Yaşadığımız ilişkilere neler oluyor? Çiftler artık daha sık ayrılıyor. Beraberlikler kısa sürüyor, birbirini bulmak zaman alıyor. Yoksa erkek ve kadın, birbirlerinin tamamlayıcı özelliklerini artık tamamen yitirdiler mi?Günümüzde erkeklerin ve kadınların artık birbirine uymadıklarını söylemek pek doğru olmaz. Bu arada erkekler kadınlara öylesine uyum sağladılar ki, buluşmalar kızlar toplantısına dönüşüveriyor. Güzel ve rahat ama heyecansız...Aslında bunun en büyük suçlusunun kadınlar olduğu ise kocaman bir yalandan ibaret. Erkeklerle aynı haklara sahip olmak için savaşmak zorunda olmaktan başka bir çaremiz kalmamıştı. Ve bu savaş yaklaşık 30 yıl sürdü. Üstelik biz kadınlara metrelerce mor kumaşlara, yüzlerce kurbağa bacağına ve sayısız sinir harbine maloldu. İşte bu yüzden bugün kendimizi ifade özgürlüğüne sahibiz. Yine yüksek topuklar üzerinde ve pürüzsüz bacaklarımızla üstelik bu kez egemenliğimizi ilan edebilme gücüyle birlikte.

Erkeklik, yüksek riskli bir yaşam formu

Kadınlar kadın olabilme gücünü kendilerinde yeniden keşfettiler. Ya erkekler? Bizim gelişimimiz onları öylesine ikna etti ki, özellikle son yıllarda eskisinden daha feminen oldular. Öyleyse artık yavaş yavaş karşı cinse veda vakti gelip çattı mı? Uzmanlara gore "kesinlikle hayır". Biz kadınlar X noktasına yaklaşarak, erkekleri kendi çaresizlikleri içinde kalmaya mahkum ettik. Öyle ki, erkekler üzerinde araştırmalarıyla ünlü Alman araştırmacı Waller Hollstein'a göre erkeklik artık riskleri yüksek olan bir yaşam formu haline geldi. Sağlıksız ve hiç olmadığı kadar belirsiz... Ama bu durumun böyle devam etmesi imkansız. "İşte bu yüzden erkekler kendilerini yeni baştan yaratmaya başlayacaklar"diyor, trend araştırmacısı Prof. Peter Wippermann.

Peki, erkek ne zaman yeniden erkek olacak?

Araştırmalara göre 30 yıl içinde. Üstelik inanılmaz bir şekilde. Ama biz onları kendi yolumuzda istiyor muyuz ki? Karakterlerine kendi özel rollerinden yeniden şekil veren erkeklere ihtiyacımız yok. Çünkü kadın olarak bugüne dek iyi birer örnek teşkil ettik. Yeniden sahip olduğumuz ve kaybetmekten kokmadığımız dişiliğimizle üstelik. Bizim ihtiyacımız olan, erkeksi olan ama asla kadından daha üstün bir cins olduğunu düşünmeyen erkek modeli. Tabii ki, bizden farklı olabilirler. Zaten bu doğanın bir gereği. “Karşı cinslerin doğuştan gelen özellikleri var. Ve bu asla kaybol mayacak." diyor sosyolog Prof. Werner Habermehl.Kaynak : Elle