“Dünyaya bir daha gelsem, yine eşimle evlenirim” diyenlerin sayısı oldukça düşük çıktı, erkekler kadınlara oranla daha çok “severek evlendiğini” söyledi, kadınlar ise “Anlaşıp gidiyoruz” dedi.

A&G Araştırma Şirketi’nin Milliyet gazetesi için Türkiye’nin aşk ve evlilik haritasını çıkardığı araştırmasından ortaya çıkan gerçek: Evli erkekler, “Çok seviyorum - seviyorum” cevabını genel ortalamanın üzerinde verirken; kadınlar, “Anlaşıp gidiyoruz, pek anlaşamıyoruz ve hiç anlaşamıyoruz” cevaplarını daha fazla verdi.

“Dünyaya bir daha gelsem yine eşimle evlenirim, der misiniz?” diye sorulan her üç evliden biri tereddüt etti, kadınlar erkeklere oranla daha az sayıda “Yine evlenirim” dedi. Genel olarak katılımcıların yüzde 21.5’i “belki”, yüzde 13.7’si ise “Hayır, bir daha evlenmem” dedi.

Yine evlenirim
Yaş yükseldikçe “Yine evlenirim” diyenlerin oranı da düştü; 28 yaş altında yüzde 67.8, 44 ve yaş üzerinde yüzde 63 oranı çıktı.

Büyükşehirlerde yaşayanlar daha düşük oranda “evet” dedi (yüzde 59). “severek evlendiğini” söyleyen katılımcıların yüzde 72.6’sı “evet” derken, bu oran görücü usulüyle evlenenlerde yüzde 57’ye düştü.
“Aşk evliliği yaptım” diyenlerin yüzde 73.5’i “Yine evlenirim” derken, mantık evliliği yapanlarda bu oran yüzde 66.5’e düştü. Akraba evliliği yapanların ise yüzde 60’ı “bir daha dünyaya gelse yine eşiyle evleneceğini” söyledi.

Mutluluğun formülü: Önce fedakârlık, sonra cinsellik

Araştırmaya katılanlara “mutlu bir evliliğin kriterleri” de soruldu. Birden fazla şıkkı işaretleyebilen katılımcılar ezici bir çoğunlukla (Yüzde 92.4) “karşılıklı özveri ve fedakârlık” dedi. İkinci sırada ise yüzde 78.2 ile “cinsel uyum” gelirken, bu şıkkı en çok erkekler işaretledi. Eğitim yükseldikçe cinsel uyuma verilen önemin de arttığı görüldü. Boşananlar için mutlu bir evlilikte cinsel uyum, karşılıklı özveri ve fedakârlık kadar önemli çıktı. Eşlerin eğitiminin denk olması ise yüzde 57.2 oranla üçüncü sırada yer aldı. Sıralamayı, “Eşlerin ve ailelerin sosyo-kültürel değerleri aynı olmalı” diyenler ile “Eşlerin ekonomik durumları denk olmalı” diyenler takip etti. Ortalama geliri yüksek olanlar, eğitimliler, büyükşehirlerde yaşayanlar bu iki şıkkı en fazla işaretleyenler oldu.

İki gönül bir olunca samanlık seyran olmuyormuş

Evlilere “Eşinizi ne kadar seviyorsunuz?” diye sorulduğunda, yarıya yakını (yüzde 46.5) “Çok seviyorum” dedi. Yüzde 22.2’si “seviyorum”, yüzde 19.7’si ise “Anlaşıp gidiyoruz” yanıtını verdi. “Hiç anlaşamıyoruz” diyenlerin oranı ise yüzde 3.9’da kaldı.
Evli erkekler, “Çok seviyorum - seviyorum” cevabını genel ortalamanın üzerinde verirken, kadınlar, “Anlaşıp gidiyoruz, pek anlaşamıyoruz ve hiç anlaşamıyoruz” cevaplarını daha fazla verdi.
Genç evliler yüksek oranda “Çok seviyorum, seviyorum” derken yaş yükseldikçe anlaşıp gidiyoruz cevapları da arttı. Eğitim yükseldikçe “Seviyorum”, eğitim düştükçe “Anlaşıp gidiyoruz” cevapları artarken, hane halkı ortalama geliri yükseldikçe “Seviyorum”, düştükçe “Anlaşıp gidiyoruz” veya “Anlaşamıyoruz” cevapları yükseldi. Böylece “iki gönül bir olduğunda samanlığın seyranlık olmadığı” ortaya çıktı!

Aşk ölmüş, ağlayanı yok!

“Sizce evlilik aşkı öldürüyor mu?” diye sorulan evlilerin yüzde 25.9’u “Evet, öldürüyor” derken, bu oran boşanmışlarda yüzde 73.7 ile zirve yaptı. Bekârlar ise yüzde 60 ile “evliliğin aşkı tamamladığını” söyledi.
“Evlilik aşkı tamamlıyor” diyen kadınların oranı yüzde 46.4 olurken, erkeklerde ise bu oran daha yüksek çıktı (yüzde 56.4). Eğitim yükseldikçe, evliliğin aşkı öldürdüğünü veya zarar verdiğini düşünenlerin oranı da arttı. “Görücü usulüyle evlendim” diyenlerin yüzde 46.8’i “evlilik aşkı tamamlıyor” derken bu oran “Severek evlendim” diyenlerde yüzde 54.2 oldu.

Para mühim değil
“Sizce evlenecek kişide hangisi daha önemli?” diye soruldu, “İyi ahlak ve dürüstlük” yüzde 89.5 ile birinci sırada çıktı. İki şıkkın birden işaretlenebildiği araştırmada, eğitim yüzde 37.9, dindarlık yüzde 36.1, güzellik yüzde 23.2 oran aldı. Zenginlik diyenler ise yüzde 7.9’da kaldı. Kadınlar için eğitim (yüzde 40.9), erkekler için ise güzellik (yüzde 34.5) doğru eş seçiminde çok önemli çıktı.
Gençler için eğitim ve güzellik, üst yaş grupları için dindarlık genel ortalamanın üzerinde önemliyken, alt eğitim gruplarında dindarlık, üst eğitim gruplarında ise eğitim önem kazandı. Evliler için dindarlık, bekârlar için eğitim kıstasları genel ortalamanın üzerinde çıktı.

HALK NE DİYOR?

Aşkı evlilik değil, ilgisizlik öldürüyor...

Necla Özdemir (30, Bekâr, Üniversite Mezunu, Müşteri Temsilcisi)
“İlk aşkımla evlenmeyeceğim, çünkü zaten geçmişte bir kez âşık oldum. Ama evlenelim isterdim. Eşimi seçerken öncelikle âşık olup olmamam çok önemli. Tabii ki, fedakâr olması ve ekonomik durumu da büyük rol oynar. Bence evlilik aşkı zaten öldürüyor, o heyecan evlilikte yitiyor.”

Güney Tarakçı (41, Evli, Üniversite Mezunu, Tekstil Mühendisi):
“Dünyaya bir daha gelsem eşimle yine evlenir miyim, bilmiyorum. Acaba koskaca dünyada bir daha nerede doğacağım, kim bilir? Evlilik aşkı öldürmüyor, aşk başka nedenlerle ölüyor. Hayat şartları, sağlık sorunları, geçim derdi, ilgisizlik aşkı öldürüyor. Anlayışızsız bir adama ömür boyu âşık olamazsın mesela.”

Şebnem Obuz Gürgen (32, Evli, Üniversite Mezunu, Halkla İlişkiler)
“Eşimle hem mantık, hem aşk evliliği yaptık. Dürüstlük, iyi ahlak gibi kriterlerim vardı. Evlendikten sonra elbette her erkek gibi değişti, en çok ilgisi azaldı. Bir daha dünyaya gelsem, yine onunla evlenirim galiba ama evliliğime 5 üzerinden 3 veririm.”

Ferdi Öztürk (29, Evli, İlkokul Mezunu, Garson)
“Görücü usulüyle evlendik, Kayseri’de ninem beğenmiş, ben gittim baktım, bir yıl flört ettik, sonra evlendik. Eşime çok âşığım, bir daha dünyaya gelsem yine onunla evlenirim. Evlilik yıldönümü gibi özel günleri de mutlaka kutluyoruz, pasta kesiyoruz, kendi kendimize bahçede halay çekiyoruz, çok eğleniyoruz.”

Sinem Tan (30, Bekâr, Üniversite Mezunu, Yönetmen)
“Evleneceğim kişide iyi ahlak, dürüstlük ve eğitim benim için ilk sırada gelir. Zenginlik önemli tabii ama tek kıstas olamaz. Gerekirse eşime böbreğimi elbette veririm, sonuçta bir ömür hayatımızı birlikte geçireceğiz, sağlığı çok önemli, tersi olursa benim için böbreğini vermesini de beklerim.”

Gökçe Ceylan (25, Bekâr, Üniversite Mezunu, Pazarlama Asistanı)
“Evlilik aşkı öldürür. Çünkü evlendikten sonra çiftler birbirleri üzerinde hak iddia etmeye başlıyorlar, sorumluluk artıyor, sevgi azalmaya başlıyor. Ben mantık evliliğini tercih ederim bu yüzden. Aşk nasıl olsa bitiyor, ama mantık ve sevgi çerçevesinde seçim yaparsanız, ileri de bu aşka da dönüşebilir.”

(Milliyet)