EGO'MANYA-K
“Kimsenin Kimse Üzerinde İpoteği Yoktur” diye başlıyor bir şarkının dizeleri. Çok mantıklı geldiği için yazıyorum. Ve neden aslında bildiğimiz şeyleri, karşımızdakinin onayını aldıktan sonra, anlamış numarası yaparız bilmiyorum. Kimse kimseye hüküm giymiş durumda değil, yahut biri diğerini prangalamış filan da değil. Zincire bağlayanını da görmedim. Demek ki istediğimiz an gidebiliriz.
Nasıl geldikse karşımızdakinin hayatına, aynen öyle gidebiliriz de! Bu gereksiz kıskançlık krizleri, inatlaşmalar, saygıyı bitirmez mi aslında?
Saygı bitince gitmeli her insan.
Çünkü o zaman, sevgi dedikleri de yalan.
Bu benim inancıma göre elbet. Yıllar olunca evrim geçireli, artık iflah olmuyor yeminler. Uğraşmıyor, uğraşmamalı da insan. Ben bile beni henüz çözememişken, kime verilebilinirki o fırsat? Aynı hesap. Mesela kem küm ederek zaman harcanmamalı. Ne diyecekse, kararlı olmalı, netlik bulmalı. Ben giden zamana acırım. Hiçbir şeye, hiç kimseye değil de, boşa giden dakikalarıma acırım.
İnanın hayat bunu öğretiyor insana. Öğrenmeye meyilli olana tabi. Ellerini nereye koyacağınızı bilmezsiniz ya, sahneye ilk çıktığınızda. Fas duruş vardır. Takılıp kalırsınız. Yana koysam olmaz, bağlasam durmaz, arkada görünmez gibi. Bu ona benziyor. Birini tren yerine koymaktansa, “Eyvallah” diye bir kelimem var hali hazırda. Nasılsa; Az önce gülüşlerim var. Dünden kahkahalarım kaldı. Geçen haftam müthiş keyifliydi gibi.
Ya ben “Artık Melek Değilim” yada öğrendim tutunmayı hayata. Çok şeyi kabul ettim, ilk önce kendimle dalga geçtim, ben beni eleştirdim, gerçeklerle yüzleştim. Geriye ne mi kaldı? Aşkın aslında bende varolduğu, karşımdakine yüklediğim anlamların sadece benim beynimden geçtiği, bu hayatta ben olmadıktan sonra hiç kimsenin, hiçbir şeyin benim için bir önemi olamayacağı gibi acımtırak gerçekler. Bence sıra sizde. Yüzleşmeli her insan kendiyle.
Artık, mıy mıy ağlayıp zırlayanlar, sinirlerimi zıplatıyor mesela. Bir insan için, kendi hayatından vazgeçme noktasına gelenlerin, hayatı bu kadar hafife almaları, bu kadar kör olmalarını anlayamıyorum. Hoş anlamak için kılımı bile kıpırdattığım söylenemez ya neyse.
Hele karşınızdakini bir şeye inandırmaya zorlamak kısmı yok mu? Asıl bam teli orası. Ben bir kere söyleyeceğim ve tekrarını isteyecek! Ahh bu ne kadar boş bir bekleyiştir. Asla tekrarı yoktur. Aynı sayfaya durup durup aynı şeyleri yazmak zorunda bırakılırsanız, o kalemi alıp, sayfaya en büyük boyundan bir çarpı koymaz mısınız? Ben yaparım. Bir de yetmezse, hıncımı alamazsam yırtar atarım.
İma kullandığım doğrudur. Fakat bir yazarın en değerli mücevherleri “Kelimeleri” değil midir? Ne kadar başım yansa da bu odak noktasından, kaç yorganı yakıp, kaç kaldırımı es geçtiğimin haddi hesabı yoksa, bu doğrudur. Bu yüzdendir alıp başımı gitmelerim. Bu yüzdendir, kendimden başka kimseye hesap vermemelerim. Böyle kabul edilmelidir. Etmeyene zevkle kapı gösterilir.
Kurallı ilişki olmaz. Olursa kuralsız tarafın pasaportu tüm giriş, çıkışlara onaylıdır mesela, bunu da pek kimse anlamak istemez. Hadi bakalım ben kuralları koydum, şunlar şunlar yapılmayacak, bunlar bunlar böyle yapılacak ve sen de bunlara uyacaksın. – yapma yahu, benim de ellerim armut topluyordu zaten. – sen otur oturduğun yerde o kriterlerinle, ben bir turalayıp dönerim canım senin sınırlarının orta yerine. - Sonra kızmak yok ama anlaştık mı? sonuç şudur;
Hayatınıza su üstünden bakmayın! Araştırın, öğrenin kendinizi. Karşınızdakinin fikirleri ne kadar mühimse, kendi cümlelerinizi kurmak, daha kalıcıdır benliğinizde. Evet herkese saygı gösterin ama önce kendinize. Olmayacak bir şeyi hırs yapmak vakit kaybından başka bir şey değilse, o vakit kaybı en değerli şey olsun hayatınızda. Ve eğer olduğunuz yerde bir şeyler karalanıp kirlenecekse, çekip gidin güzelliklerinizle
kaynak