Antalya serbest bölgedeki Novamed"de çalışan kadın işçiler, 448 günlük grevin ardından geçen yılın sonunda insanlık dışı çalışma koşullarının toplu iş sözleşmesiyle belli oranda düzelmesini sağlamışlardı. Ama diyaliz malzemeleri üreten fabrikada örgütlü Türkiye Petrol Kimya Lastik İşçileri Sendikası"ndan (Petrol-İş) Necla Akgökçe, "Mücadele bitti diye düşünmemeliyiz. Sendika örgütlenmesini artırmak gerekiyor. Yoksa, kadın emeğiyle yükselen serbest bölgelerde koşullar her an geri dönebilir" diye konuştu.

Petrol-İş"in verdiği bilgilere göre, şu an Novamed"de 76 sendikalı kadın işçi var. Toplam işçi sayısıysa 320. Geçen yıl işverenin sendika yasasındaki boşluklardan yararlanmaya çalışmasına ve azınlık olmalarına karşın kadın emekçiler toplu iş sözleşmesi hakkını almışlardı. Ama bu sürekli yenilenmek zorunda. Toplu iş sözleşmesinin süresinin dolmasın a yaklaşık iki buçuk yıl var. Sendikanın yeniden yetkiyi elde edebilmesi içinse, işçi sayısının yarısından bir fazlasını üye yapması gerekiyor. Özel sağlık sektörü büyüdükçe, Novamed gibi işletmeler de büyüme eğilimindeler.

"BU ALANI BOŞ BIRAKMAMALIYIZ"

Akgökçe, grev boyunca kadın işçilere destek veren kadın örgütlerinin, emek örgütlerinin ve gazetecilerin desteklerini sürdürmesi gerektiğini söylüyor. "Örgütlenmeyi sürdürürken bize destek olmalılar. Konuyu gündemde tutmalılar. Emek örgütleri örgütlenme hakkımızı, iyileştimeleri sürekli savunmalı. Kadın emekçileri tıpkı grevde olduğu gibi ziyaret etmeliler. Emekten yana gazeteciler de Novamed"i sürekli gündemde tutmalı. Bu alanı boş bırakmamalıyız."


"MÜCADELE BİTMEDİ"

Akgökçe serbest bölgelerin ucuz işgücü anl***** geldiğini, bunun da yüzde 70"inin kadın emeğinden oluştuğunu, çünkü kadın emeğinin ""Ucuz, itaatkar işgücü" olarak görüldüğünü anımsatıyor. Bütün dünyada serbest bölgelerin kadın emekçilerin ağır koşullarda ve sendikasız çalıştırılması olduğunu belirtti.

Kaynak: Bianet