Evrim psikologları, insanın neredeyse her davranışının bir “Darwinsel” açıklaması olduğuna inanıyor. (Kadınların ayakkabı alışverişlerinde bile bundan söz edilebilir mi?) Biz merak ettik, bilim adamları açıkladı...

Gardırobuyla ilgili takıntısı
Darwinsel açıklama: Geçmiş çağların birinde kadınlar, bizlerin onları süzdüğümüzü fark etmişler. Texas Üniversitesi Profesörlerinden ve ‘The Evolution of Desire’ın yazarı Prof. Dr. David Buss, “Erkeklerin tercihleri, kadınlarınkine oranla çok daha fazla fiziksel görünüme odaklı. Kadınların giysi ve ayakkabılara olan merakı, erkeklere daha çekici görünmek için kendi aralarında süregiden rekabetin bir uzantısıdır.” diyor.

İğrenç dedikoduları SMS’le arkadaşlarına gönderme bağımlılığı
Darwinsel açıklama: Profesör Buss’un yaptığı çalışmalar, kadınların kendi aralarında yaptıkları sohbetin ağırlıklı olarak 2 konu üzerinde döndüğünü gösteriyor: Fiziksel görünümler ve “kim kiminle yatmış” muhabbetleri. “Kadınlar başka kadınların fiziksel kusurlarını fark etmek konusunda inanılmaz derecede dikkatli…” diyen Buss diğer konuda da şunu belirtiyor, “Uzun vadeli ilişkide erkeğin en önem verdiği konulardan biri cinsel sadakat olduğu için bazı kadınlar, potansiyel rakiplerinin değerini düşürme güdüsüyle, onların kiminle yatıp kalktıkları hakkında dedikodu yapma fırsatını kaçırmıyorlar.”

İlişki sonrasında sarılmak konusunda ısrarı
Darwinsel açıklama: Siz tüm gücünüzle kadını yatağa atmaya çalıştınız, o da (eğer bunu istiyorsa) sizi tüm gücüyle yatakta tutmaya çalışacaktır. New Mexico Üniversitesi’nden Dr. Geoffrey Miller bu konuda şunları söylüyor: “Erkekler ilişki öncesi genellikle aşırı ilgili ve isteklidir. Daha sonra, özellikle de uzun süreli ilişki düşünmüyorlarsa, bu ilgi ve istekleri anında azalır. Kadınlar sarılarak erkeklerin ilgi ve isteklerinin ne düzeyde olduğunu test ederler.”

Uzun ömrü
Darwinsel açıklama: İnsanoğlu iki ayak üstünde yürümeye başladığından beri kadınlar erkeklerden daha uzun yaşıyor. Michigan Üniversitesi araştırmacılarına göre bunun sebebi, kadınları etkilemek için fazla risk almamız. Risk alan erkeklerin şansı daha fazla olduğu için risk almaya önayak olan genlerin devamı geliyor. Diğer yandan, hastalıklara karşı korunma ve kendini yenileme genleri aynı derecede aktarılamıyor. Yani, kızları tavlamaya kendimizi o kadar kaptırmışız ki bağışıklık sistemimizi ve yaşlılıkta yağ yakma becerimizi geliştirememişiz. Sözün özü: Siz genç ölüyorsunuz, cipiniz ona kalıyor!

Regl stresi
Darwinsel açıklama: Şansınıza küsün. Regl dönemi öncesi ruh hali değişimlerinin Darwinsel sebebi, işe yaramaz görülen erkekleri uzaklaştırmak için gelişmiş bir adaptasyon. Dr. Miller’a göre; “Dedeniz 2-4 aydan uzun bir süre kaleye gol atamadığı zaman, ninenizin bilinçaltında ‘bu adam kısır’ olgusu vuku bulmaya başlamış. Böyle bir partneri uzak tutmanın yollarından biri gerçekten sinir bozucu ve rahatsız edici görünmek olduğundan, kadın bu şekilde evrimleşmiş. Günümüzde erkekler de partnerlerinden sıkıldıklarında aynı tekniğe başvuruyor.”

msn.com