Gösterilen sonuçlar: 1 ile 4 Toplam: 4

Sevgi takıntılı olursa kişiye zarar veriyor

İnsan İlişkileri Kategorisi Ask ve Sevgi Forumunda Sevgi takıntılı olursa kişiye zarar veriyor Konusununun içerigi kısaca ->> İnsanoğlunun en güçlü ve coşkulu ruh hallerinden olan aşkın nörolojik temellerini araştıran nörologlar, bu sevgi ve arzunun yoğunluğunu ölçtüler. Aşkın, ...

 1. #1
  - Çevrimdışı
  Onursal Üye dogangunes - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Apr 2007
  Burç:
  Kova
  Cinsiyet
  Kadin
  Mesaj
  17.801
  Rep Gücü
  137443

  stat Sevgi takıntılı olursa kişiye zarar veriyor

  İnsanoğlunun en güçlü ve coşkulu ruh hallerinden olan aşkın nörolojik temellerini araştıran nörologlar, bu sevgi ve arzunun yoğunluğunu ölçtüler.


  Aşkın, beyinde muhakeme yeteneğini çalıştıran bölümü etkisiz hale getirdiği, beyindeki kimyasallardan serotoninin âşıklarda ve saplantılı kişilik bozukluğu olanlarda aynı seviyede olduğu belirlendi. Londra Üniversitesi nörobiyoloji profesörlerinden Semir Zeki, fonksiyonel MRI kullanarak yaptığı araştırmada, 17 kişiye önce sevdiği kişinin, ardından da arkadaşlarının fotoğrafları gösterilerek, serebral kan akışları izlendi. Araştırmada insana müthiş mutluluk ve haz veren aşkın, kişilerdeki "muhakeme yeteneğini yitirdiği" ve "saplantılı kişilik bozukluğuna" olduğu ortaya çıktı.
  Araştırmaya göre aşk, beyinde güven, inanç, haz duyma ve ödüllendirme fonksiyonlarını etkinleştiriyor. Âşık olanlarda oksitosin ve vazopressin maddeleri fazla salgılanıyor ve bu da karşıdaki kişiye olan bağlılığı artırıyor. Tek eşli kadın ya da erkeklerde daha çok oksitoksin salgılanıyor. Âşıkken dopamin ve norepinefrin artıyor. Dopamin motivasyon artışına, mutluluk, heyecan, uykusuzluk, kalp çarpıntısı ve nefes darlığına neden oluyor. Norepinefrin de heyecan ve enerji düzeyini artırırken, uyku ve iştahı kaçırıyor.
  Aşk, insan beyninde muhakeme ve yargılama yapan bölümleri de etkisiz hale getiriyor. Âşık olan kişiler, sevdiklerine karşı muhakeme yeteneğini kaybediyor. "Âşıkken tamamen kör oluyor" ve âşık olunan kişinin olumsuzlukları beynin bu bölgelerinin çalışmaması nedeniyle görülemiyor. Semir Zeki, "Aşk bir hastalık; ama tedavi etmeye gerek yok. Hayatınız boyu devam etmesini istediğiniz bir hastalık. Arzu edilen bir felaket." diyor. Kadınların psikolojik açıdan erkeklere oranla çok güçlü olduğunu ifade eden Zeki, kadınların aşkının daha uzun sürdüğünü, ancak vazgeçtikten sonra da daha kolay unuttuklarını söylüyor.
  Beynin 'zihin teorisi' olarak adlandırılan ve başkalarıyla farklılıklarını ortaya koyan mekanizması da âşık olunca devreden çıkıyor. Bu nedenle kişiler âşık olduklarıyla aralarında bir ayrım yapmıyor ve onu kendisi gibi görüyor.
  Ayakları yerden kesiyor!
  Araştırma, aşkın, insanları nasıl saplantılı hale getirdiğini de açık şekilde ortaya koyuyor. İnsanların beynindeki kimyasallardan serotonin seviyesi âşık olanlarda, saplantılı (obsesif kompülsif bozukluğu) kişilerinkiyle aynı seviyede bulunuyor. Aşk bir yandan kişiye huzur ve güven verirken, diğer yandan ayaklarını yerden kesiyor. Beyindeki 'medial insula' bölümü aşkla aktive oluyor. Agresif davranışlarla ilgili bu bölüm, âşık kişilerde çalışıyor ve anlaşmazlıkların üstesinden gelmeye yarıyor. Aşk, duygulanım, dikkat, motivasyon ve hafıza ile ilgili beyin alanlarını aktif hale getiriyor. Bu yapıların aktifleşmesi, stresin azalmasına neden oluyor. Sinir hücreleri arasında hedeflere uygun bağlantıları etkileyen uyarı maddelerinden sinir büyüme faktörü de (NGF) aşkın süresini biçiyor. Ellerin terlemesine ve heyecanın yükselmesine de sebep olan NGF değeri, tutkulu aşkın ilk zamanlarında yükseliyor. Araştırmada insanın yaratılışı itibarıyla bu tutkuyu sürdüremediği ortaya çıkıyor ve arzunun şiddetiyle doğru orantılı artan NGF değeri en fazla 3 yıl sonra azalıyor. Prof. Dr. Zeki, "Beyindeki bazı kısımların aktivasyonunu yitirmesine sebep olan aşkın, rasyonel olmadığını" vurguluyor.

  kaynak

  Her Hakkım Saklıdır®
  |l|lllll|lll||ll||lll||ll||
  ³³°¹³²¹³ °¹²¹²²³
  © σяigiиαL-ρяσfiLє ®

  Supermeydan

 2. #2
  SAHARAY
  Misafir..

  Cevap: Sevgi takıntılı olursa kişiye zarar veriyor

  Gerçek sevgi ve aşk insana asla zarar vermez diye düşünüyorum. Hastalıklı sevgi yada aşk hem sevene
  hem de sevilene
  onarılmaz zararlar verilebilir. Aşık olduğu kız reddetti diye onu öldüren
  hastalıklı duygular yaşayan ama buna aşk duygusu zannederek cana kıyan
  birinin duygusu sevgi yada aşk olamaz. Sevgi yada aşk insana pozitif enerji ve
  mutluluk verdiğinde güzeldir. Yürekte sızısı da güzeldir ve bazen bu sızı bile sizi
  mutlu etmeye yeter. Allah hastalıklı sevgi ve aşktan korusun...

 3. #3
  - Çevrimdışı
  Süper Aktif Üye kirmizigül - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jan 2008
  Nerden
  Istanbul, Turkey, Turkey
  Mesaj
  3.148
  Blog Mesajları
  22
  Rep Gücü
  18820

  Cevap: Sevgi takıntılı olursa kişiye zarar veriyor

  bence ask dünyada en yücevarlik ALLAH onu yanlislarinda korusun.

 4. #4
  - Çevrimdışı
  2. şiir yarışması birincisi _gülgünturan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  May 2008
  Nerden
  İstanbul
  Mesaj
  269
  Rep Gücü
  178

  Cevap: Sevgi takıntılı olursa kişiye zarar veriyor

  Sevgi de veya insanlarda takıntı her zaman olabilir ama biz bile bile bu takıntıları gözardı ederek yürekten seversek zamanla hepsi atlatılır.Çağımızda her hastalığın bir çaresi var sayılır.Tıbbın çare bulamadığı tek şey ise kıskançlık :)

Benzer Konular

 1. Bdp’nin sivil itaatsizlik eylemleri halka zarar veriyor
  helindem Tarafından Özgün Makaleler Foruma
  Yorum: 1
  Son mesaj: 13-04-2011, 08:56 PM
 2. Bilimsel olmayan yayınlar halkımıza zarar veriyor
  ZAAX Tarafından Alternatif Tıp Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 18-01-2010, 11:28 PM
 3. Bilincini kaybeden kişiye su vermeyin
  ceyyda Tarafından Sağlık Bilgileri Foruma
  Yorum: 1
  Son mesaj: 02-07-2008, 10:16 AM
 4. "İyi Bir Anne Olabilecek miyim?" endişesi zarar veriyor!
  Affrodit Tarafından Anne Baba ve Çocuklar Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 01-04-2008, 10:31 AM
 5. Çocuklarda Saplantılar Ve Takıntılı Hareketler
  Gül@y Tarafından Anne Baba ve Çocuklar Foruma
  Yorum: 2
  Son mesaj: 12-02-2008, 03:22 PM
Yukarı Çık