Gösterilen sonuçlar: 1 ile 4 Toplam: 4
 1. #1
  Eftelya
  Misafir..

  Ev hanımlığı kabus mu?

  Kadının evdeki rutin işleri, her şeyin makineleşmesi ve otomatikleşmesiyle daha çabuk bitmektedir. Çocuk büyüten annelerin işi bile kolaylaşmış, kadının evdeki yükü hafiflemiştir. Kadın bir müddet ev gezmelerinde dolaştıktan sonra, 'kabul günlerine' gitmekten de vazgeçer. Çoğu zaman dedikodu ve gösteriş toplantılarına dönüşen bu günler, kadına pek de fayda sağlamaz. Düşünen, üreten ve toplumun sorunlarıyla ilgilenen kadını bu durum mutlu etmez, aksine rahatsız eder. Kadın evde kendisini yalnız ve işe yaramaz hissetmeye başlar. Hele çocukları büyüdüğü ve evleriyle ilgili sorumlulukları azaldığı zaman ne yapacağını düşünür. Sosyal bağları zayıflamış olan kadınlar, kendilerini çalışmaya yöneltir; işyeri açma veya işe girme gibi yöntemler bulurlar. Bazı kadınlar ise dernekler ve kadın kuruluşları gibi kendilerini kolayca ifade edebilecekleri sosyal faaliyetlere yönelirler. Para kazanma gibi bir mecburiyetleri yoksa, sanat alanlarına kayarlar. Atölye çalışmaları, kadını dedikodu yapmaktan daha üretken alanlara sevkeder. Kadın isterse, toplumdaki sosyal rolünü güçlendirecek pek çok şey yapabilir.

  Sevgisizliğin kötü sonuçları, insanlar arasındaki ilişkilerin her alanında görülmektedir. Topluma kadın sevgisi girmezse hayat çok anlamsız ve çekilmez olacaktır. Hayatın renkleri kadının sunduğu sevgiyle artar ve kendisini gösterir. Kadının sevgi duygusuna yoksulların, zayıfların, yaşlıların, hastaların, toplumdaki bütün kesimlerin ihtiyacı vardır. Evdeki rolü kadını mutlu etmiyorsa, sosyal faaliyetlere yönelmelidir. Şu anda dünyanın bir çok yerinde kadınların kurduğu binlerce dernek faaliyet göstermektedir. Meselâ Almanya'da, üç kişi bir araya gelip dernek kurmakta, oradaki kadınlar sosyal faaliyetlere olan ihtiyaçlarını böylece gidermektedir.

  Bizim geleneksel yapımız; kadını, evdeki rolü bittiği zaman, komşusuyla dedikodu yapmaya yönlendirir. Toplumdaki bu olgu değişmeli, kadınlar örgütlenerek, bulunduğu mahalleye, oturduğu apartmana ve sahip olduğu aileye neler katabileceği konusunda kafa yormalıdır. Kadınlar, oturdukları apartmandaki karı koca kavgalarının çözümüne bile yardımcı olabilirler. Onların sosyal hayata katılmasında pek çok fayda vardır. Kadınlar, şefkat duygularını kullanabilecekleri faaliyetlerin her çeşidine yönelmelidirler. Kadının kendisini özgür ve güvende hissetmesinin tek yolu, herhangi bir işte ücretli çalışması değildir.

  Devlet tarafından dernek kurma işlemleri kolaylaştırılmalı, eğitimli kadınların sosyal aktiviteleri özellikle desteklenmeli, bu tip organizasyonlar teşvik edilmelidir. Mahallî derneklerin kurulma aşamasında ise devlet desteği şarttır.

  Prof. Dr. Nevzat Tarhan

 2. #2
  Acemi Üye ner@gis - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Oct 2008
  Nerden
  Ankara/Ayvalık
  Mesaj
  115
  Rep Gücü
  125

  Cevap: Ev hanımlığı kabus mu?

  Ev hanımlığıda kabus olabilir ama bazen çalışmakta kabus olabilir,ev kadını olup gayet yararlı işlerle uğraşan kadınlar tanıyorum..çalışmaktan nefret edip, her gün işinden ve iş yerinden sızlanan sadece maaşı için buna katlanan arkadaşlarım da var..ev kadını demek tabiki sabahtan akşama kadar evde oturmak, ev işi yapmak diil ki..spor yapılabilir, kitap, gazete okunabilir, gündem takip edilebilir, mutfakta zaman geçirilebilir, kurslara gidilebilir, fotğraf çekip resim yapılabilir..ayrıca ödenecek faturalar, takip edilecek bir takım konularda daima olur..ee bide çocuk bakılır tabi..
  Çalışan bir bayan olarak;diyorum ki...
  Ev hanımlığı, kendine ve sevdiklerine bol bol sınırsız vakit ayırmak

 3. #3
  Aktif Üye D€NiZ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Oct 2008
  Mesaj
  2.148
  Blog Mesajları
  1
  Rep Gücü
  4906

  Cevap: Ev hanımlığı kabus mu?

  Hep bilinen şöyle bir şey vardır ev hanımları çalışan bayanlara ,çalışan bayanlar da ev hanımlarına özenirler.
  Dr. Nevzat konuyu çok güzel ele almış bence tamam bir ev hanımının arkadaşları ile görüşüp hoş vakit geçirmesi güzel tabiki ama konu da geçtiği gibi kabul günleri sen bana ben sana sürekli bunlar bana da vakit kaybı geliyor oradaki konuşulanlarda belli kocasını şikayet edenler,kayınvaldesini kötüleyenler,dedikodular...(bayanlar bana kızmasın ama genelde sohbetler bu tür )Benim kabul günü falan yapmam o yüzden sevdiğim değer verdiğim 1 bilemedin 2 dostumla birebir görüşüp vakit geçirmeyi daha çok severim .
  Bayanları topluma kazandırma fikri çok güzel... gerek üretici olmak adına , gerek eve katkıda olmaları hususunda ,gerekse kendine olan özgüven bakımından...

 4. #4
  Süper Aktif Üye simqe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Sep 2008
  Nerden
  Türkiye
  Mesaj
  3.362
  Rep Gücü
  67755

  Cevap: Ev hanımlığı kabus mu?

  Ev kadınlığı kabus evet,ama bildik tanıdık ev kadınlığı...
  yani,günler,komşu muhabbetleri,dedikodu...
  bunları düşününce tam bir kabus,asla böyle bir ev kadını olmadım..
  fakat henüz iki yıllık bir ev kadınlığı yapıyorum,bu türüne alışamadım..
  hiç komşum yok,günlerimde yok ,akşama kadar çamaşır bulaşıkta yıkamıyorum,
  evide kazır gibi temizlemiyorum..
  nemi yapıyorum,işte burada düşünceleri paylaşıyorum,bol bol kitap dergi gazete okuyorum,bir iki dizi,sıkı haber programı takipcisi olarak gündemi takip ediyorum..
  eh geri kalan kısımdada görevlerimi,yani annelik,ev işleri falan..çokda mutluyum.
  akşamlarıda eş dost ziyaretleri,arkadaş toplantıları

Benzer Konular

 1. Neden Kabus görürüz?
  dogangunes Tarafından Sağlık Bilgileri Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 21-03-2010, 11:53 PM
 2. En Çok Görülen 10 Kabus!
  dogangunes Tarafından Rüya tabirleri Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 19-11-2009, 07:57 PM
 3. Eğitimli ev hanımlığı
  atmaca34 Tarafından Sohbet ve Dedikodu Foruma
  Yorum: 25
  Son mesaj: 20-01-2009, 12:26 AM
 4. Ev hanımlığı artık diplomalı olacak
  Eftelya Tarafından Sohbet ve Dedikodu Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 20-11-2008, 02:53 PM
 5. Düş Ve Kabus
  blueice Tarafından Öykü ve Hikayeler Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 16-05-2008, 05:00 PM
Yukarı Çık