Gösterilen sonuçlar: 1 ile 4 Toplam: 4
 1. #1
  Eftelya
  Misafir..

  sus(turul)muş kadınlar

  Sus(turul)muş Kadınlar

  --------------------------------------------------------------------------------

  ''Biz ağaca bakıp geçtik hep, erkek egemen anlayışın göz yaylasına takılan buydu. Bakmamızın nedeni meyvesine olan açlığımızı gidemek içindi. Bu görme biçimi çıkarımızla da örtüşüyordu. Oysa kuruyan çıplak dallarını bir türlü yapraklarından göremiyorduk.''(Adil Duran)

  Bu kadınlar tıpkı susturucu takılmış silahlar gibidir. Tetiğe bastığınızda hiç sesleri duyulmaz fakat bu silahlar hep geri teper ve kadın hep kendini yaralar. Her yara aldıkça daha fazla kan kaybeder gibi kişiliklerinden eksilirler. Ve birgün ne damarda akacak kan, ne kişilikten verilecek ödün kalır. Ezilen değil; yok olan kadındır. Kişiliğinden o kadar ödün verdikten sonra hayatın ne anlamı kalıyor ki?
  Peki bu kadınların hergün daha da derinleşen açık yaralarla, hergün biraz daha tükenerek yaşam mücadelesi vermeye çabalamasında suçlu kim? ''Kadının karnından sıpayı, sırtından sopayı eksik etmeyeceksin! '' diyerek hayvanla kadını bir tutan zihniyetle büyütülmüş erkek mi, yoksa; ''Erinin dediğinden çıkmayacaksın, o ne derse o olur, hem kocanın vurduğu yerde gül biter! '' diyerek erkeğin sözü ile Tanrı kelamını bir tutan zihniyetle beyni yıkanarak büyütülmüş zamanın kız çocukları, şimdinin kadınları mı? Tabularla, günahlarla büyütülmüş, flört etmesine izin verilmemiş, ömründe ilk tanıdığı erkek eşi olan kadınlar mı, erkeğe herşey serbest, hem erkeğin tecrübelisi makbuldür diyerek tecrübe ! kazanmış erkek mi? Evlilik imzasını atınca kadının tüm haklarını ele geçirdiğini düşünür bu susturucu erkek tipleri. Ve geçirirler de. Kadın ilk başlarda büyük aşkından dolayı susar. Sonraları aşk bitip yerini sorulara bırakınca konuşmaya çabalar ama bu sefer belki de aşağılanarak susturulur. Hiç bir işe yaramadığı, kafasının çalışmadığı, her yanlışın sorumlusunun kendisi olduğu öyle ustaca işlenir ki beynine, bir süre sonra kadın mankutlar gibi efendisinin sözünden çıkmamaya başlar. Taki; sevgi tükenene kadar.
  Kadının sesini çıkarabilmesi için ekonomik özgürlüğünün elinde olması gerekir diye düşünülebilir. Ama günümüzde birçok kadın madden erkeğe bağımlı olmamasına rağmen hala susturulmakta. Dünyanın birçok ülkesinde ve bizim ülkemizde de kadınları koruma altına alan dernekler mevcut. Hele yabancı bir ülkede iseniz ne aç nede açıkta kalma gibi bir korkunuz asla olamaz. Neden mi katlanılıyor peki ? Katlanmak saçmalık elbette. Ama o kadın anne ise hele de birden fazla çocuk annesi ise bir yerde bağımlı olmaya mecbur kalıyor. En azından bir ayrılık durumunda biliyor ki çocukları da ayrı büyümeye mahkum olacaklar. Ve buna kimsenin hakkı yok diye düşünür bir anne. O uğruna hergün bir parça daha kaybolarak gezdiği çocuklarının, gün gelip ona hiçbir faydaları olmayacağını bile bile... Bazen bir kaç adım geride, bazen ısrarla önde kendini inandığı amaçlara adayan analar..
  Belki abartıyorsun diyeceksiniz. Hayır az bile söylüyorum. Bunlar ister Anadolu olsun, ister İstanbul, isterse Avrupa. Her yerde karşılaşabileceğimiz hayat hikayeleri. Sonu ne mi olur? Umulur ki kadın bir an önce sessiz çığlıklarını dışa vermeye başlar. En sabırlısı eğer çocukları yüzünden susturulmaya katlanmışsa; onların kendi başlarının çaresine bakabilecekleri zaman sesini duyurmasıdır artık. Çocuk yüzünden değilse suskunluğu affınıza sığınarak aptal olduğuna kanaat getireceğim.
  Erendiz Atasü'nün kitabından bir alıntı sunuyorum son söz olarak:
  Yazara göre kadınlık "duygulardadır...'' Beden bir bitki gibidir, onun dilinden konuşman gerekir... Kendi kuralları vardır.. "Oksijensizliğe üç dakika, susuzluğa beş gün, sevgisizliğe her gün tükene tükene bir ömür boyu dayanır... "

  Alıntı

 2. #2
  Eftelya
  Misafir..

  Cevap: sus(turul)muş kadınlar

  Erkekler Ve Kadınlar Eşittir Sözü Umarım Soyut Değil Somut Bir Kavram Haline Gelir...

  Sözde herkes bu cümleyi kullanır önemli olan bu durumun ortadan kalkması için somut bir şeyler yapabilmek...En çok kızdığım konu ise bu sözü inanmadan söyleyen kişilere.Kendi egolarını tatmin etmekten başka bir şey yapmıyorlar bence.

 3. #3
  Süper Aktif Üye Gül@y - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Mar 2007
  Nerden
  Samsun
  Cinsiyet
  Erkek
  Yaş
  37
  Mesaj
  2.600
  Rep Gücü
  72678

  Cevap: sus(turul)muş kadınlar

  Çok güzel tespitler yapılmış kadınlar hakkında,malesef erkek egemen bir ülkede yaşadığımız günümüzde kadınlar hala ikinci planda kalıyo.Teşekkürler..

 4. #4
  Onursal Üye dogangunes - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Apr 2007
  Burç:
  Kova
  Cinsiyet
  Kadin
  Mesaj
  17.801
  Rep Gücü
  137443

  Cevap: sus(turul)muş kadınlar

  Bizim kadınlarımızdada suç var susmasınlar ozaman.Neden,niye korkuyorlarda susuyorlar.Aşk,sevgi,saygı erkeğin istediğini yapıp,kadının sus pus oturup herşeye katlanmasımıdır hayır.Sizi değiştirmeye çalışıyorsa,susturmaya çalışıyorsa,dövmeye çalışıyorsa,saymıyorsa bu zaten aşk,sevgi değildirki.Niye,neden katlanıcan ozaman bir ömür...Herşeyi katlanıyorum deyip bir ömür çeken kadınlar yokmu birde gururlu gururlu anlatıyorlar marifetmiş gibi.Katlanmayın efendim niye katlanıyorsunuz çoçuk içinmi bahane aramayın.Kendinizi yetiştirip,ayrılsanız o çoçuk bile daha mutlu,huzurlu olur zaten......

  Her Hakkım Saklıdır®
  |l|lllll|lll||ll||lll||ll||
  ³³°¹³²¹³ °¹²¹²²³
  © σяigiиαL-ρяσfiLє ®

  Supermeydan

Benzer Konular

 1. Kadınlar gerçek mi? Kadınlar var mı?
  ashenarşi Tarafından Serbest Kürsü Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 02-05-2010, 11:34 PM
 2. Kadınlar günü
  bziya Tarafından Serbest Kürsü Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 09-03-2010, 02:28 PM
 3. Kadınlar ne ister ?
  Gül@y Tarafından Sohbet ve Dedikodu Foruma
  Yorum: 18
  Son mesaj: 24-05-2009, 03:02 PM
 4. kadınlar....
  güney Tarafından Sohbet ve Dedikodu Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 08-06-2008, 02:58 PM
 5. ah şu kadınlar !!!
  Mevt Tarafından Kadın Erkek İlişkileri Foruma
  Yorum: 8
  Son mesaj: 21-12-2007, 12:58 AM
Yukarı Çık