Gösterilen sonuçlar: 1 ile 8 Toplam: 8
 1. #1
  Aktif Üye -BaDe- - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jan 2009
  Nerden
  Eskişehir
  Mesaj
  1.588
  Rep Gücü
  20917

  Şeriatın Gölgesindeki Kadın - Aşkın yasaklandığı ülke

  Kadınların en kötü koşullar içinde yaşadığı ülkelerin başında gelen Suudi Arabistan’da “ulema” denilen din bilginlerinin fetvaları uygulanmak zorunda. 10 bin din polisi ise kadınlara şeriat kurallarını uygulatıyor

  Mutlak monarşi ile yönetilen ve şeriatın hüküm sürdüğü Suudi Arabistan Krallığı, dünyada kadınların en kötü koşullar içinde yaşadığı ülkelerin başında geliyor.

  Köktendinci İslami akımlardan Vahabi mezhebi, ülkenin yönetimini 19. yüzyıldan bu yana elinde tutan Suud ailesi yüzünden resmi mezhep haline gelmiş durumda. Suudi ya da yabancı olsun, ülkede yaşayan her kadın, “ulema” denilen din bilginlerinin fetvalarına uygun davranmak zorunda.

  Suudi Arabistan’da devlet tarafından oluşturulan din polisleri (muttava), kadınları hayatın her alanında gölge gibi takip edip şeriata uygun davranıp davranmadıklarını denetliyor.

  Esas adı “İyiliği Teşvik ve Kötülükten Men Komitesi” olan bu örgütte, yaklaşık 10 bin görevli yer alıyor. 500 merkeziyle ülkeyi bir ağ gibi saran din polisi, kurallara uymayanlara hapis cezasının yanında, dayak, kötü muamele, tecavüz, kırbaç ve recm (taşlayarak öldürme) vb. çağdışı cezalar da veriyor.

  Şeriat baskısı altında adeta bir köle gibi yaşamak zorunda kalan kadınların sosyal hayata katılımı yok denecek kadar az... Suudi Arabistan, 2001 yılında Birleşmiş Milletler Kadınlara Karşı Her Türlü Ayrımcılığın Önlenmesi Sözleşmesi’ni (CEDAW) imzalamış olsa da kadınlar bu ülkede hâlâ en temel haklarından yoksun bir halde yaşıyor.

  Baskı tüm kadınlara

  Geçen yıl şubat ayında Ürdün asıllı Amerikalı iş kadını Yara, yanında bir erkek iş arkadaşıyla birlikte Starbucks’ta oturduğu için tutuklanıp hapse atıldı... Kadın Amerikalıydı ama olay, elbette Amerika’da ya da Avrupa’da olmadı... Böyle bir olay, ancak Riyad’daki Starbucks’ta olabilirdi...

  The Times gazetesine yansıyan habere göre, Yara ve arkadaşının, Starbucks’a gitme nedeni, ofislerindeki elektrik kesildiği için en yakındaki kafede oturup oradaki kablosuz interneti kullanmaktı.

  Kafede, kadınlarla erkeklerin birlikte oturmalarına izin verilen tek yer, aileler için ayrılan perdeli bölümdü. Yara ve arkadaşı da o bölümdeydi. Orada ne yaptıklarını gelip soran din polisine de elektrik kesintisi nedeniyle kafeye geldiklerini anlattılar ama işe yaramadı. Yara’nın cep telefonuna el koyup zorla arabaya bindirdiler ve en yakındaki hapishaneye götürdüler.

  Ayaklarından bağlayıp suçlu olduğunu kabul eden bir ifadeyi zorla imzalamasını istediler. Bir banyoya sokup elbiselerini çıkardılar ve pislik içindeki suya batırıp tekrar giydirdiler. Hâkim önüne çıktığında duyduğu ilk söz şu oldu: “Günah işledin ve cehennemde yanacaksın!”

  Sonunda, Yara’nın işadamı olan eşi, politik bağlantılarını kullanarak eşinin serbest bırakılmasını sağladı. Fakat Suudi hapishaneleri, Yara kadar şanslı olmayan kadınlarla dolu...


  ERKEKLER 4 EŞ SAHİBİ OLABİLİYOR

  • Suudi erkekler, dört eş sahibi olabiliyor ve bu eşlerin Müslüman, Yahudi ya da Hıristiyan olması konusunda bir sınırlama yok. Fakat Müslüman kadınlar, yalnızca Müslüman erkeklerle evlenebiliyor. Bir kadının, Suudi Arabistan dışında diğer Müslüman ülkelerden bir erkekle evlenebilmesi için de devletin izin vermesi gerekiyor.

  • Boşanma ya da dul kalma durumunda, bir kadın erkek çocuğunun velayetini en fazla yedi yaşına kadar, kız çocuğunun velayetini de dokuz yaşına kadar elinde tutabiliyor. Bu yaşlardan sonra çocuklarının velayetini ya babalarına ya da babalarının ailesine vermek zorunda. Ayrıca kadın boşandığı eşinden yalnızca üç ay için nafaka parası alabiliyor.

  ‘TEK BAŞINA TAKSİYE BİNMEK AHLAKSIZLIK’


  • Kadınlar, yasal olarak araba ya da bisiklet kullanamıyor.

  • Din polisi korkusundan kendi mahallelerinde bile tek başlarına dolaşamayan kadınların Suudi Arabistan sınırları dışına çıkmak için kocalarından ya da babalarından izin almaları gerekiyor.

  • Eğer bir kadın çocuklarıyla birlikte ülke dışına seyahate gitmek isterse çocukların babasından yazılı izin almak zorunda.

  • Uçağa binmelerine izin var ama havaalanına kadar bir şoförün bırakması şart koşuluyor.

  • Bir kadının yanında kendisine eşlik eden erkek bir akrabası olmadan taksiye binmesi ahlaksızlık olarak görülüyor.

  • Riyad, bir kadının otobüse binebildiği tek kent. Burada da otobüslerde kadın ve erkeklerin bölümleri ayrı. Kadınlar otobüse ayrı bir kapıdan binip arkada kendilerine ayrılan yerde seyahat ediyor.

  • Evlerin çoğunda kadın ve erkekler için ayrı girişler var.

  • Kadınların bir restorana tek başına girmesine izin yok. Din adamları, kadınların aile restoranlarında yemek yemesinin haram olduğu inancında. Uluslararası zincirlere ait restoranlarda da kadınlar ve erkekler ayrı bölümlerde oturuyor.

  • 2008 öncesinde kadınların yanlarında kendilerine eşlik eden bir kadın yakını olmadan otellere girmesi yasaktı. 2008’de çıkan bir Kraliyet Emri’ne göre, kadınların otellere resmi kimlik kartları ile girmelerine izin verildi. Ancak otel görevlilerinin, kadının otelde kalış süresini en yakın polis karakoluna bildirmesi şartı getirildi.

  • Kadınlar, bir erkeğin izni olmadan tedavi için hastaneye gidemiyor. Ancak kadın doktorun olmadığı durumlarda, bir kadın erkek doktora muayene olabiliyor. Fakat bir kadın doktorun erkek hastayı muayene etmesi yasak.

  • Dünyada olimpiyat oyunlarına kadın sporcu göndermeyen tek ülke Suudi Arabistan.

  Sevgililere kırmızı gül dine aykırı

  Suudi Arabistan’da şeriat kuralları öylesine katı bir şekilde uygulanıyor ki, erkekle kadın arasında olabilecek en ufak yakınlaşma bile ahlaksızlık sayılıyor. Bunun en ilginç örneklerinden birisi, geçen yıl yaşandı.

  Suudi Arabistan İyiliği Teşvik ve Kötülükten Men Komitesi, Sevgililer Günü’nde sevgililerin birbirine kırmızı gül vermesini yasakladı... Suudi yetkililere göre, bir pagan geleneği olan Sevgililer Günü, evlilik dışı ilişkileri teşvik ediyor ve bu yüzden de dine aykırı... Komite, bu nedenle, başkent Riyad’daki bütün çiçekçilere ve mağazalara talimat göndererek kırmızı olan her şeyin vitrinlerden indirilmesini istedi.

  Evli olmayan bir erkekle kadının kamuya açık alanlarda birlikte görülmesinin suç sayıldığı ülkede, gençler değil sevdiğine çiçek vermek, evlenene kadar eşlerinin yüzünü bile göremiyor.

  SADECE GÖZLER AÇIKTA

  • Hicaba uygun olarak siyah çarşaf giymek zorundalar. Bu da yetmiyor; peçe takıp yalnızca gözlerini açıkta bırakacak şekilde örtmeleri gerekiyor. Eğer peçe ile gözleri açıkta bırakan kısım geniş olursa, bu aralığın transparan bir kumaş ile gölgelenmesi gerekiyor. Ayrıca erkeklerin dikkatini çekmemek için renkli çarşaf giymeleri de yasak.

  • 2008’de Suudi Arabistan’ın önde gelen din adamı Şeyh Habadan, “İki göz erkekleri baştan çıkarıyor” diyerek peçenin yalnızca tek bir gözü açıkta bırakması gerektiğini söyledi, kadınlara göz makyajı yapmamaları çağrısında bulundu.

  Eğitmen erkekse dersi ancak videodan izleyebiliyorlar

  • Mahkemelerde iki kadının tanıklığı bir erkeğinkine eşdeğer görülüyor.

  • Kadınlar ancak erkek tanıkların bulunmadığı, kişisel davalarda tanıklık yapabiliyor. Çoğu zaman tecavüz olaylarında bile kadınların tanıklığı geçerli olmuyor.

  • Kadınların oy kullanma hakkı yok.

  • Kadınlar, kocalarının izni olmadan çocukları adına ayrı banka hesabı açamıyor. Yanlarında kendilerine eşlik eden bir erkek yakınları olmadan bankaya girmeleri ve erkeklerle aynı ortamda bulunmaları da yasak. Bu yüzden, Suudi Arabistan’da kadın müşterilerin işlemlerini yalnızca kadın görevlilerin yapabildiği kadınlara özel banka şubeleri açılıyor.

  • Suudi kadınların çoğu, fotoğraf çektirmenin ulema tarafından günah ilan edilmesinden dolayı, kimlik kartına bile sahip değil. Kimlik kartına sahip olmayan kadınlar, hiçbir resmi işlemi yaptıramıyor.

  Eğitim ve çalışma hayatı

  • Kadınlar üniversiteye gidebiliyor, ancak erkeklerden ayrı eğitim almaları şart. Eğitmen erkekse, dersi ancak video/ audio sistemi aracılığıyla izleyebiliyorlar.

  • Üniversitelerdeki öğrencilerin yüzde 70’i kadın olsa da, çalışma yaşamında kadınların oranı ancak yüzde 5; ki bu da dünyadaki en düşük oran. Bu dengesizliğin başlıca nedeni, şeriat yasalarına göre bir kadının görevinin, evde kalıp kocasına ve çocuklarına bakmak olarak görülmesi.

  • Kadınların çalışması yasak olmasa da, bir kadının işe girebilmesi için sağlanması gereken kurallar var: 1. Kadının yaşamak için paraya ihtiyacı olmalı. 2. İşyeri sadece kadınların görev yaptığı bir ortamda olmalı; kadınlarla erkeklerin teması olmamalı. 3. Çalışan kadın evdeki görevlerini ihmal etmemeli 4. İş, kadının yanında erkek bir akrabası olmadan seyahat etmesine neden olmamalı. 5. Kadının çalışması için kocasının onay vermesi gerekli.

  • İşyeri açma izni sınırlı alanlarda veriliyor. Bunlar da genellikle, güzellik salonu, mobilya galerisi ya da konfeksiyon mağazası oluyor.

  • Kadınların yargıç olmasına izin yok. Yüksek devlet görevlerine de atanamıyorlar.

  • Bir erkek yurtdışında eğitim alabilirken kadının eğitim için yurtdışına gitmesi ancak eşinin ya da erkek bir akrabasının eşliğiyle söz konusu olabiliyor.

  • Ülkede 14 Şubat 2009’da ilk kez bir kadının bakan yardımcısı olarak atanması, olumlu bir adım olsa da üst düzey görevler erkeklerin tekelinde.


  Şeriatın Gölgesindeki Kadın - Aşkın yasaklandığı ülke

 2. #2
  Aktif Üye D€NiZ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Oct 2008
  Mesaj
  2.148
  Blog Mesajları
  1
  Rep Gücü
  4906

  Cevap: Şeriatın Gölgesindeki Kadın - Aşkın yasaklandığı ülke

  Kadına o yasak bu yasak....Dünya da tek Erkekler mi var?

  Kalbe de yasak koymuşlar..Aşk yasakmış...

 3. #3
  blueice
  Misafir..

  Cevap: Şeriatın Gölgesindeki Kadın - Aşkın yasaklandığı ülke

  Alıntı D€NiZ´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
  Kadına o yasak bu yasak....Dünya da tek Erkekler mi var?

  Kalbe de yasak koymuşlar..Aşk yasakmış...
  Erkekler yasak aslında

 4. #4
  Kıdemli Üye onuc13 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Feb 2007
  Yaş
  46
  Mesaj
  559
  Rep Gücü
  2430

  Cevap: Şeriatın Gölgesindeki Kadın - Aşkın yasaklandığı ülke

  Suudi Arabistan krallıkla yönetiliyor.
  Kralın insiyatifleri had safhada...
  Bazı arkadaşların "İran" ve "Suudi Arabistan"da yaşanan olumsuzlukları sanki İslam'da bu böyleymiş gibi canları sıkıldıkça gündeme getirmeleri ahlaken hoş görünmüyor.

  Norveç'ten, İsviçre'den bahseden yok !
  Bu iki ülke Avrupa Birliği'ne girmeyi reddetmiştir.
  Avrupanın en gelişmiş ülkeleri yine Norveç ve İsviçre'dir.
  Yine suç oranlarının en düşük olduğu ülkelerdir.
  Avrupa Avrupa diye can atanların, kendi örf ve adetlerinden taviz verenlerin kulaklarına küpe olmalıdır Norveç ve İsviçre modeli...

  Ama bizim derdimiz başka...
  Hem de acayip başka...!

 5. #5
  Aktif Üye atmaca34 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jan 2007
  Nerden
  dünyadan
  Mesaj
  1.766
  Rep Gücü
  15313

  Cevap: Şeriatın Gölgesindeki Kadın - Aşkın yasaklandığı ülke

  bir konu açarken konun sadece özetini veya kendi yorumunuzu yazsanızda okusak....

 6. #6
  Aktif Üye -BaDe- - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jan 2009
  Nerden
  Eskişehir
  Mesaj
  1.588
  Rep Gücü
  20917

  Cevap: Şeriatın Gölgesindeki Kadın - Aşkın yasaklandığı ülke

  Alıntı atmaca34´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
  bir konu açarken konun sadece özetini veya kendi yorumunuzu yazsanızda okusak....
  Böyle bir mecburiyet olduğunu bilmiyordum.
  Ben sadece paylaşım yaptım,tabiki konunun seyrine göre benim de yorumum olacaktır.
  Özetine gelince ,beni alakadar eden ayrıntılar sizin için gereksiz bir detay olabilir diye düşünüyorum.
  Tamamını okuyup kendinize doğru veya yanlış gelen kısımları ayırıverin bir zahmet.

 7. #7
  Aktif Üye atmaca34 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jan 2007
  Nerden
  dünyadan
  Mesaj
  1.766
  Rep Gücü
  15313

  Cevap: Şeriatın Gölgesindeki Kadın - Aşkın yasaklandığı ülke

  Alıntı -BaDe-´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
  Böyle bir mecburiyet olduğunu bilmiyordum.
  Ben sadece paylaşım yaptım,tabiki konunun seyrine göre benim de yorumum olacaktır.
  Özetine gelince ,beni alakadar eden ayrıntılar sizin için gereksiz bir detay olabilir diye düşünüyorum.
  Tamamını okuyup kendinize doğru veya yanlış gelen kısımları ayırıverin bir zahmet.
  ayırıveririz....bi zahmet.....hiç bir yorum gereksiz değildir......

 8. #8
  Aktif Üye -BaDe- - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jan 2009
  Nerden
  Eskişehir
  Mesaj
  1.588
  Rep Gücü
  20917

  Cevap: Şeriatın Gölgesindeki Kadın - Aşkın yasaklandığı ülke

  Alıntı atmaca34´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
  ayırıveririz....bi zahmet.....hiç bir yorum gereksiz değildir......
  Ben gereksiz demedim ki, size göre gereksiz olabilir konunun tamamı dedim.
  Konuyla ilgili ise yorumum diğer konularda mevcut zaten. Burada artı bir yorum yapmaya gerek duymadım...:)

Benzer Konular

 1. % 98 i müslüman ülke
  uzak yollar Tarafından Serbest Kürsü Foruma
  Yorum: 2
  Son mesaj: 22-01-2010, 04:20 PM
 2. Şeriatın Getirdiği Hoşgörüsüzlük
  Guney Tarafından Kitap Foruma
  Yorum: 48
  Son mesaj: 12-11-2009, 03:44 PM
 3. Şeriatın gölgesinde kadın
  SOSYALİST Tarafından Dini Sohbet Foruma
  Yorum: 21
  Son mesaj: 03-03-2009, 06:47 PM
 4. Hergüne Bir ÜLKE
  RABİA Tarafından Turizm Gezi Seyahat Foruma
  Yorum: 1
  Son mesaj: 12-06-2008, 11:10 AM
 5. A'dan Z'ye Ülke Tanıtımları
  Bay X Tarafından Turizm Gezi Seyahat Foruma
  Yorum: 244
  Son mesaj: 28-08-2007, 08:12 PM
Yukarı Çık