık