Gösterilen sonuçlar: 1 ile 9 Toplam: 9

Sevmek...?

İnsan İlişkileri Kategorisi Ask ve Sevgi Forumunda Sevmek...? Konusununun içerigi kısaca ->> Bu aralar özellikle akşamları, toparlanma projem dahilinde kalabalık içinde yalnızlık çekmeyi tercih ediyorum, Beyoğlu caddelerinde ve mekanlarında. Kimseyle bir işim ...

 1. #1
  - Çevrimdışı
  Üyecik
  Üyelik tarihi
  Feb 2008
  Mesaj
  2
  Rep Gücü
  12

  Sevmek

  Bu aralar özellikle akşamları, toparlanma projem dahilinde kalabalık içinde yalnızlık çekmeyi tercih ediyorum, Beyoğlu caddelerinde ve mekanlarında. Kimseyle bir işim yok. Daha doğrusu işimin olmaması için çaba sarf ediyorum. Tabii etraftaki konuşmaları duymazdan gelemiyorum. Her ne kadar bu aralar duymak istediğim şeyleri duyamıyor olsam da, kulaklarım o kadar kötü durumda değil, kalbime ve gözlerime nazaran.

  Planlı programlı olmasa bile, ayaklarımın beni götürdüğü bir yer var elbette. Genellikle oraya gidiyorum. Yanlış anlamayın, kasıtlı olarak gitmiyorum, ayaklarım götürüyor. Tüm suçlu onlar. Ama asıl suçlu kalbim. Ah! afedersin kalbim. Şey, seni bu duruma düşürdüğüm için.
  Özgün özgün yaşayıp gidiyoruz malt kıvamında. Herkes buranın ucuz olduğunu düşünüyor. Sanırım ondan o kadar çok içiyorlar. Pahalı olsa içmeyecekler! Benim bir fikrim yok, onca gürültünün içinde her zamanki gibi o gün yanımda olan kitabın ne anlattığına bakıyorum.
  Başımda bekleyen yılışık ve paragöz garsona kalamar siparişi verip kaldığım yerden devam ediyorum kısa Özgün hayatıma.

  Tam yanımdaki masada bir çift oturuyor, kimi zaman hararetli tartışmalar yapıyorlar konunun özel olduğunu kimseden saklamadan. Galiba kalabalıktan istifade ediyorlar, ondan o kadar rahatlar. Arada bir duraksayıp önlerindeki içkilerle ilgileniyorlar. Oğlan söylediği midye tavanın sol cenahından besmelesiz götürmeye başlıyor. Kızın yüzündeki ifadeden işte senin bana olan saygın bu kadar, dediğini duyabiliyorum. Kafanı tabağa gömmüş benimle değil, yemekle ilgileniyordun. E, haklı, bu kadarcık saygı beklemekte.

  Seninle her yolu denedim, dedi kız. Seni terk ettim, geri döndüm. Sonra bitti dedik bitirdik. Arkadaş olalım dedik o da olmadı. Ne olacağız biz böyle?

  Ne yapalım biz de böyle insanlarız, dedi oğlan. Bizi de böyle kabul etmek lazım. Her yolu denedik eğer olmuyorsa, denemeye ve olduramamaya devam edeceğiz.

  Komik çocuk, esprili, kadınların genelinin hoşlandığı erkek modellerinden biri. Biraz daha konuşursa çocuktan ilham almaya başlayabilirim, diye düşündüm. Genelde roman karakterlerimin tarzında konuşuyor bu çocuk. Bu çocukta iş var, bu çocuk bize iyi gelir. Ne yapacağımızı bilmediğimiz şu zor durumda. Şu zor durumda ve hayatta düşebileceğimiz diğer zor durumlarda, hiç bir işe yaramasa hiç olmazsa güldürür bizi. Esprili ama çarpcı ve düşündürücü. Peki, gerzeğin teki bana göre de.

  Salak mısın sen acaba? Bu böyle olmaz. Böyle devam edemeyiz. Böyle devam edersek günün birinde yüzyüze bakamayacak duruma geleceğiz. Bak çok ciddiyim, bu gece buraya gelmemek için son ana kadar direndim, ama olmadı gelmem gerektiğine karar verdim sonra. Ben buraya artık bu işi kesinlikle bitirmeye geldim, dedi kız.

  Ben bitmesini istemiyorum, dedi oğlan. Seni seviyorum.

  Sevmiyorsun diye müdahale etti kız. Sevsen bunca zaman ilişkimizi zenginleştirmeye çalışıyor olman gerekirdi. Oysa sen egoların yüzünden hiç bir şeyden taviz vermedin. Beni ve aramaızdaki şeyi görmezden geldin. Tabii daha bir çok şey yapmadın, ama en önemlisi bu.
  Güzel kouşma. Güzel mesaj. Benim gibi mesajları çok çok geç algılayan bir adam için bile haddinden fazla dakik ve kendine getirici. Şok dedim içimden. Şok geçiriyorum. Bu kız hakkımdaki herşeyi biliyor ve kasıtlı bu şekilde konuşuyor. Kalkıp gitmeli buradan...

  Ama gidemedim. Kalıp sonuna kadar izledim tartışmaları. Çaktırmadan, üstlerine fazla gitmeden. Üzerlerinde yabancı bir çift göz olduğunu farketmelerine ve tedirgin olmalarına imkan vermeden. Sonunu kadar gitmeli ve sonunu bilmeliydim. Sürekli kafamın içinde oğlandan çok kızın konuşmaları dolaşıyordu. İyi konuşyordu kız, espiri kaldıracak hali yoktu. Bunlar biribirlerinden ayrı kalamıyorlar diye düşündüm. Aşk bunların içine işlemiş, birazdan kalkıp saçsaça birbirlerine girerlerse şaşırmam. Aşk yaptırır çünkü bunu. Böyle söylediğimi duyunca canım sıkıldı, onlarla kendim arasında bir ilişki kurmuştum istemeden. Peki, bilinçli olarak.

  Bunun olduğunu yani kendimi düşündüğümü, kendimi başkalarının yerine koyup düşündüğümü görünce de moralim hepten bozuldu. Sipariş ettiğim kalamarı da yemekten
  vazgeçtim.

  Hepimizin başına gelmiştir. Zamanın bir diliminde hepimiz aşık olmuş, o büyülü dünyaya kendimizi istemsizce bırakmışızdır.

  Hani hep söylenir ya ne kadar şikayet etsek de onsuz duramayız diye. Gerçekten o olmadan yaşayamaz mıyız?

  Aslında belki de aşk, o an için sevdiğimiz kişiyi düşündüğümüzde adanmayı, adamayı, adanmışlığı düşündüğümüzde, bunun sadece o an ve çok kısa bir süre için, ruhumuzun bize oynadığı bir oyundan ibarettir. Zorlanarak da olsa, insanın bir kişinin varlığına alıştığı gibi yokluğuna da alışabildiğine çok yakından şahit olmuşluğum vardır. Delicesine severken, ayrılmak sorunda kalan insanların zaman içerisinde unutmadıklarını ama sevgilerini dönüştürebildiklerini de çok gördüm. Ama bu genellikle tek taraflı oluyordu. Biri bu hâlâ sevmeye, aşık olmaya devam ederken, diğeri bu sevgiyi dönüştürmeyi başarabiliyordu, her nasıl yapıyorsa. İki tarafın bunu becerebilmesi haline genelde medenilik diyorlar. Çok anlamıyorum ben bu medenilik işini.

  Oğlanla kıza dönüp konuşmalarına istemeden kulak misafiri olduğumu, aslında herhengi bir şekilde herhangi bir şeye misafir olmak istemediğimi, ama gelgelelim bir kere olduğunu ve kusura bakmamaları gerektiğini söyledim. Çok aşık ama çok karşılıksız aşık ve çok ümitsiz bir adamın halinden anlamalarını umdum, her ne kadar hakkımda en ufak bir bilgi vemesem de.

  Şairin söylediklerine kulak vermelerini istedim.
  Sevgi emekmiş,
  emek ise vazgeçmeyecek kadar, ama özgür bırakacak kadar
  sevmekmiş.
  Ne dersiniz çocuklar, bunu bir düşünün isterseniz!
  Avni Kantan

 2. #2
  - Çevrimdışı
  Tecrübeli Üye toprak81 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Nov 2007
  Yaş
  36
  Mesaj
  456
  Rep Gücü
  458

  Cevap: Sevmek

  ben bu yazıyı arsıvıme alayım teskkurler paylasım ıcın

 3. #3
  - Çevrimdışı
  İletileri Onay'a Tabi
  Üyelik tarihi
  Jan 2008
  Nerden
  izmirliyim
  Yaş
  41
  Mesaj
  21
  Rep Gücü
  0

  Sevmek...?

  Sevmek;
  Sevildiğini hissedebilmek,
  Sevmek;
  Sende onu, sevdiğini söyleyebilmektir!..

  Sevmek;
  Yaşamın her anında onu düşünebilmek,
  Sevmek;
  Sahip olunsun olunmasın, sevebilmektir!..

  Sevmek;
  Hep beklentisiz olabilmek,
  Sevmek;
  Her şeyi ama her şeyi,
  karşılıksız verebilmektir!..
  Sevmek;
  Çağrılmadan yanına gidebilmek,
  Sevmek;
  Çoğu zaman ağlanacak hâle bile gülebilmektir!..

  Sevmek;
  Cepteki son metelikle alınmış simidi ikiye bölebilmek,
  Sevmek;
  Gerekirse sevilenin uğruna ölebilmektir!..

  Sevmek;
  “Delilerle sır boncuğu dizebilmek”
  Sevmek;
  Her çirkinlikte bile bir güzellik görebilmektir!..

  Sevmek;
  Köroğlu’ nun kır atına binmek,
  Sevmek;
  Dünyaya kafa tutabilmektir!..

  Sevmek;
  Kâh bulutların üzerinde gezinmek,
  Sevmek;
  Kâh yeryüzünde sürünmektir!..

  Sevmek;
  “Yetti gayrı” dememek,
  Sevmek;
  Yorulmak nedir, usanmak nedir bilmemektir!..

  Sevmek;
  Aşkın nârında yanabilmek,
  Sevmek;
  Yandıkça “İnsan” olunduğunun
  farkına varabilmektir!..

  Sevmek;
  Gerektiğinde nefsine “Dur” diyebilmek,
  Sevmek;
  Her şeyden önce gururunu yenebilmektir!..

  Sevmek;
  Her karara saygı gösterebilmek,
  Sevmek;
  Neden ne olursa olsun, kin beslememek,
  nefret etmemektir!..

  Sevmek;
  İncinsen de, kırılsan da asla küsmemek,
  Sevmek;
  Sanki hiçbir şey olmamışçasına,
  çarpıp gittiğin kapıdan dönebilmektir!..

  Sevmek;
  Konuşmadan anlaşabilmek,
  Sevmek;
  Soğuk kış gününde
  paylaşabilmektir bir tek gocuğu,

  Sevmek;
  Nefes alabilmek,
  Velhâsılı sevmek;
  Yaşatabilmektir içindeki çocuğu!..

 4. #4
  - Çevrimdışı
  Süper Aktif Üye M ü e l l i f... - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  May 2008
  Nerden
  İstanbul
  Mesaj
  2.690
  Blog Mesajları
  11
  Rep Gücü
  7721

  Cevap: Sevmek...?

  Sevmek;
  İncinsen de, kırılsan da asla küsmemek,
  Sevmek;
  Sanki hiçbir şey olmamışçasına,
  çarpıp gittiğin kapıdan dönebilmektir!..
  Sevmek BENZEMEKTİR..... .

  Elinize sağlık iyi bir paylaşım......

 5. #5
  - Çevrimdışı
  Süper Aktif Üye M ü e l l i f... - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  May 2008
  Nerden
  İstanbul
  Mesaj
  2.690
  Blog Mesajları
  11
  Rep Gücü
  7721

  Sevmek.

  İnsan niye sevilir.. ???


  'İnsan arıyı da sever koyunu da.
  Fakat bu iki sevgi arasında şöyle önemli bir fark vardır.

  İnsan koyunu her şeyiyle sever. Yününü de sever, etini de, sütünü de. Onun huyu gibi, sütü de güzeldir. Ama arının balı yanında iğnesi de vardır.
  İnsan, arıyı sever, ona kovanlar yapar, ama yanına yaklaşmak için özel elbiseler giyer.

  İnsanın, iyi tarafları yanında zararlı yönleri de vardır. Onu koyunları sever gibi bütün yönleriyle sevmemiz mümkün değildir.
  Önemli bir kaide:
  'Bir adam zatı için sevilmez belki muhabbet, sıfat veya san?atı içindir.' (Münazarat)
  Buna göre insanları sevmenin ve sevdirmenin tek yolu 'onları, sevilecek sıfatlarla donatmaktan' geçiyor. Öte yandan, onları kötü sıfatlardan da uzak tutmak gerekiyor.'

  Sevgimiz bol ve yerinde olsun efendim.

 6. #6
  - Çevrimdışı
  Tecrübeli Üye anarshe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  May 2008
  Mesaj
  260
  Rep Gücü
  141

  Cevap: Sevmek.

  sevmek cıddı anlamda dusunmektır ve dusundururde...ınsan herseyı ve herkseı sever ama severken ne derece de sevdıgını dusunur ve ayırır...sızınde dedıgınız gıbı bıtırelım efendım,sevgımız bol ve yerınde olsun (hepbırlıkte umuyoruz)......

 7. #7
  - Çevrimdışı
  Süper Aktif Üye M ü e l l i f... - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  May 2008
  Nerden
  İstanbul
  Mesaj
  2.690
  Blog Mesajları
  11
  Rep Gücü
  7721

  Cevap: Sevmek.

  Alıntı aliÖZDEMİR´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
  İnsan niye sevilir.. ???


  'İnsan arıyı da sever koyunu da.
  Fakat bu iki sevgi arasında şöyle önemli bir fark vardır.

  İnsan koyunu her şeyiyle sever. Yününü de sever, etini de, sütünü de. Onun huyu gibi, sütü de güzeldir. Ama arının balı yanında iğnesi de vardır.
  İnsan, arıyı sever, ona kovanlar yapar, ama yanına yaklaşmak için özel elbiseler giyer.

  İnsanın, iyi tarafları yanında zararlı yönleri de vardır. Onu koyunları sever gibi bütün yönleriyle sevmemiz mümkün değildir.
  Önemli bir kaide:
  'Bir adam zatı için sevilmez belki muhabbet, sıfat veya san?atı içindir.' (Münazarat)
  Buna göre insanları sevmenin ve sevdirmenin tek yolu 'onları, sevilecek sıfatlarla donatmaktan' geçiyor. Öte yandan, onları kötü sıfatlardan da uzak tutmak gerekiyor.'

  Sevgimiz bol ve yerinde olsun efendim.
  Bir insan zatı için sevilmez.
  Belki;
  Sıfat ve sanat-ı için sevilir der ( münazarat )
  İnsanın, Zat-ı için sevilmemesi ; İnkıraza ve sönmeye ve çirkinleşmeye ve değişmeye... müsait olduğu içindir ilk akla gelen. Bu doğru , başka doğrular olabilirmi ?
  ve nelerdir acaba... ???

  Aklıma ilk gelen ....
  '' Bir mahbub ki fenada defn oluyor... Onu istemem ve arzu et ... Takat getirmem müfarakat-ı ''

 8. #8
  - Çevrimdışı
  Süper Aktif Üye M ü e l l i f... - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  May 2008
  Nerden
  İstanbul
  Mesaj
  2.690
  Blog Mesajları
  11
  Rep Gücü
  7721

  Cevap: Sevmek...?

  Evet yeniliyorum

  '' Sevmek benzemektir. ''
  Hak ile iştigal etmezsen,
  Batıl seni istila eder.... İmam-i Şafi-i

 9. #9
  - Çevrimdışı
  Süper Aktif Üye M ü e l l i f... - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  May 2008
  Nerden
  İstanbul
  Mesaj
  2.690
  Blog Mesajları
  11
  Rep Gücü
  7721

  Cevap: Sevmek.

  Alıntı M ü e l l i f...´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
  İnsan niye sevilir.. ???


  'İnsan arıyı da sever koyunu da.
  Fakat bu iki sevgi arasında şöyle önemli bir fark vardır.

  İnsan koyunu her şeyiyle sever. Yününü de sever, etini de, sütünü de. Onun huyu gibi, sütü de güzeldir. Ama arının balı yanında iğnesi de vardır.
  İnsan, arıyı sever, ona kovanlar yapar, ama yanına yaklaşmak için özel elbiseler giyer.

  İnsanın, iyi tarafları yanında zararlı yönleri de vardır. Onu koyunları sever gibi bütün yönleriyle sevmemiz mümkün değildir.
  Önemli bir kaide:
  'Bir adam zatı için sevilmez belki muhabbet, sıfat veya san?atı içindir.' (Münazarat)
  Buna göre insanları sevmenin ve sevdirmenin tek yolu 'onları, sevilecek sıfatlarla donatmaktan' geçiyor. Öte yandan, onları kötü sıfatlardan da uzak tutmak gerekiyor.'

  Sevgimiz bol ve yerinde olsun efendim.
  Evet...........
  Sevmek kainatın yaratılma sebebidir dersek yanlış yapmış olmayız " Lewlake lewlak wema halektül eflak " sırrınca...
  Hak ile iştigal etmezsen,
  Batıl seni istila eder.... İmam-i Şafi-i

Benzer Konular

 1. Sevmek
  RABİA Tarafından Dini Sohbet Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 12-02-2010, 10:26 AM
 2. Evliyayı sevmek
  nefisetülilm Tarafından islam (Müslümanlık) Foruma
  Yorum: 1
  Son mesaj: 16-06-2009, 12:31 PM
 3. sevmek için sevmek var..birde elde etmek için.
  __speedy_ Tarafından Ask ve Sevgi Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 22-05-2009, 04:19 PM
 4. Şartsız sevmek
  blueice Tarafından Edebiyat Foruma
  Yorum: 2
  Son mesaj: 05-12-2008, 01:49 AM
 5. Sevmek Cesarettİr...
  Nil@y Tarafından Ask ve Sevgi Foruma
  Yorum: 7
  Son mesaj: 07-03-2007, 10:21 AM
Yukarı Çık