Eğer ilişkinizde duygusal veya fiziksel istismara uğradığınızı düşünüyorsanız dikkat !
Maalesef bütün ilişkiler sağlıklı ilerlemez. Özellikle nezaket ve saygı ilişkilerin vazgeçilmezidir. Eğer partneriniz sizi mutsuz eden hareketler yapmaya başlamışsa bunu mutlaka değiştirmeniz gerekir.

Kötü niyetli bir sevgiliyle ilişkiye devam etmek kesinlikle doğru değil. Sizi kontrol etmeye çalışan, saygısızlık yapan ve haklarınızı elinizden alan bir sevgiliniz varsa ilişkiniz daha da kötüye gidecek demektir.

Sözlü istismar:
Sözlü taciz, birinin size sürekli hakaret etmesi, sizi kötü takma isimlerle çağırmasıdır. Bunun her tekrarında kendinizi kötü hissedersiniz.

Duygusal istismar:
Duygusal taciz, birinin sizi kontrol etmesi ve size baskı uygulamasıdır. Onu kızdıracak ve üzecek şeylerden sürekli sakınmanız psikolojinizi bozar. Kendinizi sürekli kontrol altında hisseder, nereye, ne zaman gittiğinizin hesabını verirsiniz.

Fiziksel istismar:
Fiziksel taciz, birinin size fiziksel olarak (dövmesi, tokat atması, yaralaması...) zarar vermesidir.

Sevgilinizin size baskı uyguladığı bir ilişkide kendinizi sürekli mutsuz hisseder, diğer insanlardan uzaklaşır ve özgüven eksikliği yaşarsınız. Bazen aşkınız gözünüzü kör edebilir ve size uygulanan şiddet ve tacizler için bahaneler bulabilirsiniz. Ama unutmayın ki sizi sevdiğini söyleyen birinin size zarar vermesi hiç de sağlıklı değil... Hiçkimse istemediği bir şeyi yapmak için şiddet görmeyi hak etmiyor !

Yardım almalısınız !
Geçmişte veya şu an kötü bir ilişkiniz varsa, size uygulananları unutmanız zor olabilir ve bunun için mutlaka destek almanız gerekir. Kendinizi iyi hissetmek ve istismarın bir daha tekrarlanmamasını sağlamk için doğru destek aldığınızdan emin olmalısınız. Eğer herhangi bir istismara maruz kaldıysanız bu konuda konuşmak, olanları anlatmak zor olabilir. Anlattıktan sonra hakkınızda neler düşünüleceği konusunda endişelenebilirsiniz. İstismara uğrayan kişilerin büyük çoğunluğu başına gelenleri anlattıklarında kimsenin ona inanmayacağını düşünür. Bu korkuyu yenmeli ve güvendiğiniz birilerine (arkadaş,, öğretmen, aile üyelerinden biri...) mutlaka bu konuyu açmalı ve nasıl kurtulacağınızı danışmalısınız. Eğer büyük bir tehlike içinde olduğunuzu düşünüyorsanız korkmayın ve mutlaka emniyet güçlerine haber verin.

leyditurk