Gösterilen sonuçlar: 1 ile 7 Toplam: 7

İzin verir misin kocacığım?

Kadınlar Külübü Kategorisi Sohbet ve Dedikodu Forumunda İzin verir misin kocacığım? Konusununun içerigi kısaca ->> Erkek olarak doğmuş olmayı istemişliğim çoktur. “İyi ki kadınım” demişliğim de. Kadın olmayı biliyorum seviyorum ama erkek olmayı bilmediğim için ...

 1. #1
  - Çevrimdışı
  Aktif Üye -BaDe- - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jan 2009
  Nerden
  Eskişehir
  Mesaj
  1.588
  Rep Gücü
  20917

  İzin verir misin kocacığım?

  Erkek olarak doğmuş olmayı istemişliğim çoktur. “İyi ki kadınım” demişliğim de. Kadın olmayı biliyorum seviyorum ama erkek olmayı bilmediğim için tam anlamıyla “keşke!” diyemiyorum haliyle. Bunu bana ancak bir erkek der: “İyi ki erkek olmamışsın. Taşınır yük değil!” J

  Bazen öyle olduğunu düşünürüm. Dağlar taşlar var sırtınızda. Bazen kelebekler kadar özgürsünüz. ( Bu özgürlük kısmını ayrıca yazacağım. Şimdilik başka bir konuda sataşacağım size J )

  Keyfin yanında zorunluluklarınız var belinizi büken. Aslında sizi hiç şikâyet ederken görmedim. Yani “nedir bu arkadaş çalışıp para kazanmak zorunda olan ben koruyucu kollayıcı etiketimin altını doldurmak için güçlü olmak zorunda olan ben ota tüye ağlamamam gereken ben sevgilimi-karımı mutlu etmek zorunda olan ben çocuğuma disiplini düzeni sağlaması gereken “otorite” ben…”

  Sizi şikâyet halinde görmedim hiç dedim ya. Niye? Bizi örnek alsanıza biraz. Aslında yok yok iyisiniz böyle. Bozmayın doğanızı. Düşünüyorum sizi ne kadarınızı tanıyorum hakkınızda ne biliyorum diye…

  Kadının olduğu yerde erkek de var. Baba kardeş çocuk koca sevgili arkadaş dayı amca yeğen kuzen patron komşu. Benim hayatımda duran erkekleri düşünüyorum. Hepsinin karakteri ayrı. Yaşayışı ayrı. Davranışı hissi ayrı. Ama bildikleri öğrenip ezberledikleri tek şey var:

  Erkek kadından bir tık üstün!

  Bunu belki ana kucağında-baba ocağında öğreniyorlar. Model alınıyor baba. Anne destekleyici. Gördüğünü yapıyor bir anlamda o da ne yapsın garip? Tek suçu erkek olmak. J

  Derdim ne erkek karşıtlığı ne de yandaşlığı. Sadece durup bakıyorum hepsine. Gördüğüm inceden inceye “ben güçlüyüm seni korurum ben hâkimim ben söz sahibiyim dolayısıyla ben ne dersem o olur” tavrı.

  Siz biraz güçlüsünüz evet. Bizi koruyacak cesarete de sahipsiniz. Ama bunlar üstümüzde söz hakkı sahibi olmanızı sağlamaz. Yani siz ne derseniz o olmaz artık. Eskiden öyleydi. “Höt” dediniz mi otururdu kadınlarınız. Şimdi de o sesle irkilip sağına soluna çaresizce bakınan ne yapacak bir şeyi ne gidecek bir yeri olmayan kadınlar var. Ve evet “höt” deyince oturuyorlar. Ama bu size bayıldıklarından ya da saygılarından değil. Dedim ya çaresizlikten.

  Bu kemik bir hikâye. Hala güncellenip duruyor üstelik. Ne zaman tamamen temizlenir kökü kazınır bu “höt”ün bilmiyorum. Ama bilin ki öfkedir sizin kadına bıraktığınız tek his. Öfke sevgiyle küs.

  Eskinin kadınlarından olmadığıma seviniyorum. Doğru zamana gönderilmişim. Bu zamanda eskinin ruhuyla karşılaşsaydım fena olurdu. Benim eğilmez bükülmez şahsiyetim sivrilirde sivrilir de batardı hepimize.

  İnanmadığıma inanmış gibi yaptığımı göremezsiniz. İnanmadığımı söylerken duyamazsınız.

  Hükmedilmeye karşı direncimi hissimi bilseniz…

  Kadın mı hükmettiriyor kendine acep yoksa hükümdar doğmuş adamla mı karşılaşılıyor?

  Yani “bana hükmet” komutunu biz mi veriyoruz onlara yoksa onların zaten genlerinde olan baskın karakter mi ortaya çıkıyor?

  Bize “eksik etek” derler. “Saçı uzun aklı kısa” derler. “Elinin hamuruyla erkek işine karışma” derler. Aslında bilmezler bizdeki akıl hem onlara hem bize yeter. Elimizin hamurunu yıkar da karışırız işinize en az sizin kadar da iyi yaparız.

  Yok sen ne dersen o olacak öyle mi?

  Niye?

  Neden egemen olmak istiyorsunuz bu kadar? Nemize? Biz kendimizi korumayı bilmiyor muyuz? Gerçi korumaya çalıştığımız da sizsiniz ya o da ayrı bir paradoks. Ha pardon siz kendinizi bildiğiniz için bizi hemcinsinizden sakınma gereği duyuyordunuz zaten. J Bize güvensizliğinizin altında yatan tek sebep kendinizsiniz. Yok öyle de değil aslında siz bize güveniyorsunuz da etrafa güvenmiyorsunuz. J

  Size bir şey diyeyim mi? Kadın isterse yapar. Yani sizi paranoyaya sürüklemiş gibi olmayayım ama kadınınız yalnız başına kaldığında “eğer isterse” her şeyi yapar. Hani tek başına tatile gidemezler ya! Hani tek başına gece dışarı çıkamazlar ya! Hani kadınların evlendikten sonra sadece arkadaşı olan “erkek arkadaşları” olamaz ya! Geçin bunları. Kandırmayın kendinizi. “Ben dedim yapmadı gitmedi” olmasın. Eğer isterse ne yapacaksa -korkunuz her ne ise- sizin yanınızda da yapar! Gücünüz iktidarınız elinizde patlar anlamazsınız.

  Bilmiyorsunuz söyleyeyim kadınların otokontrolleri vardır. Yani tatilde de gece dışarı çıktığında da evli ya da sizinle birlikte olduğu halde var olan erkek arkadaşıyla da nasıl olacağını bilir. Nerede nasıl davranacağını. Sebep-sonuç ilişkisini sizden çok daha hızlı kurar onlar.

  Dolayısıyla kadın kısmısının ne işi var orada burada kırsın dizini otursun beyinin (!!!) yanında. (Yalnız tek ünlem yetmedi burada bana. Erkeklerinize bey kadına bayan dememeye başlarsanız ünlem teke iner diye düşünüyorum. J )

  Kim verdi bir kere bu hakkı size? Sizden izin mi alacak mışız adım atmak için?

  Bey yarın arkadaşımla yemek yiyeceğiz dışarıda izin verir misin?

  Anneme gideceğim iznin var mı?

  Yahu bir kere neden izin alıyoruz? İzin mercii olarak kim atadı sizi hayatımıza?

  Siz bizden daha mı iyi biliyorsunuz bir adım sonramızın bize iyi mi kötü mü geleceğini? O kadar öngörünüz var mıydı sizin?

  Kadın aklına düşeni kendisine doğru geleni ve belki sadece istediği bir şeyi yapacak mesela. Niye size soracak ki? Erkek olarak hayatında olduğunuz için size aklıyla da mı teslim oldu? Hani kendisi yapamıyor mu istediğini sizin izniniz olmadan?

  Saygı diyorlar buna bazen. Sizce?

  Kadının kendisine dediği: “Sen onay vermeden adım atamıyorum.”

  Adamın kadına dediği: “Ben onay vermeden adım atamazsın.”

  Oysaki kadın biliyor ne zaman ne yapacağını nasıl davranacağını. Aklımız öyle çok ki siz isteseniz birazını size vereceğiz. O kadar da kalbimiz iyi yani.

  Ama siz tam kapasite akıl olduğunu sanıyorsunuz. J Büyük yanılgı…

  Bakınız demeye çalıştığımı yanlış anlamayınız anlaşılma lüksümü elimden almaya kalkışmayınız.

  Şudur dediğim: Kadın size atacağı adımı söyler zaten. Haberiniz olur yani. Bazen size danışılır şöyle mi böyle mi diye ama bu siz erkek olduğunuzdan ve her şeyi bizden daha iyi bildiğinizden değil sadece insan olduğunuzdan hayatınızda olan biri olduğunuzdan fikrinizi önemsendiğinden. Buradan ”ipler bende” fotoğrafı çıkmasın. Kimsenin ipi kimsede değil. Herkes kendini bilir. Ne yapacağını ne yapmayacağını. Birbirinin hayatına girmekle üzerinde hak sahibi olunmaz. Ne kadın erkeğin ne de erkek kadının.

  “Karıcım yapabilir miyim edebilir miyim?” diyen erkekler de var. Bu durumda da sizin arkanıza geçerim dağlar gibi. Bu da yanlış. Bu işler insanın raconuna ters. İnsan oluşa. Tekliğe. Bir başkası tarafından idare edilmek fikri baştan kayıp bana. Hele evlilikte koca tarafından himaye ve idare edilmek aklımın ve bünyemin reddettiği bir durum.

  İzin mekanizmalı ilişkilerin kendi içlerindeki dinamiğine sözüm yok. Alan razı veren razı ise ortada sorun da yok.

  Ama bastırılmaya hükmedilmeye çalışılan kadınların varlığına adamların yazıp hatunları oynattıkları senaryolarla tek kalıba sokulmaya çalışmalarınabir tek kere verilmiş olan yaşama haklarının erkek tarafından maddelendirilmesine

  s i n i r o l u y o r u m.

  Bu kadar


  alıntıdır...
  Konu dogangunes tarafından (22-01-2009 Saat 05:41 PM ) değiştirilmiştir. Sebep: yazı rengiyle,büyüklüğüyle oynamak kesinlikle yasaktir!!

 2. #2
  - Çevrimdışı
  Aktif Üye D€NiZ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Oct 2008
  Mesaj
  2.148
  Blog Mesajları
  1
  Rep Gücü
  4906

  Cevap: İzin verir misin kocacığım?

  Kadın olsun erkek olsun hayatınızı biriyle birleştirmişseniz ya da bir beraberliğiniz var ise....
  Her türlü ilişkilerde aile içi ; Aileler çocuklarına , çocuklar ailesine dahi gündelik yaşamda yapacakları , uygulayacakları kısacası her türlü şeyi paylaşmaları gerekir.Herkesin birbirine sorumluluğu vardır.Bu ister Anne , Baba olsun ister çocuk , isterse eşlerden biri....Sorumluluğumuz olan kişilere saygı ve sevgiden dolayı bu tarz durumları söylememiz gerekir...

 3. #3
  - Çevrimdışı
  Aktif Üye Masterlord - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jul 2008
  Nerden
  İzmir
  Yaş
  29
  Mesaj
  2.284
  Rep Gücü
  45818

  Post Cevap: İzin verir misin kocacığım?

  yazı feminist cümlelerle başlamış

  sinir oluyorum ile bitmiş...

  bende bukadar sivrilmiş feministlere sinir oluyorum

  karım dışarı çıkarken bana sölemicekse
  ben onun nerede olduğunu mrk etmiceksem
  dahası beni adam yerine bile koymayıp izinmi alcam dediginde
  ben onunla niye evleniyom

  bi erkek niye evlenir(gerçekçi olalım)
  hayatı düzene girsin diye
  sevdigi kadın yanında, yanlızca ona ait olsun diye
  hayatının geri kalan kısmında can yoldası olsun diye
  derdi sıkıntısı oldugunda güvenebilcegi anlatabilcegi bi hayat arkadası olsun diye evlenir

  peki evlendiginde ne bekler karısından
  SAYGI

  ilişkide olmazsa olmazlardandır


  hani en olumlu haliyle bile düsünüyorum
  karşımda bana sendenmi izin alacam, senle eşitim , sen kimsin diyen bi kadın
  hemde benim karım
  kadına el kaldırmayı küçüklük olarak gören ben bile ,onu orada parçalarım...


  yazıda belden aşağı vurup birde aldatmadan konu açmış
  aldatılmak
  ihanetin cezası bellidir, bunu gözü kesen her kadın aldatır
  aldatılddığını anlamayan, karısını tanımıyan adam , erkek değildir....


  bide yeni nesil cinsiyeti tam sekillenmemiş bireyler var
  hani karıcım karıcım diyip el pence divan duran pısırıklardan bahsediyorum....
  onlara söliceyecek söz yok, günlerce sövsen hastanelik etsen insanın cigeri soğumaz...

  tmm kadını ezelim dövelim hor görelim demiyoruzda
  nedir kardesim bu eşitlik merakı
  hiç bi erkek yokturki(bakın erkek diyorum) karısının kafa tutmasını hazmedebilsin
  erkek dediğinde onur gurur seref olacak yaaa...

  bazı şizofrenler var
  karısı yemeği güzel yapmamış diye dövüyo
  diyoruz ya onlar şizofren, onlara gelenekçi demek bizlere büyük hakaret...

  ekonomik özgürlükten bahsetmiş yazıda
  hani artık muhtaç değillermiş ya
  zaten karşındaki muhtaç diye eziyet eden kişi erkek değildir ,insan hiç değildir....

  muhtaç olsa ne yazar olmasa ne yazar
  karım olduğu için , namusum olduğu için, insan olduğu için degerlidir
  ama ekonomik özğürlüğü var diye bana hesap soramassın derse
  kafa tutarsa
  zararlı çıkan taraf o olur....
  ben yapacağımı yaparım sonra defolur gider nereye istiyorsa....

  iş pislik yapmaya kaldımı, başa baş dişe diş olayı geçerli olurki
  bu istenmeyen bi durumdur

  hiç bi zaman saygısızlık affedilemez

  tmm kocasıyım diye aldığı nefesi haber verecek, attığı her adımı izin alacak değil elbette

  ama bi adam yerine koyup değer verip
  sölenmesi gerekenleri söleyecek, ve evet izin almak zorunda önemli konularda

  izin almak zoruna gidiyosa hanım ağanın
  evlenmeyecek kardesim

  oh ne güzel dünya be
  o ağa ben ağa inekleri kim sağa....


  o bana değer versin , haddini bilsin başımın üstünde yeri vardır daima

  Evlenince görüşüm gereği evin reisi ben olurum
  insan olarak eşit olsakta
  eş olarak eşit falan değiliz

  ben bana saygı göstercek beni sevecek kız isterim
  sinirimi bozacak beni katil edecek bi feminist değil....

  yazıdada dedigi üzere
  saygı=yapacagı önemli seyleri alacağı önemli kararları bana danışması, benden izin alarak yapması
  saygı=ekonomik özgürlüğüm var deyip en ufak bir sorunda seni tehdit eder gibi çeker giderim bak dememesi(ki bunu hiç bi erkek hazmetmez)
  saygı=beni reddetmemesi(her konuda)

  saygı nedir diyebilecekler için onuda yazdım
  herkese iyi forumlar...
  Konu Masterlord tarafından (17-04-2009 Saat 07:46 AM ) değiştirilmiştir.

 4. #4
  blueice
  Misafir..

  Cevap: İzin verir misin kocacığım?

  Okurken hak verdim yazıya.Kim yazdıysa ellerine sağlık.

  Aslında tümden feminist olup bu dünyadaki bazı türlerin kökünü kurutmak lazım ya neyse.

  Servet bakıyorum yine boyundan büyük laf etmişsin.

  Ben seni göreceğim ablam, nasıl olsa İzmir'deyiz.

  Sağ olursak ben senin evlenip nasıl eşinin sözünü dinlediğini de görücem

 5. #5
  - Çevrimdışı
  Aktif Üye D€NiZ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Oct 2008
  Mesaj
  2.148
  Blog Mesajları
  1
  Rep Gücü
  4906

  Cevap: İzin verir misin kocacığım?

  Servet evlenirmiş...Tamamen farklı biri olurmuş.Ama mavim senle görüşeceği zaman eşini sıkı sıkı tembihlermiş...Senin yanında atan,tutan...Eve gidince tamamen eşinin sözünü dinleyen..:):)

  Aslına bakarsan mavim Servet zaten şunu da belirtmiş..Saygılı davrandıktan sonrada baş tacı edeceğini belirtiyor.Düşünüyorum da hangimiz bylesi bir saygısızlık görsek, böylesine bir ihaneti sezsek ne kadar hoşgörülü davranırız..!!!
  Bazı yorumlarında haklılık payı yok değil..Mesela izin alma olayından bahsedilmiş..Bu izin alma saygıdan da kaynaklanır.Bir nevi izin alma haber verme sorumluluk bilincini, Biz olma bilincini vurgulamaktır.Düşünün bunu biz şu sanalda dahi yapıyoruz birbirimize..İşim var çıkıyorum hoşcakal diyoruz giderken,yemek yicem pc başında olmucam diyoruz mesela..Bu sorumluluk ve karşımızdakine önem vermektir.Kaale almaktır..Tabiki ailemizde ki bireylere de ister anne babamız olsun ister eşimiz, bir yere gidip gelirken bunu söylemek uygun ,sorumluluk ve saygıdan kaynaklanan bir davranıştır..

  Diye düşünüyorum ben deniz..:)

 6. #6
  blueice
  Misafir..

  Cevap: İzin verir misin kocacığım?

  Tabi ki öyle Deniz'cim.Saygının olduğu yerde yaşamı huzurla sürersin.Yoksa saldırganlık çok geçmeden başlıyor zaten.

 7. #7
  - Çevrimdışı
  Aktif Üye Masterlord - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jul 2008
  Nerden
  İzmir
  Yaş
  29
  Mesaj
  2.284
  Rep Gücü
  45818

  Post Cevap: İzin verir misin kocacığım?

  Alıntı D€NiZ´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
  Servet evlenirmiş...Tamamen farklı biri olurmuş.Ama mavim senle görüşeceği zaman eşini sıkı sıkı tembihlermiş...Senin yanında atan,tutan...Eve gidince tamamen eşinin sözünü dinleyen..:):)

  Aslına bakarsan mavim Servet zaten şunu da belirtmiş..Saygılı davrandıktan sonrada baş tacı edeceğini belirtiyor.Düşünüyorum da hangimiz bylesi bir saygısızlık görsek, böylesine bir ihaneti sezsek ne kadar hoşgörülü davranırız..!!!
  Bazı yorumlarında haklılık payı yok değil..Mesela izin alma olayından bahsedilmiş..Bu izin alma saygıdan da kaynaklanır.Bir nevi izin alma haber verme sorumluluk bilincini, Biz olma bilincini vurgulamaktır.Düşünün bunu biz şu sanalda dahi yapıyoruz birbirimize..İşim var çıkıyorum hoşcakal diyoruz giderken,yemek yicem pc başında olmucam diyoruz mesela..Bu sorumluluk ve karşımızdakine önem vermektir.Kaale almaktır..Tabiki ailemizde ki bireylere de ister anne babamız olsun ister eşimiz, bir yere gidip gelirken bunu söylemek uygun ,sorumluluk ve saygıdan kaynaklanan bir davranıştır..

  Diye düşünüyorum ben deniz..:)
  işte
  benim yorumumun can alıcı noktasının süper bi açıklaması

  eşim kendini biliyosa(giyim, davranış)
  banada servet ben şuraya gidiyorum, telefonum yanımda su zmnda dönerim derse
  ben zaten gitme dememki

  zaten kendini bilen biride olmayacak biseyi sölemez
  bu yüzden sorun çıkmaz

  Saygı daima şart

  bana bağırıp çağırabilir ama haddini aşmadan

  ben eleştirilere açık biriyim
  bi hatam varsa düzeltmek için çaba sarf ederim

  karımda olsa hatalı bensem özür dilemesini bilirim

  eşit değiliz dediysemde iyice ez geç
  onu insan yerine bile koyma demek istemiyorum tabi...

  hernekadar kadınlara kızgın olsam
  onlara güvenmesemde
  insanın karısı farklıdır, insan sevdigi bayanı üzmek istemez
  taki bu sevgiyi art niyetli kullanıncaya kadar....

  dürüst olsun , namuslu olsun
  geriye kalan problemleri büyütmeden çözer, mutlu ilişkinin devam etmesini sağlarım

  her nekadar dikkafalı, asabi biri olsamda
  karşımdaki bayan olunca 1 kez düsüncem seyi, 2 kez düsünür öle hareket ederim
  zira bayanlar daha hassastır...

  güzel tespit ve tahminlerin için tskler abla...

  en üstteki ilk paragrafı sanırım yanlışlıkla yazdın dimi

Benzer Konular

 1. Başörtülü Adaya İzin Yok
  SOSYALİST Tarafından Güncel Haber ve Manşetler Foruma
  Yorum: 1
  Son mesaj: 20-01-2011, 02:51 PM
 2. İntikam uğruna bekaretini bir yabancıya verir misin?
  dogangunes Tarafından Tv Dizileri, Tv Programları Foruma
  Yorum: 7
  Son mesaj: 13-04-2010, 05:20 PM
 3. Bir Parça "Umudu" Borç Verir misin?!
  kasev Tarafından Şiir Foruma
  Yorum: 1
  Son mesaj: 22-07-2009, 01:32 PM
 4. Arzu eden misin, arzu edilen misin?
  dogangunes Tarafından Serbest Kürsü Foruma
  Yorum: 13
  Son mesaj: 18-01-2009, 12:00 AM
 5. Sevgili Kocacığım..
  onairci Tarafından Kadın Erkek İlişkileri Foruma
  Yorum: 5
  Son mesaj: 29-03-2008, 06:46 PM
Yukarı Çık